אגף התנועה של המשטרה הציב עשרות מצלמות ניידות באזור הקריות שיתעדו עבירות נהיגה. המצלמות ממוקמות בכבישים הבינעירוניים, הן גלויות וממוקמות על חצובות או עמודים.

קטנות, גלויות ואינן מקובעות. מצלמה בכביש 22. צילום: פרטי

בקבוצות הוואטסאפ השונות מנסים נהגים רבים לסייע זה לזה על ידי מסירת מיקומן המדויק של מצלמות המשטרה, שאמורות להנציח את הנהגים עושים שימוש בפלאפון תוך כדי נהיגה.

למרות כל הרצון לסייע לאחרים, הרשימות המופצות השכם וערב הן בערבון מוגבל בלבד: המשטרה יכולה להזיז את המצלמות האלו בכל רגע נתון, על פי ניתוח מצב, והן אינן מקובעות.

לידיעת הנהגים, נכון לעכשיו, יש ריבוי מצלמות כאלו בכביש עוקף קריות - כביש 22.

כבר שנים הנהגים מזהירים אחד את השני על מיקומן של מצלמות המהירות המותקנות בכבישי ישראל. באין ספור אתרים ניתן למצוא את מיקומן המדויק של מצלמות אלו, שאינו משתנה לאורך שנים.

לאחרונה החלה המשטרה להתקין לצידי כבישים בינעירוניים באזור הקריות מצלמות קטנות, בגובה נמוך יחסית, שאמורות לתפוס את הנהגים על חם בעת שימוש בפלאפון.

בניגוד למצלמות המהירות, מצלמות אלו אינן קבועות וניתן להעביר אותן בלי כל מאמץ ממקום למקום. כך למשל מותקנת, לפי דיווח עדכני, מצלמה בכביש 22, בירידה למחלף נעמן. מיקום המצלמה נחשף על ידי נהגים מזדמנים, ובתוך זמן קצר מופץ המידע באמצעות קבוצות הוואטסאפ. אבל לא לאורך זמן: למחרת אותה מצלמה יכולה להיות מוצבת בירידה ממחלף אפק.

בכיר באגף התנועה אמר ל-mynet קריות כי המשטרה לא מפיצה את מיקום המצלמות והיא בהחלט מודעת לקבוצות הוואטסאפ שמנדבות את המידע. "מצידי שיגידו שיש מצלמות כאלה כל קילומטר. זה רק יגביר את ההרתעה. אנשים לא יכולים לדעת מראש היכן תוצב המצלמה, ואנחנו נציג אותן ונזיז אותן על פי שיקולים מבצעים".

אז היכן מוצבות המצלמות? יש דיווחים על 3 מצלמות כאלו לאורך כביש 22, בין השאר במחלף נעמן ובמחלף קרית אתא מרכז (ירידה לאיקאה). מצלמות נוספות הותקנו על פי דיווח זה בצומת יגור, בכביש 70 בכניסה לכפר חסידים, ביציאה מחוף שמן לדור אלון, בירידה מסומך לכיוון כרמיאל ועוד.

על סמך התיעודים יירשמו דוחות לנהגים. הקנס בגין שימוש בפלאפון תוך כדי נהיגה, כולל בשל אחיזה בלבד, עומד על 1,000 שקל ו-8 נקודות.