מי שעבר בימים האחרונים ברחוב הנרקיסים בקרית ביאליק, ודאי הבחין במיצג המיוחד ליום העצמאות בחצר של משפחת סולימני: חייל מחזיק דגל ישראל ולצידו מטוס.

"מי שמעוניין לראות מקרוב, שיצלצל בשער". סולימני בחצר ביתו. צילום: נחום סגל
את המיצג הגה ויזם רני סולימני, בן 50, נהג מונית ומנעולן, שחולם עליו כבר כמה שנים. עד עתה גרו בני משפחתו בדירה בבניין מגורים, ובאוגוסט עברו לרחוב הנרקיסים, לבית עם חצר. אשתו, לילך, היא מנהלת צהרונים במתנ"ס ביאליק, בתו הבכורה רונלי חיילת שח"מ, ורינת הצעירה היא תלמידת י"ב באורט ביאליק.

את המיצג, שתיכנן להרים ביום העצמאות, הכין יחד עם חברו צ'רלי אדרי סוויסה. הם קנו בובה, הלבישו אותה במדי צבא, קנו דגלים, הרכיבו טיסן - והתוצאה לפניכם.

רני, ששירת ביחידת נ"מ של חיל האוויר: "המיצג הוא לכבוד האנשים. אני אוהב אנשים ורוצה לשמח אותם, במיוחד ביום כמו יום העצמאות, שהוא שמחה לכל עם ישראל. אני מחזק את כל תושבי הדרום בימים אלה ומאחל ביטחון לכל עם ישראל. שאלוהים ישמור על החיילים שלנו".

"אני אוהב את מדינת ישראל ומוכן לתרום לה הרבה". רני סולימני. צילום: נחום סגל
אשתו לילך והבנות מספרות על הרגישות של רני לזולת, ושולפות דוגמאות על טוב ליבו: הסעת קשישים במונית כעניין שבשגרה, וברכבו ארגז כלים, ואם נקלע למוניתו אדם חסר יכולת או קשיש שצריך תיקון בבית או כל עזרה שהיא, הוא מיד מתגייס, בחינם כמובן, עולה עם הנזקק לביתו ומסדר את הנדרש.

פעם, ביום חורפי, הן מספרות, הוא עצר ליד מקבץ נדבות שעמד בצומת הצריף, הוריד את המעיל ונתן לו.

המצב הביטחוני המורכב לא זר לו, כיליד מושב מרגליות שליד קרית שמונה. הוא התנדב במשך שנים במשמר האזרחי, ואף קיבל תעודת הוקרה על התנדבותו באסון הכרמל. "אני אדם ציוני", הוא אומר, "אוהב את מדינת ישראל ומוכן לתרום לה הרבה.

"אני רק מאוכזב קצת ממה שקורה במדינה, בעיקר מזה שצעירים משרתים שלוש שנים בצבא, ואחרי זה נותנים להם בעיטה לאזרחות מבלי לעזור להם. זה כואב לי מאוד".

לילך: "אנשים מפרגנים על המיצג, עוברים ברגל או ברכב, צועקים, צופרים, מצלמים. קיבלנו הרבה מחמאות".

ורני מוסיף: "מי שמעוניין לראות את המיצג מקרוב או לצלם, מוזמן לצלצל בשער ולהיכנס".