כתב אישום בגין רצח בנסיבות מחמירות, ניסיון להשמדת ראיה וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, הוגש היום (שני) נגד מקסים טל. על פי כתב האישום, הרקע לרצח הוא קנאתו האובססיבית של טל למריה ורצונה לעזוב אותו לטובת גבר אחר.

שופט המחוזי, ארז פורת, האריך את מעצרו של טל עד ל-12 בדצמבר, על מנת לאפשר לסניגור, עו"ד רועי קרן, ללמוד את חומר החקירה.

מקסים טל בבית המשפט, הבוקר. צילום: גיל נחושתן

מעובדות כתב האישום עולה כי בסוף חודש אוגוסט 2019, החל הנאשם לחשוד במנוחה כי היא מקיימת קשר עם אדם אחר , בתקופה זו התעמת הנאשם עם המנוחה במספר הזדמנויות והטיח בה את החשד, והמנוחה הכחישה בפניו את החשד.

על רקע החשד וקנאתו למנוחה תקף הנאשם ב-6.9.19 את המנוחה בפניה, וגרם לה שבר באפה. כמו כן במהלך עימות היכתה המנוחה את הנאשם וגרמה לו שריטות בפלג גוף עליון, חבלה ונפיחות בעין ימין.

בעקבות כך, נעצר הנאשם, ושוחרר בתנאים ב-9.9.19. בין תנאי השחרור, אסר בית משפט השלום בקריות על הנאשם ליצור כל קשר עם המנוחה ולהיכנס לתחומי העיר קרית ביאליק, לתקופה של 30 ימים.

במהלך תקופה זו, על אף תנאי השחרור שנקבעו על ידי בית המשפט, עמדו הנאשם והמנוחה בקשר טלפוני, והנאשם הגיע במספר הזדמנויות לדירה, וחזר להתגורר בדירה ב-8.10.19 בהסכמת המנוחה.

עוד עולה כי ביום 11.10.19, סמוך לשעה 00.30, בעת שהנאשם נכנס לחדר השינה של המנוחה, הבחין בהתכתבות בהודעות ווטסאפ בין המנוחה לבין גבר אחר, בטלפון סלולארי בו עשתה שימוש ללא ידיעתו, ושאותו הסליקה מתחת לכרית במיטתה.

מעיון בהודעות הנאשם הבין כי המנוחה מקיימת קשר עם אחר, צילם את ההודעות באמצעות הטלפון הסלולארי שלו והחליט להמית את המנוחה.

בהמשך, סמוך לשעה 06.30, שעה בה היה אמור לצאת לעבודתו, יצא הנאשם מהדירה ונסע ברכב מהמקום וחזר לדירה סמוך לאחר השעה 06.50 , לאחר שאביה של המנוחה יצא מהדירה לעבודתו, ולאחר שהנאשם הודיע למעסיקו שהוא לא חש בטוב ולא יגיע לעבודה.

בהמשך העיר הנאשם את הקטינות בשעה 07.20 לערך. המנוחה התעוררה משנתה והנאשם אמר לה שתלך לנוח והוא יקח את הקטינות לגן. בסמוך לשעה 07.45 יצא הנאשם מהדירה עם הקטינות ולקח אותן לגן הילדים הנמצא במרחק קצר מהדירה.

לאחר מכן, חזר הנאשם לדירה, נטל סכין בעלת להב באורך של כ-16 ס"מ ממטבח הדירה, נכנס לחדר השינה של המנוחה ובעת ששכבה על מיטתה, דקר אותה בצווארה משמאל.

זמן קצר לאחר הדקירה התקשר הנאשם לאימו ולאחר מכן למוקד המשטרה, ובעוד המנוחה גוססת לנגד עיניו, ומבלי לעשות דבר על מנת לסייע לה ולנסות להצילה, דווח להם כי המנוחה התאבדה.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להורות על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

מקסים טל, והנרצחת מריה טל ז"ל. צילום: מתוך הפייסבוק

על ידית הסכין נמצאו טביעות אצבע שלו ולא שלה והאופן בו תיאר טל כיצד זרק את הסכין מידיה אינה תואמת למציאת הסכין בזירה. 

מחוות הדעת הפתולוגית לא נמצאו פצעי היסוס, אך גם לא פצעי מאבק ועל כן נקבע כי לא ניתן לשלול את גירסתו.

התובעת טוענת כי יש להסתכל על מכלול הראיות ולא על חוות הדעת הפתלוגית בלבד.

כמו כן התביעה מציינת את הבעייתיות בזמנים שבין יציאתו של טל מהגן לבין הטלפון לאימו.

עו"ד אביעד חייט, המייצג את משפחת המנוחה: "כתב האישום מגלם את זעקת משפחתה של מריה זכרה לברכה למן היום הראשון, כפי שסברנו והצהרנו, הסיכוי שמריה שלחה יד בנפשה לא קיים וכל שנותר הוא לבקש שהפגיעה בשמה ובזכרה של מי שנרצחה באכזריות קשה תיפסק לאלתר תוך התחשבות בקיומן של ילדות שביום מן הימים ייחשפו לתכנים השקריים והקשים". 

סניגורו של מקסים טל, עו"ד רועי קרן: "כתב האישום אינו מדויק ולא מפרט נכונה השתלשלות העניינים. אנו נציג תזה אחרת ואפשרות עובדתית אחרת שלא ניתן לשלול.

"הספק הסביר זועק לשמיים והזיכוי שיהיה, יהיה מהדהד. כרגע אנו מתרכזים בשחרורו של מקסים לביתו עד לסיום משפטו ולאחר מכן ננהל את המשפט על מנת שחפותו תצא לאור".