משרד החקלאות הודיע הבוקר (ב') כי הגיש כתב אישום פלילי נגד מנהל השירות הווטרינרי בקריות, ד"ר דוד דדיה  שהשליך כלבה לאשפה.

ד"ר דדיה והכלבה שנמצאה בפח האשפה. צילום: שני גורן

כפי שפורסם ב"מיינט קריות", בחודש יוני פרצה סערה ציבורית לאחר שהכלבה ג'סיקה, שהיתה אמורה לעבור המתת חסד על ידי ד"ר דדיה, נמצאה ביישוב מצפה אבי"ב שוכבת ומייללת בתחתית מכולת האשפה.

הפרשה מעוררת תגובות קשות ובהן עצומה נגד הווטרינר שבשנה וחצי האחרונות מתגורר במצפה אבי"ב ובמקביל מנהל מרפאה וטרינרית פרטית בקריות, וכן מנהל השירות הווטרינרי המשותף לקרית ביאליק, קרית מוצקין וקרית ים.

יצוין, כי על הכלבה נמצא שבב אלקטרוני עם השם ג'סיקה, ופרטי הבעלים אירנה טורטין (62) תושבת קרית אתא. שני גורן (48), תושבת מצפה אבי"ב, סיפרה בשעתו: "אחת התושבת כתבה בווטסאפ היישובי שהיא מצאה כלבה מייללת במכולה וביקשה שמישהו ייגש לשם לעזור לה.

"כשהגעתי לשם כבר היו עוד תושבים שבאו לעזור. הסתכלנו בפח האשפה ונדהמנו, הכלבה האומללה בקושי נשמה. הזעקנו את לוכד הכלבים דרך מוקד המועצה. הוא הוציא את הכלבה מהמכולה והניח אותה על משטח קרטון. התושבים ניסו לתת לה מים. היא היתה צמאה מאוד, הקיאה כי כבר היתה ממש גמורה.

יצוין כי גורן התקשרה לבעלת הכלבה. "אמרתי לה שמצאנו את הכלבה שלה", סיפרה גורן. "היא אמרה לי 'לא יכול להיות, נתנו אותה לד"ר דדיה להמתת חסד כי היתה חולת סרטן ובקושי הלכה ותיפקדה'.

"היא חשבה שאני אולי מהמרפאה, רק אחרי שהבינה את הסיפור היא פרצה בבכי". הבנתי ממנה שהם רצו לעשות טוב לכלבה, שילמו 800 שקל לד"ר דדיה כדי שימית אותה בכבוד ויקל עליה, אבל הוא גרם לה עוד כשלושה ימים של סבל, בתוך פח האשפה".

"הוא הגיע לשטח, והיה מבוהל מאוד". את העימות צילמה גורן בטלפון הנייד שלה, ובו נראה ד"ר דדיה מבולבל וניסה להסביר את מה שקרה: 'אני וטרינר 25 שנה, אני לא אזרוק חיה לפח. לא יכול להיות שהיא חיה, אני נשבע שהרדמתי אותה. זו הפעם הראשונה בקריירה שקורה לי דבר כזה. אני בהלם, בדקתי דופק והיא היתה מתה".

יצוין, כי בתחילה חשב דדיה כי במשרד החקלאות יסתפקו בהליך משמעתי נגדו, אולם הבוקר הם הודיעו כאמור, על הגשת כתב אישום פלילי. במקביל, בוחן המשרד פתיחה בהליך משמעתי נגד הווטרינר בגין רשלנות מקצועית.

במשרד החקלאות ציינו כי מן החקירה שהם ביצעו עולה כי הנאשם נתבקש לבצע המתת חסד בכלבה חולת סרטן על ידי הבעלים. במשרד החקלאות מסרו: "ד"ר דדיה, גבה תשלום עבור ההמתה והטיפול בפגר, אך בפועל נמצאה הכלבה על ידי עוברי אורח לאחר יומיים וחצי מושלכת בפח אשפה, כאשר היא חיה ומייללת.

"הפרשה נחקרה על ידי משטרת ישראל בחשד לביצוע עבירות צער בעלי חיים. לאחר שהמשטרה לא מצאה די ראיות להעמדה לדין, התיק נסגר והועבר, לבקשת משרד החקלאות, לבחינת התנהגות הווטרינר בהיבט הפלילי והמשמעתי.

לאחר שתובע משרד החקלאות מצא כי השלכת הכלבה לפח האשפה מהווה עבירה בפני עצמה בהיבט הפלילי, הוחלט להגיש  את כתב האישום לעיל".

כאמור, במשרד החקלאות בוחנים במקביל פתיחה בהליך משמעתי נגד הווטרינר, "בחשד להתרשלות רפואית חמורה והתנהלות שאינה הולמת רופא וטרינר".

יצוין, כי בסופו של ההליך המשמעתי רשאי שר החקלאות להטיל על רופא וטרינר אמצעי משמעת שונים, החל בהתראה ועד לביטול רישיונו של הרופא לעסוק ברפואה וטרינרית.

יו"ר תנו לחיות לחיות, אתי אלטמן: "כנראה שהצדק בכל זאת נעשה על ידי משרד החקלאות. גם לבעלי חיים יש זכיות וצריך להגן עליהם".

ד"ר דדיה בחר שלא להגיב והפנה לפרקליטתו, עו"ד תמי אולמן שמסרה: "מוזר כי משטרת ישראל מצאה לנכון לסגור את התיק הפלילי נגדו, וכי משרד החקלאות החליט אחרת. 

"אני חושבת שמדובר בשיקול דעת מוטעה. אצלם את חומר הראיות ואז אוכל לכלכל את צעדיי".