שלושה נתינים זרים ממולדובה נעצרו השבוע בחשד שפגעו ברב יצחק קדוש מקרית מוצקין, וברחו מזירת התאונה.

במשך שעות חיפשו בני משפחתו את הרב קדוש, הרב של בית הכנסת נחלת אבות בקרית מוצקין, מבלי לדעת מה עלה בגורלו. לאחר שלוש שעות קיבלו הודעה שהוא עבר תאונת דרכים ומאושפז בבית החולים רמב"ם. קדוש מורדם ומונשם במחלקת טיפול נמרץ.

מורדם ומונשם. הרב יצחק קדוש | צילום: פרטי

הרב קדוש, בן 73, אב לארבעה וסב ל-12 נכדים, צעד ביום רביעי שעבר בשעה 5:45, כבכל בוקר, לעבר בית הכנסת ברחוב הפלמ"ח בביאליק, ככל הנראה במעבר החצייה בצומת צבר, פגע בו רוכב אופניים חשמליים. אמבולנס של מד"א פינה אותו לבית החולים.

"מוקדם בבוקר התקשר אלי חבר של אבא ושאל מה שלומו. אמרתי לו שהוא בסדר, הוא בבית כנסת", סיפרה בתו, מיכל אלקיים. "החבר אמר לי שאדם שמתפלל איתם ראה שמכניסים אדם שדומה לאבא שלי לתוך אמבולנס, אבל הוא לא בטוח שזה הוא, כי הנפגע היה בלי חולצה ובלי כיפה. התחלתי לברר, התקשרתי לאבא, והוא לא ענה.

"התקשרתי הביתה לאמא, שאמרה שהוא עדיין בתפילה. נסעתי לבית הכנסת כדי לראות אולי הוא התעכב מסיבה כלשהי, אבל לא מצאתי אותו. התקשרתי שוב לאמא, וסיפרתי לה מה אמר החבר.

"לאחר מכן התקשרנו לבית החולים רמב"ם, שם אמרו לנו שהם לא מוסרים פרטים על מאושפזים. במוקד 101 של מד"א אמרו לנו שלא היו פינויים מהאזור, אבל בסניף מד"א במוצקין אמרו שהם אכן פינו אדם מבוגר בשעה רבע לשש בבוקר בצומת צבר".

צומת צבר. צילום: נחום סגל

אחרי כשלוש שעות של חיפושים הגיעה הבשורה. "בתשע התקשרו אל אמא שלי מרמב"ם", סיפרה אלקיים. "אמרו לה שאבא נמצא אצלם לאחר שנפגע מאופניים חשמליים. אמרו לה שהוא בהכרה ונותנים לו משככי כאבים. כשהגענו לרמב"ם, הבנו שהוא בטיפול נמרץ, עם דימום במוח ושברים בגולגולת. הוא היה מבולבל ונסער, ולא זכר שהיה מעורב בתאונה".

בשעות שלאחר מכן החלה המשפחה לקבל חלקי מידע על מה שאירע. "הוא עושה את הדרך הזו כל בוקר. אנחנו לא יודעים בדיוק מה קרה. לפי מה שהבנו, בהיותו בצומת צבר פגע בו רוכב אופניים חשמליים. עדת ראייה הזמינה אמבולנס שפינה את אבי לבית החולים. למקום הגיעו שוטרי סיור, שלא לקחו פרטים מרוכב האופניים. באותו יום אמרו לנו בבית חולים שאנחנו צריכים לפנות למשטרה".

אחרי הביקור בבית החולים, פנו בני המשפחה למשטרה. "ככל הנראה היה במקום בוחן תנועה, שלא יודעים מאיפה הוא. במשטרה אמרו לנו שעדיין אין להם תשובות בשבילנו. מדובר בצומת מרושתת מצלמות, יש בה מצלמות של עיריית קרית ביאליק ועיריית קרית מוצקין, אבל במשטרה אומרים שהמצלמות לא היו מכוונות לצומת, וביקשו אישור לבדוק את המצלמות של המטרונית. עדיין לא קיבלנו תשובה מה קרה שם. אנחנו לא מבינים למה הטיפול התמהמה. למחרת התקשרו לאמא שלי להגיד שאין להם תשובה".

מצבו של קדוש החמיר מאז. "אחר הצהריים, כשנתנו לנו לראות אותו שוב, הוא היה לא שקט ומאוד נסער. תוך כדי ששאלתי אותו אם הוא אוהב אותי, הוא ענה לי ונרדם. ניסינו לדבר איתו, והוא לא ענה יותר. קראנו לרופאה, ובבדיקה שנערכה הבינו שהדימום גדל והכניסו אותו בדחיפות לחדר ניתוח. מאז הוא מורדם ומונשם. אמרו לנו שאנחנו צריכים אורך רוח, ואנחנו מקווים לבשורות טובות".

לדברי אלקיים, בני המשפחה מאוכזבים מהטיפול במקרה. "מאז אותו יום, אמא שלי התקשרה למשטרה כל יום, אבל לא נתנו לה תשובות. מאכזב גם שלא הודיעו לנו מיד. שרק אחרי שלוש שעות שאנחנו מחפשים אותו, הודיעו לנו".

נעצרו חשודים
מהמשטרה נמסר אתמול (רביעי): "בוחני משטרת ישראל הצליחו לפענח זירת תאונת דרכים קשה, במסגרתה נפגע לפני כשבוע הולך רגל קשיש כבן 70, בעת שחצה את הכביש סמוך לצומת צבר ונפגע על פי החשד מרוכב אופניים, כאשר נפל ארצה ונחבל בראשו באורח קשה.

עיכבנו השבוע לחקירה שלושה נתינים זרים ממולדובה, בחשד שפגעו בקשיש ועזבו את זירת התאונה. על פי החשד, רוכב האופניים הפוגע שהה יחד עם חבריו בזירת התאונה זמן קצר לאחר הפגיעה בקשיש, אולם הם עזבו את המקום טרם הגעת ניידת המשטרה ובוחני התנועה.

"בוחני התנועה ניתחו את זירת התאונה, לרבות מעקב אחר מאפיינים ייחודיים של התנועה בצומת בשעת התאונה סביב 05:00 בבוקר, ואכן הבחינו בשלושה נתינים זרים העונים לתיאור ונעים באותה שעה כל גבי אופניים במסלול התאונה. השלושה עוכבו לחקירה בראשות בוחני בתנועה בתחנת המשטרה, וכבר בשלב התחקור הראשוני נקשרו לתאונה. החקירה נמשכת".