סגן ראש עיריית קרית מוצקין, יוסי מרקוביץ', תקף השבוע בחריפות את התנהלותה של קרית ים בנושא הסדרי החנייה בתשלום, שהחלו בעיר בסוף שבוע שעבר. לדברי מרקוביץ', עיריית קרית ים נוהגת בנושא ב"חזירות".

הים הוא של כולנו". חוף קרית ים, יוסי מרקוביץ (בתמונה הקטנה). צילום: נחום סגל"
עיריית קרית ים החלה החודש לגבות דמי חנייה במספר אזורים בעיר, בהם מרכז העיר, חוף הים ושכונות מרכזיות שסובלות מבעיות חניה. מה שמרתיח את מרקוביץ', היא הדרישה לתשלום עבור חנייה בחוף הים, במשך כל השבוע, עד לחצות.

"גם אנחנו, גם קרית אתא וגם קרית ביאליק גובים עבור חנייה. זה בסדר גמור", אמר למיינט קריות. "אני מבין שקרית ים בצרות כלכליות, מחפשת מקורות הכנסה, ומשרד הפנים הציע להם לגבות חנייה בתשלום. הכל לגיטימי, כך זה ברוב העולם. אבל צריך גם היגיון. למה לגבות כסף עבור חנייה בסופי שבוע ובשעות הערב?

"אצלנו החנייה בתשלום היא עד שעה 19:00, וברוב המקומות זה ככה. בקרית ים גובים עבור החנייה בחוף עד חצות, שבעה ימים בשבוע. למה החזירות הזו? הרי זה לא חניון במרכז מסחרי עמוס. בלילה זה ריק, אז למה לגבות? כולל בחורף, כשאין שירותים ואין מצילים? הכל מסביב כחול לבן, בעיני זו חזירות לשמה".

מרקוביץ טוען כי פנה לגורמים בעיריית קרית ים על מנת לבדוק את הנושא, אבל נתקל בתשובה כי אלו הוראות משרד הפנים.

"אני רוצה לראות שמשרד הפנים הורה להם לגבות חנייה עד 12 בלילה. אני גם לא מבין מדוע לתושבי קרית ים יש העדפה ויש להם שעתיים חינם. כשתושבי קרית ים באים לקיריון, יש להם שלוש שעות חנייה חינם כמו לשאר התושבים.

"הים הוא של כולנו, הוא לא של קרית ים. אם יש הסדר בחוף, הוא חייב להיות עבור כולם. כמו שבמוצקין כל אחד יכול לקנות תו חנייה. זה לא הגיוני. בכל מקרה, אני לא מתכוון לשתוק ואני מתכוון לארגן מחאה גדולה נגד הנושא הזה, בכל דרך אפשרית. אני מתכוון לפעול כדי לשנות את רוע הגזירה".

בעיריית קרית ים ציינו השבוע כי תושבי העיר נענו בחיוב לקריאת העירייה להוציא תו תושב על מנת להסדיר את נושא החנייה ברחבי העיר. עוד ציינו כי התברר להם כי בשל העובדה שקרית ים נותרה העיר היחידה באזור שאינה גובה תשלום בעד חנייה, הפכו רחובות רבים בעיר למגרש החנייה של כל הקריות, ותושבים רבים מהקריות הסמוכות נהגו להשאיר ברחובותיה את מכוניותיהם למשך שעות וימים.

לדברי העירייה, כבר עתה, פחות מחודש מאז נכנס החוק לתוקפו, השתפר המצב במרכז העיר ללא הכר, וכיום ניתן למצוא חנייה במרכז העיר כמעט בכל רגע נתון.

במקביל לתהליך רישום התושבים לקבלת תו תושב, מנהלת העירייה מגעים מול משרד הפנים כדי להסדיר פטור מתשלום לגמלאים וכן הנחות לסטודנטים ולבעלי עסקים.

ראש העיר, דוד אבן צור: "לא ייתכן שנקים מגרשי חנייה בכספי תושבי העיר, ומי שייהנה מהם בחינם יהיו תושבים מבחוץ. אף אחד לא אוהב לשלם מיסים, ולכן עמדתי על כך שתושבי קרית ים ייהנו מפטור כמעט מלא מתשלום".

במסגרת החוק החדש מבטיחה העירייה לתושבי העיר בלבד חנייה חינם וללא הגבלה בחופי הים, בכל רחבי העיר ושעתיים חנייה חינם במרכז העיר. בשלב זה מסתפקים פקחי העירייה במתן דוחות אזהרה לנהגים החונים בניגוד לחוק, ובחודש הבא תחל האכיפה במלואה.

בהתייחס לדבריו של מרקוביץ אמר: "לקרית מוצקין יש תיאטרון, שבו השקיעה העירייה מיליונים. לקרית ים יש טיילת שבה השקיעה העירייה מיליונים.

"כרטיס בשורה הראשונה בתיאטרון עולה ביוקר, ובשורה האחרונה פחות. בטיילת של קרית ים, החנייה בשורה הראשונה עולה כסף, ובשורות האחוריות, לעומת זאת, החנייה בחינם לכולם".