לאחרונה זומן השוטר לשימוע במח"ש לאחר שקיבל לידיו את טיוטת כתב האישום נגדו. בשימוע, שחלקים ממנו מתפרסמים כאן לראשונה, טען סניגורו של השוטר, עו"ד יאיר נדשי, כי סלומון טקה ז"ל עמד בראש כנופיית נערים, שסחרה בסמים וסחטה קטין בן 13 בגן משחקים, וכי על פי חוות הדעת הפתולוגית טקה בעצמו היה מסומם ושיכור בעת האירוע.

זירת הירי בקרית חיים. צילום גיל נחושתן
תקציר האירוע: 30.6.2019, שעה 05;20, ירייה אחת שנורתה לרצפה מאקדחו של שוטר בסמוך לגן משחקים בקרית חיים פילחה את גופו של טקה (19) ז"ל.

מאז משפחת השוטר חיה בפחד בדירת מסתור. הפרשה הוציאה לרחובות את בני העדה האתיופית וכל הזעם כוון ומכוון לעבר השוטר, קצין יחידת הסיור של תחנת זבולון, שהפך בן לילה לסמל שיטור יתר של משטרת ישראל נגד העדה האתיופית.

באותו ערב השוטר לא היה בתפקיד, ויצא יחד עם אשתו וילדיו (בני שמונה, חמש ותינוק בן כמה חודשים) לטייל בגן משחקים באזור מגוריו. הוא ביקש לעזור לקטין בן 13, לאחר שאשתו הבחינה כי הוא נסחט באיומים לכאורה על ידי ארבעה נערים, בהם טקה.

התקרית בין הנערים לשוטר הסלימה לאחר שהוא הציג עצמו כשוטר. הם הקניטו וקיללו אותו, רדפו אחריו, איימו עליו, השליכו לעברו אבנים גדולות ופצעו אותו. השוטר, שחשש לחייו ולחיי בני משפחתו, שלף את האקדח וירה לקרקע, כאשר נתז מהכדור פגע בגופו של טקה וגרם למותו.

על התרחשות העניינים אמר עו"ד נדשי בשימוע: "ככל שהשוטר היה נשאר אדיש לחשד שהעלתה רעייתו כי אז ראוי היה להעמידו לדין, ואולם מעת שפעל כפי שפעל יש אך להוקיר אותו על כך. הדבר נכון מקל וחומר נוכח העובדה שהמנוח וחבריו עסקו בסחר בסמים ובסחיטת קטין".

"מחדלי חקירה"
לפני כחודשיים הודיעה מח"ש כי החקירה נגד השוטר הסתיימה והוא יעמוד לדין בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, בכפוף לשימוע. לשוטר נשלחה טיוטת כתב אישום, ובשימוע שנערך לו לאחרונה טען עו"ד נדשי שכתב האישום נגד מרשו הוא תוצאה של לחץ ציבורי.

"כמו רבים בציבור, חש השוטר שאלמלא המחאה הציבורית האלימה ששטפה את הארץ לא היו בוחרים להעמידו לדין ואף לא לחקור אותו באזהרה", והוסיף: "במהלך התקופה שחלפה, השוטר ומשפחתו נאלצו להסתתר מחשש לפגיעה בחייהם והלכה למעשה, עד היום הם נמצאים ברמת סיכון גבוהה שאינה מאפשרת להם לנהל את חייהם כאחד האדם.

"גם ראש מח"ש 'זכתה' לטעום קמצוץ מהאווירה האלימה המלווה את החקירה מיומה הראשון ולא בכדי הוחלט להציב שמירה גם עליה".

במהלך השימוע טען עו"ד נדשי למחדלי חקירה ומחה על העובדה כי הנערים, שעל פי החשד סחטו את הקטין, איימו על השוטר, רגמו אותו באבנים ופצעו אותו, כלל לא נחקרו. כמו כן, לא נבדק אם היו תחת השפעת אלכוהול, אף כי ראש צוות החקירה שהיתה בזירה ושוחחה עם אחד הנערים ציינה שהריחה ממנו ריח אלכוהול.

זירת הירי בקרית חיים. צילום גיל נחושתן

עוד עולה, כי בתו בת השמונה של השוטר לא התבקשה לתאר באמצעות חוקרת ילדים את שראתה אף שהיתה עדה לאירוע וסיפרה לאמה: "שאבא ירה לרצפה וכשהם זרקו אבנים אחד מהם אמר: 'אני קורע אותו או אני הולך להביא סכין'". עו"ד נדשי: "מח"ש מנצלת את כוחה ומעמדה כלפי השוטר על מנת להפוך את כבודו להפקר ותוך גרימת נזקים חמורים לו ולמשפחתו".

עוד טען עו"ד נדשי בשימוע, כי מחומר הראיות עולה שהמפגש בין הנערים לקטין נועד לצורך סחיטת כסף ממנו עבור אספקת סם שלא הזמין, בעוד שטקה עמד בראש החבורה ודאג לאספקת הסם. 

אחד מנערי החבורה הודיע לקטין כי הוזמן עבורו גראס, והוא צריך לשלם להם 50 שקל עד לשעה 11 בבוקר, וככל שיאחר, החוב יגדל. בערב הם כבר דרשו ממנו 200 שקל, ולדברי הקטין, הכסף היה אמור להגיע לטקה שעמד בראש החבורה ודאג לאספקת הסמים.

ממזכר שערך אחד השוטרים בתיק עולה, כי הקטין לא התלונן מאחר שפחד מהנערים. הוריו של הקטין מסרו לחוקרים כי גילו שמתוך 1,000 שקל שקיבל בנם ליום הולדתו מסבתו חסרים 200 שקל. עו"ד נדשי: "ברי, אפוא, כי המנוח וחבריו הנ"ל הינם עבריינים אשר בהנהגת טקה עסקו בין היתר בסחר בסמים וסחיטה באיומים של הקטין".

"אלכוהול וסמים"
במהלך השימוע הדגיש עו"ד נדשי כי בחוות הדעת של המומחה מהמכון לרפואה משפטית, ד"ר אבי זלן, עולה כי בבדיקה הטוקסיקולוגית נמצאו בגופו של טקה אתנול (אלכוהול) ברמה בינונית, THC (קנביס) וחומצת חשיש.

על מה שקרה באירוע מנקודת מבטו של השוטר ועל ההחלטה לשלוף אקדח ולירות ניתן ללמוד מעדותו של השוטר שניתנה במח"ש ביום למחרת התקרית ובה סיפר: "תוך כדי שאני מסתכל לכיוון הנער שצילם בטלפון... אז חטפתי סלע ממישהו שהיה בהמשך של הכביש.

"זה היה כל כך מהר שאני לא הצלחתי להרים את הראש וזה היה בדיוק בזמן שאני מסתכל במסך של הטלפון לראות אם השיחה עם מוקד 100 עדיין פעילה... כי ישר איך שהורדתי את הראש חטפתי אבן לכתף ימין והחלק האחורי של הראש פשוט כאב לי ברמות ותוך כדי שאני מסתכל מאיפה האבנים אני חוטף עוד סלע.

"אני מבין שאם אני נשאר לעמוד חוטף יותר, אז אני רץ למרכז הכביש... ואז השלב שאני זז ועדיין מקבל אבנים, אני זוכר ששלפתי את האקדח דרכתי אותו, תוך שאני צועק תתרחקו, תתרחקו, וכל מה שאני רואה בעיניים זה אותו בחור עם הכובע שהוא עם אבן ואני אומר לו תתרחק, תתרחק, והוא מתקדם אליי.

"אני צועק עליו והוא מתקדם אליי וכל מה שרציתי תכלס באקט של השליפה (שליפת האקדח - שנ"ז) זה להרתיע ולגרום להם לעזוב אותי ולנתק, אבל זה לא עזר והמצב החמיר.

"ובראש שלי מה קורה אם אני נופל והאישה והילדים שלי מאחור, אז אמרתי שאני אין לי דרך אחרת למרות שאני מפציר בפניו להתרחק, חשתי סכנה לחיים שלי חד משמעית וחלילה אם קורה לי משהו, הבא בתור זה אשתי והילדים, ואם קורה לי משהו אני חמוש באקדח והם יכולים להשתמש בו.

"אם האבן הייתה פוגעת לי בעין, הייתי מאבד הכרה ואלוהים יודע מה קורה, ראיתי שהוא לא מקשיב לקריאות שלי לעצור והוא ממשיך להתקדם לכיוון שלי עם האבן, יריתי כדור אחד בודד לרצפה...".

"לקח הימור"
במהלך השחזור מיום 8.7.19 חזר השוטר על הדברים: "אני הרגשתי סכנת חיים, אני ראיתי את כולם עם אבנים בידיים מתקדמים לכיוון שלי כשסלומון בראשם...". לשאלת החוקר אם לא היה יכול לחכות עד שניידת המשטרה תגיע, השיב השוטר: "לא. חד משמעי לא. חטפתי אבנים, תחשוב עוד אבן אחת פוגעת לי פה, זהו, כיבוי אורות, אני מת".

עוד סיפר השוטר בחקירותיו: "אני שולף את האקדח דורך אותו וצועק להם תתרחקו, הגרון שלי צרח את הנשמה שלי החוצה, אתה רואה שהם באים אליך עם האמוק עם האבנים, והמשפחה שלי מאחור, ואתה חוטף אחד כזה אז אתה גומר והמשפחה שלי גם גומרת ואני לא יודע מה אשתי תעשה אם תראה אותי נופל, ואתה רואה את הסכנה מכאן מתעצמת ואם אתה לא עוצר את זה, המשפחה שלך ואתה גמורים".

בטיוטת כתב האישום נטען כי לרשות השוטר עמדו חלופות נוספות, פוגעניות פחות, לצורך נטרול התקיפה, בין השאר, יריית אזהרה באוויר. עו"ד נדשי דחה טענה זו על הסף וציין כי על פי נוהל פתיחה בירי, היתה למרשו סמכות לירות למרכז גופו של טקה והוא עשה טעות ולקח הימור גדול כאשר ירה ירי הרתעתי בלבד.

הימור זה היה עשוי לעלות לו בפגיעה בחייו ובבני משפחתו. כמו כן ציין עו"ד נדשי, כי ירי באוויר היה עשוי להסתיים בפגיעה באדם חף מפשע, שכן מדובר בסביבה אורבנית.

איפה הסרטון?
במהלך השימוע עלתה תמיהה לגבי סרטון, שאמור היה לשפוך אור על ההתגרות של הנערים בשוטר - ונעלם. השוטר העיד כי צולם על ידי אחד הנערים בטלפון בזמן שהם הלכו אחריו יחד עם טקה, הקניטו, קיללו אותו ואיימו עליו: "נשים אותך בפייסבוק, כולם יידעו מי אתה".

הנער שצילם סירב לאפשר לחוקרים לצפות בפלאפון שלו, אך הודה שצילם. בחקירתו סיפר: "באתי להפעיל את המצלמה אבל לא היתה לי סוללה, לקחתי את הטלפון של ד' והתחלתי לצלם וידאו ואז החזרתי את הטלפון לד' והוא ברח הביתה".

על אף שהחוקרים הוציאו צו בית משפט על מנת לפתוח את הפלאפון של הנער ובדיקה של טלפונים נוספים, סרטון זה לא נמצא עד היום ולטענת נדשי קיים חשש שנמחק. הדבר היחיד שנמצא הוא סרטון של שנייה אחת שבה רואים את השוטר מחזיק את הטלפון.

עו"ד נדשי: "אלו שדאגו לכנות את השוטר 'רוצח' מעל כל במה אפשרית ודאגו לשלוח לו, לאשתו ולילדיו איומים מחרידים התעניינו בדבר אחד – הוצאת חמתם וזעמם על השוטר כמי שלהבנתם השגויה מייצג את משטרת ישראל".

עו"ד יאיר נדשי. צילום: עידו ארז

נדשי, שביקש לא להעמיד את השוטר לדין בטענה של הגנה עצמית, ציין בתום דבריו: "בל נשכח כי למול האינטרס הציבורי בבירור אשמתו של השוטר ניצבת חובת המדינה להגן על שוטרים שפעלו בשמה, כדי שיוכלו להמשיך לפעול כיאות ובלי מורא".

"טענות מופרכות"
עו"ד ציון אמיר, המייצג את משפחת טקה: "דרושה מידה לא מבוטלת של חוצפה ועזות מצח להעלות טענות זדוניות ושערורייתיות נגד צעיר, קורבן עבירה, שמת בדמי ימיו כתוצאה מירי בלתי חוקי, ועל כך אין חולק.

עו"ד ציון אמיר. צילום: יריב כץ

"טענות מופרכות אלה מטרתן היא אחת: פגיעה בשמו וביזוי כבודו של המת סלומון טקה ז״ל. בנסיבות אלה הדלפת חומרי חקירה, שנויים במחלוקת, הינה שימוש ציני מצידו של המדליף.

"נדגיש כי חומרי החקירה מצויים בידי השוטר, ואלה מתגוללים בראש חוצות בכל אמצעי המדיה. ראוי היה כי השוטר היורה ייטול על עצמו אחריות על ירי בלתי חוקי, תחת להכפיש ולבזות את קורבנו הטמון באדמה.

"אנו מצפים כי הפרקליטות ומח״ש ינהגו בתקיפות ובנחישות נוכח התנהלות נלוזה ופוגענית זו. נדגיש, כי גם הפרקליטות סבורה שהירי בוצע בניגוד לחוק. משפחתו של סלומון ז״ל נחושה לנהל מאבק משפטי חסר פשרות למיצוי הדין עם מי שגדע חייו של צעיר בדמי ימיו והביא לחורבן משפחתו".