מועצת עיריית קרית אתא אישרה, במסגרת התקציב החדש, תיקון לחוק הארנונה שיחייב מעתה עיוורים לשלם יותר מס ארנונה לעומת מה ששילמו עד כה. ההחלטה גרמה לתרעומת בקרב ליקויי הראייה ואחת מהן אמרה ל-mynet קריות: "האם על הגב שלנו צריכים לחסוך כסף? כמה כבר יגבו יותר מ-200 עיוורים בעיר, זה מה שימלא את קופת העירייה?".

 מישהו חשב עלינו ומה זה יעשה לנו? צילום: shutterstock

התושבת (שמה שמור במערכת) ציינה כי היא מקבלת את ההנחה בארנונה בגין היותה בעלת תעודת עיוורת כבר שמונה שנים. "מדי שנה קיבלתי הנחה בסך 90 אחוז מהגבייה, עבור כל שטח הדירה.

"השנה קיבלתי חיוב חדש במקום סכום של כ-800 שקל בשנה, חויבתי יותר מ-4,000 שקל. חשבתי שזו טעות, אבל אז בדקתי והתברר כי אכן המועצה אישרה תיקון לחוק על פי ההנחה תינתן על גודל דירה של 100 מ"ר ועבור יתר שטח הבית, משלמים מחיר מלא.

"לא יודעת איך בדיוק עשו לי את חישוב הבית, אבל יצא שיש לי בית מעל 200 מ"ר וזה מה שנדרשתי לשלם".

לטענת התושבת, בכל העיר יש 200 תושבים בעלי תעודת עיוור ורק חלקם בעלי בתים של מעל 100 מ"ר. "כמה כסף יכניסו לקופה? זה בטל בשישים לעומת התקציב שלהם. למה לעשות חיסכון כזה על גבם של נכים? איך מועצת העיר אישרה סעיף כזה? מישהו חשב עלינו ומה זה יעשה לנו? ביטלו לי הטבה שהייתה לי לכל החיים ויש לזה משמעות כספית כבדה.

"אני עיוורת,אם חד הורית, והכסף הזה היה חשוב לי מאוד. בדקתי במקומות אחרים, באף עיר אין סעיף כזה. ניסו לעשות משהו דומה באשקלון, אבל חזרו בהם מהר מאוד. אבל פה, אין בושה כנראה ומוכנים לפגוע בנכים".

מהעירייה נמסר: "בקרית אתא שיעור הארנונה הינו הנמוך ביותר בכל האזור באופן משמעותי, כאשר העירייה מקפידה מדי שנה שלא להעלות את הסכום מעבר לשיעור הקבוע המחויב של משרד הפנים.

"מבדיקה מקיפה שנעשתה בנושא נמצא כי מרבית התושבים בעלי המוגבלויות אשר זכאים להנחה, חיים בדירות של 100 מ' ומטה. הבודדים שיש בידיהם את הכוח הכלכלי להחזיק בדירות גדולות מעל 100 מ' משלמים את החלק היחסי בלבד. באם קיימים מקרים נקודתיים חריגים בנושא זה, ועדת ההנחות בודקת לגופו של עניין כל מקרה".

יצוין, כי התיקון לחוק יוסיף לתקציב העירייה, שעומד על יותר מ-428 מיליון שקל, סכום פעוט של עשרות אלפי שקלים בלבד בשנה.