היום (ב') מפרסם המשרד להגנת הסביבה את 'הרשימה האדומה' של מפעלים המהווים סיכון סביבתי לשנת 2017. המדד בוחן לעומק את הסיכון הסביבתי של יותר מ-40 חברות, כ-100 מפעלים וכ-1,000 תחנות דלק.

מפרץ חיפה. צילום: גיל נחושתן

מפעל בזן נמצא במקום השני במדד ההשפעה הסביבתית לשנת 2017 בקרב מפעלים בארץ. המדד בוחן את מידת הסיכון הסביבתי של המפעל לזיהום.

במקום הרביעי נמצא מפעל כרמל אוליפינים ואחריו גדיב. קבוצת בז"ן: "המדד אינו לוקח בחשבון את התועלת של המפעלים למשק – כלכלית וסביבתית".

המדד בוחן מספר מרכיבים. הראשון ההשפעה הסביבתית של החברה  הכוללת  פליטות מזהמים לאוויר, לים, לנחל, לקרקע, הזרמות שפכים, העברות פסולת, שימוש בחומרים מסוכנים, רגישות מיקום המפעל – קרבה לאוכלוסייה ולמקורות מים. השני, פיקוח ואכיפה  הכולל הפרות של הוראות החוק והתקנות בנושאי הגנת הסביבה שהתגלו במסגרת פיקוח ואכיפה של המשרד להגנת הסביבה. וניהול סביבתי המתייחס לפעילות לשיפור הביצועים הסביבתיים שלא מכוח חובה על פי כל דין.

במסגרת המדד נמצא כי שלושה מפעלים מקבוצת בזן הפועלים באיזזור מפרץ חיפה, נמצאים בעשיריית המפעלים בעלי הסיכון הסביבתי הגבוה ביותר. מבפעל בז"ן נמצא במקום השני, אחרי מפעל רותם אמפרט בנגב עם עליה ברמת הסיכון משנה שעברה.

"בתי זהיקוק לנפט בחיפה, עם עלייה של 11 אחוז הנובעת בעיקר מהפרות שתועדו בפיקוח ואכיפה", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה: "ב-2017 המפעל הורשה בפלילים על הפרות של חריגות בפליטות לאוויר ושל תשתית ותפעול. למפעל הוצא צו מנהלי על חריגות בניטור הסביבתית של בנזן והוצאו התראות על חריגות מערכי הסף המותרים לפליטה לאוויר של מגוון מזהמים".

במקום הרביעי בעשירייה הפותח נמצא מפעל כרמל אוליפינים עם עלייה של 5 אחוז משנה קודמת. ואחריו, במקום החמישי גדיב תעשיות פטרוכימיה עם ירידה של 1% משנה שעברה.

דר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה: ״מדי שנה אותם המפעלים הפטרוכימים מתאגיד בזן זוכים בתואר המפוקפק להיות בחמישייה הפותחת של ׳מזהמי השנה׳; מדי שנה האזור בישראל הסמוך למפעלים המזהמים בישראל, מפרץ חיפה- זוכה בתואר המפוקפק ‘עיר הסרטן׳ בתסקירי משרד הבריאות- ולמרות כל זאת המדינה עדיין טומנת ראשה בחול ומתכחשת לקשר ההדוק בין זיהום לתחלואה"..

 מקבוצת בזן נמסר: "מדד ההשפעה אינו מתחשב בהיקף הפעילות של המפעלים אותם הוא מודד, ואינו לוקח בחשבון את התועלת של המפעלים למשק – כלכלית וסביבתית. יש לציין, כי גם לדברי מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, על מפרץ חיפה מושתים תקני הסביבה המחמירים ביותר בעולם המערבי.