עיריית קרית ים מתחילה השבוע בהנהגת חנייה בתשלום, במרכז העיר ובחוף הים. עם זאת, על מנת לאפשר לתושבי העיר להירשם בעירייה ולקבל תווים שיאפשרו להם שעתיים חנייה ללא תשלום, נדחתה תחילת האכיפה של החנייה בתשלום לחודש דצמבר.

אפשר לשלם גם בפנגו. מרכז ניצן בקרית ים. צילום: נחום סגל

בהודעת בעירייה נכתב: "לאור הביקוש הרב להנפקת תו תושב, ובעקבות פניות רבות מצד תושבים, הוחלט להאריך את תקופת ההסתגלות לחניה בכחול לבן במרכז העיר ובחופי הים, בחודש. לפיכך, בתקופה הקרובה יחולקו דוחות אזהרה בלבד".

ההחלטה להנהיג חנייה בתשלום במרכז העיר ובחוף הים נעשתה כחלק מתוכנית ההבראה של העירייה. ראש העירייה, דוד אבן צור, ציין כי הבעיה העיקרית שחניה בתשלום אמורה לפתור היא העדר מקומות חנייה לתושבי העיר.

"יש מצוקת חנייה גדולה במספר אזורים, כמו ליד מרכזי הקניות, לאורך חוף הים וגם לאורך רחובות מרכזיים בשכונת קרית ים א'. אנשים חוזרים מיום עבודה, ואין להן היכן לחנות.

"תושבים שגרים ברחובות המרכזיים מתלוננים על מצוקת חניה. העניין הוא להנהיג סדר, ולא להגדיל את ההכנסות שלנו".

במקביל החלה השבוע החנייה בתשלום גם באמצעות אפליקציית פנגו.

קרית ים היא העיר ה-64 שחתמה על הסכם עם פנגו. במסגרת זו יוכלו המבקרים והתושבים ברחבי העיר ובאזורי התעשייה והתעסוקה לחנות תמורת 3.65 שקל לשעה, ועד 10.96 שקל ביום (באזור רחבי העיר ובחניוני חוף הים).

התשלום על חנייה בכחול לבן יונהג החל מנובמבר בימים א'-ה', בין השעות 7:00-19:00 ברחבי העיר, וביום שישי וערבי חג בין 7:00-13:00. בחניוני חוף הים בין 7:00-24:00 בכל ימות השבוע וערבי חג, ובחניון השוק בימים א'-ה' בין השעות 7:00-19:00 ובשישי וערבי חג מ-7:00-13:00.

למרות דבריו של אבן צור, שאמר כי התושבים יתרגלו לכך שצריכים לשלם עבור חנייה, ברשתות החברתיות גברה הביקורת על מהלך.

הפעיל החברתי אמיר וסקו כתב בדף הפייסבוק של העירייה: "ממש מחיאות כפיים. במידה והעירייה לא תהיה ערוכה, יחד כולנו התושבים נעמוד מנגד על זכויותינו ועד שלא יהיו עמדות מדחנים, הסבר מפורט בשפה הרוסית והאמהרית ובפועל יחולקו דוחות - נעתור לבית המשפט, וננצח. אני פונה לכולם, קיבלתם דוח? אפילו אזהרה? פנו אליי, יש מה לעשות".

תושבים התלוננו בעיקר על סירבול ובעיות במילוי השאלון שיבטיח להם תו חנייה, על מחיר התו ועל עצם החנייה בתשלום. אופיר קרביץ: "מה זה, שב"כ? גם רשיון רכב, גם רשיון נהיגה גם תעודת זהות? עד כמה פרטים אישיים צריך לתת, אולי גם להוריד תחתון ולתת להם על מנת לקבל תו? מה רע בבדיקה תשלום ארנונה? לא מספיק משלם ארנונה, גם על תו חנייה לשלם?".

תושבת: "גביית 60 שקל על מדבקה? אנחנו משלמים מספיק ארנונה כדי שזו תגולם בה. בנוסף, הגבלת זמן נוגדת כל היגיון - אם אני רוצה לבקר משפחה או חברה שגרים בקרית ים א', אני מוגבלת לשעתיים. לאיפה הגענו? לא שמעתי על נהירה של תיירים לקרית ים, שבגינם צו השעה הכרחי".