ברחבי קרית ביאליק מותקנות 71 מצלמות מעקב - כך עולה ממסמך ששלח מנכ"ל העירייה, עזרא חכם, לעו"ד מימון פאר, שהגיש שאילתה לעירייה על מספר ומיקומי המצלמות, על פי חוק חופש המידע.

עוד עולה מהמסמך, כי המטרה של כל המצלמות הינה שמירה על הסדר הציבורי.

מצלמת מעקב בבריכת הדגים האקולוגית, שדרות בן גוריון. צילום: נחום סגל
אז היכן ממוקמות המצלמות?     

11 מצלמות בגבעת הרקפות, 4 מהן במרכז המסחרי; 10 בפארק אריאל שרון בצור שלום, 4 במתנ"ס צור שלום, 3 בגן אלי כהן, 5 באנדרטה לנופלים, 6 בגן הבנים, 2 בגן אסתר, 2 בפארק זבולון;

4 בבריכה, 6 בגן הערמונים, 3 בגן סביון, 3 בטיילת בן גוריון, 3 בגן מרים, מצלמה אחת בגן המשחקים הצמוד לעירייה ו-8 מצלמות בכניסה לעירייה ובמשרדים, בהן מצלמה אחת מוצבת בלשכת ראש העיר, אחת במחלקת גבייה ואחת בכניסה למוקד.

בפנייתו לעירייה ביקש עו"ד מימון לדעת האם לפני כל הצבה של מצלמה נערכה ישיבה בנושא, ועל כך השיב חכם: "יובהר כי נערכו ישיבות, אך לא נמצאו פרוטוקולים".

עו"ד מימון לא הסתפק בתשובה זו, ושלח מכתב תגובה בו הוא מבקש לדעת את מועדי הישיבות שנערכו ואת המשתתפים בהן. באותו מכתב תגובה ציין: "לעניין המצלמות שבמרכז המסחרי בגבעת הרקפות, אבקש לבהיר כי במרכז פועלת מרפאה של קופת חולים ויש לוודא שהמצלמה אינה ממוקמת בשום מקרה על פתח במרפאה על מנת לשמור על צנעתם של המבקרים בה".

כן הוסיף: "אבקש לציין כי הנחיות הרשם לפרטיות שבמשרד המשפטים הורה על פרסום רשימת המצלמות באתר העירייה, וכולי תקווה שהעירייה תואיל למלא הוראות אלה".

מעיריית קרית ביאליק נמסר: "העירייה תמשיך לדאוג לביטחון האישי של תושבי העיר, לפרוס מצלמות אבטחה רבות ככל הניתן ולהביא להמשך הירידה בעבריינות ובפשיעה בעיר. פעילות זאת נעשית ותיעשה על פי דין".

יצוין כי עו"ד מימון הגיש בקשה דומה גם לעיריית קרית מוצקין, אך משם עדיין לא התקבלה תשובה.