ביום שישי, 11.10.19, סמוך לשעה שמונה בבוקר הזעיק מקסים טל (29) את כוחות ההצלה בטענה כי אשתו התאבדה בדקירות סכין בביתם שברחוב רחל בקרית ביאליק. בתחילה השוטרים האמינו לו, אך בשעות הצהריים הוא כבר נעצר בחשד לרציחתה, והקערה נהפכה על פיה.

מקסים טל בבית משפט השלום בקריות. צילום: נחום סגל

למעשה גרסתו של החשוד היא זאת שסיבכה אותו מאחר שהיא רצופה סתירות, בעיקר בלוחות הזמנים. על פי חשד המשטרה, הזמן בו עזב טל את הגן בבוקר לאחר שלקח את ילדיו ועד לרגע שבו התקשר לאמו וסיפר לה שמריה התאבדה, הוא קצר מאוד ומוערך בדקות.

על פי החשד, לא הגיוני כי בדקות ספורות אלו הספיק טל, על פי גרסתו, לצאת מהגן של ילדיו, להגיע הביתה, להתעמת עם אשתו על רקע חשדותיו שהיא בוגדת בו, לגרום לה להודות, לעלות לקומה העליונה בבית, לעשן סיגריה, להירגע ולאחר מכן לרדת ולראות כי אשתו מריה התאבדה ולנסות להציל אותה.

חוקרי המשטרה אספו ממצאים טכנולוגיים מסביבתו של החשוד, בה נכח על פי טענתו, המעידים לכאורה על התזמון הבעייתי.

בדיון המשפטי בהארכת המעצר השלישית של טל כתב סגן נשיא בית משפט השלום בקריות, השופט ערן נווה כי הוא מצטרף לדבריו של השופט שלמה מיכאל ארדמן על פיהם הסתירות שעלו בגרסת החשוד עצמו ובלוח הזמנים, יש בהם כדי לפגוע באמינותו ולחזק את חשד ברצח.

מקסים ומריה טל. צילום: מתוך הפייסבוק

בהחלטתו בעניין המשך מעצרו של טל בפעם השלישית, עוד טרם התקבלה חוות הדעת הפתולוגית, ציין השופט נווה: "חוות הדעת הפתולוגית היא חשובה וחיונית, ואולם היא איננה המסמך היחיד אשר עמד בפניי ואשר היה בו כדי לחזק את היסוד הסביר לחשד. יש סתירות משמעותיות בין גרסתו של החשוד ובין החומר הראייתי שהוצג לי".

נציג המשטרה, פרדי סטרזינקוב: "אין ספק שהחשוד הוא זה שהמית את אשתו והיא לא התאבדה". כמו כן ציין נציג המשטרה, כי גירסתו של טל נסתרת גם מבחינת הזמנים וסיפר כי החשוד הפנה אותם לחבר שלטענתו מריה אמרה לו שהיא תתאבד, אך בחקירתו של אותו חבר הוא מסר שלא היה דבר כזה.

עוד מסר נציג המשטרה: "העדים הניטרליים טוענים כי מריה היתה אישה מלאת חיים, אהבה את ילדיה, מצאה אהבה חדשה והתכוונה להתחיל חיים חדשים עם גבר אחר. לא היה לה כל סיבה להתאבד".

סניגורו של החשוד, עו"ד רועי קרן, ניסה לברר בדיון האם המשטרה חושדת שמקסים רצח את אשתו בשינה, כי זה מה שמטיחים בו החוקרים ונציג המשטרה סירב לענות.

באותו דיון אמר הסניגור: "בשנתיים האחרונות אשתו אמרה לו שהיא תתאבד ותגמור כמו אמא שלה. היא אמרה את זה לא פעם ולא פעמיים. ברגע שחשדו התבסס כי מדובר בבגידה, הוא אמר שהוא עוזב את הבית. בשלב זה גמלה החלטה בליבה לשים קץ לחייה".

ביום שני, בדיון בהארכת מעצרו של טל בפעם הרביעית, הגיש נציג המשטרה לשופטת איילת השחר פרלה-ביטון את חוות הדעת הראשונית של המכון הפתולוגי באבו כביר והשופטת אשר עיינה בחוות הדעת ציינה בהחלטה כי היא מחזקת את החשד שטל רצח את אשתו והאריכה את מעצרו עד ליום ראשון.

עו"ד רועי קרן (מימין), עו"ד אביעד חייט. צילום: פרטי

עו"ד אביעד חייט, נציג המשפחה: "כפי שזעקנו מראשיתה של הפרשה החמורה והכאובה, מארג הראיות מקיים פסיפס נסיבתי המחוזק בראיות חיצוניות כבדות וחד משמעיות הקובעים באופן בלעדי שמריה לא התאבדה".

סניגורו של טל, עו"ד רועי קרן: "מרשי טוען לחפותו ולדבריו אשתו התאבדה מול עיניו. לעניין התזמון, חשוב להדגיש כי הגן נמצא בקרבת ביתו של מרשי ועל כן הזמנים עולים בקנה אחד עם גרסתו".