דוח של חבר דירקטוריון הקומפוסט, ציקי אבישר, קובע כי הקומפוסט אינו נכס כלכלי לעירייה, וחובותיו נאמדים בכ-10 מיליון שקל. לפיכך הוא ממליץ לעירייה לפעול לסגירתו.

ליקויי ניהול. מפעל הקומפוסט | צילום: דורון גולן
הקומפוסט, מפעל למיחזור פסולת אורגנית רטובה, ממוקם בסוף אזור התעשייה ביאליק, מול שכונת נווה גנים במוצקין. לאורך השנים נשמעה ביקורת על המפעל, ובעיקר תלונות על מפגעי ריח.

הוא נמצא בבעלות 9 רשויות שכנות: קרית ים, קרית ביאליק, קרית מוצקין, עכו, נהריה, נשר, טירת הכרמל, רכסים ומטה אשר, ומופעל על ידי חברת 'אורוז', המפעילה גם מתקן להפרדת אשפה בכפר כנא.

בתחילת הקדנציה הודיע צורי על מינויו של אבישר לנציג העירייה לדירקטוריון הקומפוסט. בשבוע שעבר הגיש אבישר למועצה דוח, הכולל המלצות. על פי הדוח, מבין הרשויות, רק האשפה של קרית ביאליק וקרית ים מטופלת במפעל, בעוד האשפה של מוצקין עוברת להטמנה.

"מפעל הקומפוסט אינו ממלא את עיקרי ייעודו בעשור האחרון. לא זאת בלבד שאינו משרת את תושבי מוצקין, הם מתמודדים כבר שנים עם הצחנה הקשה הנובעת מתהליך הפקת דשן שמבוצע בתחומו, שנוצר מאשפתם של תושבי יישובים אחרים, המרוחקים גיאוגרפית", נכתב בדוח.

עוד נטען כי למפעל חובות גדולים בשל ליקויי ניהול בשנים האחרונות והיעדר הפיקוח עליו, כלומר החברות במפעל אינה מהווה עוד נכס כלכלי, ואינה מקנה לעיריית מוצקין ולתושביה כל יתרון כלכלי.

אבישר: "חובותיו נאמדים ב-10 מיליון שקל, ועלות שידרוגו נאמדת בעשרות מיליונים". לכן המליץ לפעול לשידרוג או לסגירת המפעל. "המתווה המוצע כאן אינו קורא לפרישה מיידית של קרית מוצקין מהקומפוסט, אלא להפסקה מיידית של פעילותו המצחינה, הסדרת מעמדו ונקיטת צעדים מתבקשים לשדרוגו על מנת שישיג את ייעודו באופן שייטיב עם תושבי מוצקין ולא יהווה עבורם למפגע תברואתי.

"אם המתווה המוצע לא יזכה לשיתוף פעולה מצד ראשי הרשויות האחרים, אמליץ לעירייה לפרוש מהקומפוסט ולפעול נגדו בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה".

בתגובה לדברים אמר בישיבת המועצה המשנה לראש העיר, יוסי מרקוביץ', שכיהן בתפקיד לפני אבישר, כי מדובר בניסיון של אבישר להתחמק מהאחריות שהוטלה עליו. "תחליט אם אתה רוצה לסגור או לשדרג. אין עיסוק בזבל שאינו מדיף ריח", אמר.

לדבריו, כבר שנים ארוכות הוא פועל יחד עם צורי לסגור את הקומפוסט, ללא הצלחה. צורי לאבישר: "יש לך את כל הגיבוי שבעולם לסגור את הקומפוסט". למרות שלא היו חילוקי דעות, הדיון לווה בצעקות, ויכוחים, השמצות וחילופי האשמות. לבסוף סוכם כי הנושא יועבר לדיון בוועדת להגנת הסביבה.

יו"ר דירקטוריון הקומפוסט, יוסי אזריאל (ביאליק), מסביר כי החובות נוצרו בגלל השקעות שנדרש המפעל לבצע בשל דרישות המשרד להגנת הסביבה, שנועדו בעיקר לצמצם מפגעי ריח. "כיום המפעל עובד רק ברבע מהיכולות שלו. בעוד כחמישה חודשים יסתיימו העבודות, והמפעל ייפתח. אז אני מאמין שהוא יהיה רווחי", אמר.