מנהלת בית הספר אולפנת סגולה בקרית מוצקין, רוחמה חזות, חייבה הורים להתקין לבנותיהן סנן בטלפון האישי שלהן כדי למנוע כניסה ל'אתרי אינטרנט לא צנועים'. הסנן הנדרש, שנקבע על ידי ההנהלה, הוא בעלות עשרות שקלים בחודש.

ההורים כועסים על הדרך. אולפנת סגולה. צילום: נחום סגל

תלמידות שהוריהן לא נענו להוראה, הוצאו בשבוע שעבר מהשיעור ולא הורשו לחזור לכיתה עד שההורים יתחייבו להתקנה. לטענת ההורים, כופים עליהם לרכוש מוצר שהם לא מעוניינים בו באמצעות הפעלת לחץ על התלמידות.

"הבנות שלנו נענשו והושפלו על משהו שההורים שלהן עשו, ושאין להן קשר אליו", אמרו השבוע. במשרד החינוך גיבו חלקית את הצעד: "בית הספר יכול לחייב שימוש בתוכנת סינון. בית הספר אינו מוסמך לחייב שימוש בתוכנה של חברה כזו או אחרת".

בתחילת השנה, מספרים ההורים, הם שמעו לראשונה על דרישת המנהלת. "הועבר לנו חוזר בתחילת ספטמבר המתייחס לנושא הזה", סיפר אחד ההורים. "נערכה גם אסיפת הורים, בה דיברה המנהלת על הסכנות באינטרנט בכניסה לאתרים שאינם צנועים או פרסומות לא ראויות שקופצות, ודובר על כך שההורים יצטרכו להתקין סנן במכשיר הטלפון הסלולרי של התלמידות".

ההחלטה הצליחה להכעיס לא מעט הורים, שטענו כי הדרישה לחייב אותם לרכוש סנן אינה ראויה ואף מבזה. "התבקשנו לחתום על מסמך שנתקין לילדה סנן בטלפון של חברה מסוימת.

"ניתנו שתי אופציות לסננים מחברות שונות. אפילו לא מאפשרים לבחור באיזו חברה, שזה גם מעורר שאלות. יכול להיות שזו באמת החברה שהיתה הכי זולה, אבל שתהיה שקיפות, שיפרסמו את ההצעות", אמרה אחת האמהות, וציינה עוד כי הנושא כרוך בהוצאה נוספת.

"שיתנו לנו לחנך את הילדים שלנו". צילום: ShutterStock

"בתי לומדת בכיתות הגבוהות, ואני סומכת עליה. אני לא חושבת שצריכים לכפות עלינו משהו שאנחנו לא שלמים איתו ולא רוצים אותו, בטח שלא לחייב אותנו לשלם עליו, גם אם מדובר בחמישה שקלים בחודש, זה לא משנה. גם ככה בית הספר לא זול, אנחנו משלמים אלפי שקלים בשנה. לאולפנה באים ללמוד, לא באים לגלוש בטלפון. אפשר לומר לתלמידות שהטלפונים צריכים להיות כבויים בתיק במהלך השיעורים".

הורים אחרים סבורים כי מדובר בהתערבות ברוטלית של בית הספר בחינוך הילדים. "אל תתערבו לי בחיים. אני מחנכת את הילדים שלי, והם, שילמדו אותם מתמטיקה, היסטוריה וכל השאר.

"אני מדברת עם בתי ואומרת לה שלא תיכנס לאתרים כאלה, וסומכת עליה שלא תעשה את זה. את החינוך אנחנו נעשה בבית על פי ראות עינינו. צוות בית הספר פלש לתחום שאינו שלו. זה עניין של עקרון, שיתנו לנו לחנך את הילדים שלנו".

"חוויה קשה"
מה שהכעיס את ההורים אף יותר היא הדרך שבה נאכף הצעד באולפנה. "יום לפני החזרה מחופשת סוכות, המחנכות שלחו לנו הודעה שצריך להביא את החוזר ובו התחייבות להתקין סנן חתום, או שהתלמידה לא תיכנס לשיעור", סיפר אחד ההורים.

"ביום הראשון לחזרתן של ללימודים, עשרות תלמידות הוצאו מהשיעור - ממש כמו סלקציה. המורה נכנסה לכיתה, הקריאה את השמות, ואמרה לכל מי שהוריה לא חתמו, לצאת. היו תלמידות שניסו בכל מאודן לחזור לכיתה, אולם הן סורבו ושוב הוצאו, ובילו חלק גדול מהיום בספרייה, אלא אם כן ההורים שלחו את המסמך חתום".

אחת האמהות: "מדובר בנערות רציניות שבאו ללמוד, לא לגלוש באינטרנט. הן עברו חוויה קשה, נענשו והושפלו על משהו שההורים שלהן עשו ובכלל לא היה להן קשר לזה. הן התחננו שיתנו להן להיכנס לשיעור עד שידברו עם ההורים, אבל אף אחד לא הקשיב להן. בנות רבות הפעילו לחץ על ההורים שיחתמו, כדי שיוכלו לחזור ללימודים. היחס שהן מקבלות גורם להן לא לאהוב את המוסד שהן הולכות אליו".

הורים רבים לא עמדו בלחץ של בנותיהן וחתמו, אחדים מצאו דרכים אחרות לצאת מהמצב, וחלק אחר מהתלמידות פשוט הורחקו מיום הלימודים. "יש הורים שמתוך פחד, התקינו את הסנן המבוקש, אחרים כתבו לבית הספר שכל אחד יחנך על פי דרכו, או שכתבו שיש להם כבר סנן אחר. לחלק מההורים השיבו מבית הספר שהמסמך לא תקין, ובנותיהן לא הורשו לחזור לכיתות.

אב נוסף: "עצם זה שהמוסד כופה עליך, ומאיים עליך שאם אתה לא עושה את זה, הילד יישאר בחוץ, זה לא ראוי. מה שהכי חורה לי זו הדרך שבה התנהלו. העובדה שהטילו סנקציה על הבנות כדי לכפות על ההורים חתימה על מסמך שאנחנו לא מעוניינים לחתום עליו. ואז מימוש האיום בפועל, הוצאת בנות מכיתה, השפלתן וההודעה שהן לא חוזרות לכיתה היום ואולי גם מחר, עד שיביאו את הטפסים חתומים".

ישנם הורים שלא מצאו פסול בהחלטה לחייב תלמידות להתקין סנן. "מדובר בבית ספר דתי, ועל כן הדרישה היא לגיטימית", אמר אחד האבות. "מי שלא מוצא חן בעיניו, שיעביר את ילדיו לבית ספר אחר. הכוונה היא לשמור על הבנות שלנו מפני אתרים לא צנועים באינטרנט, שחלקם אף עשויים לסכן אותן. מדובר בעלות נמוכה של כ-30 שקל בחודש".

מנהלת האולפנה הפנתה למשרד החינוך, משם נמסר: "חוות הדעת המשפטית מטעם הלשכה המשפטית במשרד החינוך מציינת כי בית ספר יכול לחייב תלמידים שלא להשתמש במכשיר נייד בשטח בית הספר. בית הספר יכול לחייב שימוש בתוכנת סינון.

"בית הספר אינו מוסמך לחייב שימוש בתוכנה של חברה כזו או אחרת. לנוכח הדברים, המשרד ינחה את מנהלת בית הספר שלא לחייב שימוש בתוכנת הסינון 'רימון'. עם זאת, בית הספר יוכל לחייב שימוש בתוכנת סינון של כל חברה, ובלבד שהיא תענה על דרישות בית הספר".

לעניין הוצאת התלמידות מהכיתות נמסר ממשרד החינוך: "הנהלת בית הספר קיימה שיח עם ההורים בעניין, והנושא טופל לשביעות כולם".

עו"ד עידית רז-הראל, יועצת משפטית ארגון הלה, הבהירה כי היא רואה את המקרה בחומרה: "הוצאת תלמידות משיעורים, באופן משפיל, לעיני תלמידות אחרות, ולעיני מורות, זו התנהגות שאינה מקובלת, אינה ראויה ובוודאי שאינה חוקית. זה מנוגד לא רק לחוזרי מנכ"ל, אלא מנוגד לחוק האוסר לפגוע בילד ולהשפיל אותו.

"אשר להתקנת סנן, בכלל לא בטוח שזו דרישה חוקית, וצריך לבחון עד כמה מותר לבתי הספר להתערב. בכל מקרה, צריך לקחת בחשבון שמי שנדרשים לרכוש את הסנן הם ההורים, ולא יכול להיות שמי שישלמו את המחיר על אי התקנת הסנן הן הילדות - זה אסור לחלוטין".