תושבים מקרית מוצקין, ביאליק וקרית ים מתלוננים על ריח רע וצריבות בעיניים: "זה בלתי נסבל, אי אפשר לחיות כך".

מזה מספר ימים מתלוננים תושבים משכונת נוה גנים בקרית מוצקין על ריחות רעים בשכונה. "זאת תופעה שחוזרת על עצמה כבר המון זמן", סיפרה תושבת השכונה. "אני לא מבינה למה לא עושים שום דבר בנדון. 

צילום: shutterstock

"אי אפשר באמת לחיות כך. הסירחון לא מאפשר לנו לצאת לרחוב. החלונות צריכים להיות מוגפים כל הזמן. זה פשוט בושה שאנחנו צריכים לחיות כך".         

לדברי תושב אחר, לא ברור להם מה הם החומרים שהם מריחים. "קשה להגדיר את הריח. זה פשוט מטרד קשה. אנחנו לא יודעים איזה רעל אנחנו והילדים שלו נושמים", אמר.

"אחרי כל כך הרבה זמן, היינו מצפים שיימצא לבעיה פתרון, אבל לא נראה שמישהו עושה משהו בנדון. זה פשוט בושה. זאת פגיעה אדירה באיכות החיים שלנו".

שריפה בג'דיידה. סאמר סאלח המשרד להגנת הסביבה

עוד טענו התושבים כי למרות הפניות הרבות שלהם, דבר לא נעשה. "התלוננו במשרד להגנת הסביבה", סיפרה תושבת אחרת. "אנחנו לא יודעים מה נעשה. אנחנו ממשיכים לסבול מהריח. זה לא רק מסריח, זה גם צורב בעיניים וחונק בגרון בקושי אפשר לנשום. אי אפשר לישון בלילה. אף אחד לא מתייחס אלינו ברצינות".

תושבת נוספת אמרה: "אתמול (רביעי) זה היה נורא. הריחות מגיעים עם הרוח, אי אפשר לשבת בחוץ. זה עושה חשק להקיא", אמרה.

כזכור, עיריית קרית מוצקין הגישה בדצמבר 2017 עתירה לבג"ץ נגד השר להגנת הסביבה, מנכ"ל משרדו וגורמים נוספים בשל המחדל המתמשך בטיפול במפגעי הריח בצפון העיר, הנמשכים כבר יותר משנה.

ראש עיריית קרית ים, דוד אבן צור, פנה הבוקר (חמישי) במכתב דחוף לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, בדרישה לחקור שורה מפגעי ריח בלתי נסבלים אשר פקדו הלילה את אזור הקריות.

מאיגוד ערים מפרץ חיפה נמסר: "הנושא נבדק על ידי האיגוד, הן על ידי תחנות הניטור והן על ידי כוננים בשטח שחיפשו אחר מקורות הריח. מקורות הריח הן בסבירות גבוהה שריפות חקלאיות לא חוקיות.

"הכוננים ירדו לשטח לחפש אחר מקורות הריח, והמשרד להגנת הסביבה עודכן בנושא. בשבוע שעבר נמצאו שריפות חקלאיות שהיוו מפגע סביבתי מחוץ לשטחי האיגוד ולכן לאיגוד לא היה את הסמכות לטפל בהן. המשרד להגנת הסביבה מעודכן ומטפל בכך אם מדובר במפגעים שאינם בתחום הרשויות החברות באיגוד. האיגוד ממשיך לעקוב אחר הנושא ולוודא שהוא מטופל.

פסולת בג'דיידה-מכר. צילום: סאמר סאלח המשרד להגנת הסביבה

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בימים האחרונים התקבלו תלונות של תושבים במשרד להגנת הסביבה על מפגעי ריח קשים בקריות.

"המשרד מפעיל בשבועיים האחרונים צוותי פיקוח בשטח במשך כל שעות היום עד לשעות הלילה לאיתור מפגעים לפני שריפתם ולזירוז הטיפול בשריפות בסיוע הרשויות המקומיות.

"מזה תקופה המשטרה הירוקה וצוות המחוז הגבירו פעילות לאורך כל כביש 70 מזרחית לקריות, ובמיוחד באזור ג'דידה מכר, בו מתנהלת עבריינות פסולת חמורה, המשפיעה על תושבי הסביבה והקריות.

במקביל, המשרד בודק את כל המקורות האפשריים, לרבות מפעלי האזור, פעילות בשדות החקלאיים ושריפות פסולת פיראטיות.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, פנה הבוקר למשרד לביטחון פנים בדרישה לקבלת סיוע שוטף ממשטרת ישראל, בכל הנוגע לעבריינות מאורגנת, והצוותים יחלו לפעול בהתאם בימים הקרובים.

"במקביל לפעולות אלו, כיבוי אש, האחראים כמגיבי קו ראשון, יוצאים לשטח בכל אירוע לאיתור וכיבוי ולניטור זיהום האוויר.

"אנו קוראים לציבור לתעד ולדווח בזמן אמת על מפגעים למוקד כיבוי אש ולמוקד הסביבה במספר *6911, על-מנת לסייע לפעילות האכיפה של המשרד נגד עבריינות סביבתית".