אחרי שמונה ימי מעצר בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (שני)  בפעם השלישית בשלושה ימים נוספים את מעצרו של ראש העיר קרית אתא, יעקב פרץ, החשוד במעורבות בפרשת שוחד והלבנת הון מסועפת.

יעקב פרץ ושמואל סיסו. צילום: נחום סגל

ראש הוועדה הקרואה בתל מונד, שמואל סיסו, שוחרר בערבות של 25 אלף שקל. הרחקה מהמועצה בתל מונד ל-90 יום, הרחקה ממעורבים 60 יום. עורכי הדין חיים כהן, הילה טל ובני סלע הסכימו לתנאים אלו עם היחידה החוקרת.

בתחילת הדיון הגישה נציגת המשטרה, צוהר מילי ציון, דוח סודי לשופט. בהמשך טענו עורכי דינו של פרץ, עופר רחמני, יצחק יונגר וטומי נדשי, כי במהלך המעצר נחקר ראש העיר, במצטבר, במשך 30 שעות.

לדברי נציגת המשטרה, פרץ מסר גרסה לגבי החשדות נגדו, שהוטחו בפניו עוד בתחילת החקירה. לעומת זאת, טענו עורכי דינו של פרץ, שאיש עוד לא אמר לו במדויק במה הוא חשוד, והחוקרים מרבים לשאול אותו לגבי מעורבים אחרים בפרשה.

נציגת המשטרה סירבה לענות לשאלה האם יתקיים עימות בין ראש העיר לחשודים נוספים, אבל אישרה שהמשטרה אספה חומרים מהעירייה ומביתו של פרץ. נציגת המשטרה טענה פרץ נחקר על תוכנם של חלק מהמסמכים שנתפסו, וחלקם ייחקרו בהמשך.

עורכי דינו של פרץ טענו בסיכום דבריהם כי אין הצדקה להמשיך במעצר ואין סיכוי שראש העיר ישבש חקירה. עו"ד רחמני: "אני רואה שאנשים משתחררים, לא נראה לי שההאשמות כלפיהם פחותות ממה שהטיחו במר פרץ. עיר שלמה מחכה לו, הוא תרם המון, הוא איש  ציבור מבוקש.

"לפני 20-30 שנה אם בית משפט היה בקרית אתא, היה צריך לראות איך העיר נראתה ואיך היא היום, זה הכל מעשה ידיו. השאלה היחידה שצריכה להישקל היום היא נושא חשש לשיבוש. אם בית משפט חושב שהחשש מזערי, הוא ישחרר אותו".

השופטת עינת רון רון ציינה שוב כי מתחילת החקירה היא קבעה שיש חשד סביר ביחס לחשדות וכי מדובר בחקירה מסועפת רבת היקף ומעורבים.

"מאחר שמצויים אנו בבקשה שלישית להארכת מעצר, בחנתי במשנה זהירות את מכלול השיקולים הצריכים לעניין, מצאתי כי לאור היקף החשדות ומהותן, כמו גם לאור החומר שנאסף עד כה, ופעולות  החקירה הנוספות הנדרשות והיותן ניתנות לשיבוש, הרי שגם עתה לא ניתן להסתפק בחלופת מעצר". מעצרו של פרץ הוארך עד ליום חמישי.

ממלא מקום ראש העיר בקרית אתא, מימון טולדנו: "אנחנו עדיין בהלם חשבנו שהוא ישתחרר. מקווה שיהיו בשורות טובות ביום חמישי".

כזכור, החשדות המיוחסים ליעקב פרץ עולים בהארכת מעצרו של חברו הקרוב, איש העסקים אליהו חן, אשר על פי חשד המשטרה, העביר לפרץ סכומי כסף גדולים. חן, אשר מאשר את החשד, טוען כי המערכת הכספית שמתנהלת בינו לבין פרץ היא על רקע חברות ביניהם.

חוקרי המשטרה לא מאמינים לחן וטוענים כי קיים חשד שהוא קיבל מאות אלפי שקלים מהקבלן אברהם קוגמן, אשר חשוד בהטיית מכרזים וקידום אינטרסים של עובדי ציבור באמצעות מתן שוחד.

חן טען באמצעות סניגוריו כי הוא קיבל מקוגמן 40 אלף שקל במשך שבע שנים וכלל אין לו עסקים בקרית אתא. קוגמן  מכחיש את כל החשדות המיוחסים לו.