עובדי מפעל דשנים בקרית אתא קיימו השבוע אסיפת הסברה וסגרו למשך שעה וחצי את שערי המפעל.

במקביל, מאיימים העובדים להכריז סכסוך עבודה במפעל. זאת, לאור כוונת הנהלת המפעל, השייך לקונצרן כימיקלים לישראל (כיל), לצמצם את כוח האדם במפעל לאור הירידה ברווחיות.

עובדים חוסמים את הכניסה למפעל דשנים, השבוע. צילום: פרטי

כיום מועסקים במפעל 210 עובדים שכירים ועוד כ-200 עובדי קבלן שנותנים שירותים שונים על בסיס יום יומי.

יו"ר ועד העובדים במפעל, ראול ליבוביץ, ציין השבוע כי העובדים ינהלו מאבק בכל האמצעים שעומדים לרשותם על מנת למנוע פגיעה בפרנסתם.

מפעל דשנים עוסק במוצרי אמוניה ובמשך שנים עמד מכל האמוניה בשטח המפעל, בהמשך הועבר למפרץ חיפה ולאחרונה רוקן המכל.

החברה עסקה בשיווק אמוניה וגם בייצור חומרי הגלם שמשמשים לייצור הדשנים לחקלאות. עם סגירת מכל האמוניה החלה החברה לקבל אמוניה באמצעות האיזוטנקים ורווחיות החברה ירדה.

ההנהלה מבקשת לבצע צעדי התייעלות. מפעל דשנים, השבוע. צילום: פרטי

עקב כך קונה החברה כיום חלק גדול מחומרי הגלם על מנת להמשיך לייצר את הדשנים. עם זאת המפעל שייך לקונצרן ענק עם רווחיות גדולה מאוד וגם כיום המפעל לא מפסיד.

נכון להיום ההנהלה דורשת לצמצם כ-10% מכוח האדם במפעל ובהמשך, לטענת העובדים, הקיצוץ בכוח האדם עלול להגיע עד 15% ו-20%. לאור זאת מבקשת ההנהלה לבצע צעדי התייעלות, בין השאר באמצעות העברת חלק מהתפקידים למפעל במישור רותם, שם מועסקים כ-1,200 עובדים.

ליבוביץ: "הם רוצים להעביר פונקציות כמו רכש, הנהלת חשבונות, כוח אדם וכו' לדרום, לאחד את המטות של שני המפעלים. אנחנו מתנגדים לכך בתוקף. הם אומרים שידאגו לעובדים אבל לא מוכנים לחתום על כלום.

"במקביל גם אין התקדמות במו"מ להסכם קיבוצי חדש. בדרום  נחתמו הסכמים קיבוצים חדשים תוך הבטחה של המשך עבודה הוגנת. אבל גם שם יש סכסוך עבודה בנוגע לכל המבנה החדש שרוצים לבנות. בכל מקרה אנחנו מתואמים עם הוועד בדרום".

ביום שני (שלשום) קיים הוועד אסיפת הסברה בשער המפעל ומשך שעה וחצי סגרו הלכה למעשה את הכניסה למפעל. במקביל הוועד בודק יחד עם ההסתדרות אפשרות להכרזת סכסוך עבודה במפעל.

העובדים ציינו השבוע כי דשנים היא עדיין חברה שמרווחיה כסף וכל ניסיון להציג כאילו היא מפסידה אינו אמיתי.

ליבוביץ: "בדשנים רוצים לזרוק אנשים הביתה, להעביר עבודה קיימת לגורם אחר שלא שייך לדשנים. אנחנו כוועד עובדים לא נאפשר פעולה חד צדדית מעין זאת. נעמוד על כך ואם צריך גם נכריז על סכסוך עבודה ונשבית ונפגין מול הבניינים של ההנהלה בתל אביב.

"נעשה הכל כדי לא לאפשר פגיעה בעובדים שלא מרווחים משכורות כאלו שיפגעו ברווחיות החברה. הייתה פעם נבואה שהתעשייה במפרץ חיפה תיעלם, ואני נחרד לראות שזה מתחיל להיראות ככה. אני מאוד פסימי לגבי עתיד התעשייה כאן".

ליבוביץ ציין, כי המפעל עבר לעבוד עם גז טבעי ועומד בדרישות המחמירות ביותר של איכות סביבה.

מכיל נמסר: "החברה מנהלת מו"מ עם הוועד וההסתדרות בנוגע לחתימה על הסכם קיבוצי, מתוך כוונה לשמור על יחסי עבודה טובים עם העובדים. החברה תמשיך לקיים דיאלוג ישיר עם נציגות העובדים, כפי שהיה עד היום".