משפחת טקה לא תקבל את חומר החקירה של השוטר אודות נסיבות מותו של בנם, עד שתתקבל החלטה האם להעמידו לדין.

הוריו של טקה סלומון. צילום: שולי נאור זוארץ

ממשרד המשפטים נמסר היום (חמישי): "היום נשלחו מכתבי תשובה מטעם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה, אל באי-כוחה של משפחתו של סלומון טקה ז"ל, בנוגע לטענות ובקשות שונות שהעלו בעניין חקירת נסיבות מותו של בנם. בין היתר, ביקשו בני המשפחה לקבל את חומר החקירה לעיונם.

"בתשובה לכך הובהר כי, ככלל, חומר החקירה אינו מועמד לעיון ב"כ משפחת המנוח לפני קבלת החלטה בתיק, וזאת בין היתר מהטעם שעיון בחומרי החקירה לפני שמתקבלת החלטה אם להעמיד לדין אם לאו, יכול לסכל או להקשות מאוד על ניהול משפט אם יוחלט להגיש כתב אישום.

"מובן, כי לאחר קבלת החלטה יוכלו בני המשפחה לבקש לקבל את חומר החקירה והבקשה תישקל בלב פתוח על פי ההנחיות בנדון.

על טענת נוספת של המשפחה בעניין הבדיקה הבליסטית שבוצעה על ידי משטרת ישראל, נמסר ממח"ש: "מדובר במעבדה רשמית שעובדים בה מומחים בתחומם, אשר נותנים שירות לכלל גורמי האכיפה בישראל. למותר לציין, כי מדובר במומחים הנאמנים אך ורק ליושרה המקצועית שלהם ואין להטיל דופי בעבודתם.

עוד צוין, כי המומחים אינם נחשפים לכלל הראיות בתיק, אלא רק לממצאים שנמצאו בשטח ועל בסיס מומחיותם והבדיקות שנעשות הם מחווים דעתם. במכתב צוין עוד, כי למח"ש אין מעבדות משלה והיא נסמכת מיום הקמתה על מעבדות משטרת ישראל.

"היה מוכן להקריב עצמו למען החברים שלו".  סלומון טקה ז"ל

בנוגע לעובדה שמדובר היה בנתז מהירי בקרקע שפגע במנוח, הרי שנתון זה מבוסס הן על הבדיקה הבליסטית והן על חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, שכידוע אינו חלק ממשטרת ישראל (אלא משרד הבריאות – שנ"ז).

בנוסף, כאשר מדובר בחוות דעת מסוג זה קיימים גם תיקי עבודה ובהם תיעוד הבדיקות שנערכו. כל אלה יוצגו בבוא היום בפני מי שיהיה זכאי לכך, ובאופן זה ניתן יהיה לבחון ולבקר את תהליכי העבודה ואת תוצריה".

באשר לטענה המשפחה על הדלפות מתוך החקירה, נאמר במענה מטעם מח"ש כי " אנו תמימי דעים כי מדובר בפרסומים חסרי אחריות שיש לגנותם. יודגש שוב, כי אין בכוונתנו לגבש עמדה בנוגע לתיק בטרם תיערך בדיקה ובחינה של החומר כולו, הליך המצוי בעיצומו בימים אלה וטרם הושלם".

כמו כן  בעניין הפרסומים על פיהם מדוח הנתיחה של סולומון טקה שנערך במכון לרפאה משפטית באבו כביר, נמצאה כמות אלכוהול גדולה בדמו וכן שרידי סם, נמסר על ידי עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר  גיל לימון, כי הראיון המדובר לא נעשה על דעת גורמי אכיפת החוק, וכך גם כל פרסום לא מוסמך של חומרים מתוך החקירה שבנדון.

עניין הראיון הועבר באופן מיידי לטיפולה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), אשר תידרש לדבר בהקדם, לרבות הבירור המתחייב מול משרד הבריאות. עם השלמת הבירור, יעודכנו באי-כוח המשפחה בדבר".

במסיבת עיתונאים שנערכה לפני כשעה על ידיי פרופ' אריאל בנדור מהפקולטה למשפטים  באונברסיטת בר אילן, המייצג את משפט סלומון, אמר אביו של  טקה: "אני נאלץ לעמוד בפניכם ולשבור את שתיקתי על רקע הפרסומים הכוזבים שמכפישים את שם בניסלומון היה ילד שהיה המשענת שלי, היה הכל בשבילי, אדם שאהב את הבריות, היה מוכן להקריב עצמו למען החברים שלו.

"אלה דברים שאני ורעייתי גאים שהורשנו לו. הבן האהוב שלנו יצא לשחק עם החברים והוא לא שב. סלומון נורה ומת על ידי שוטר שהיה אמון לשמור על ביטחון הציבור. מותו של סלומון השאיר חלל ריק. אנחנו מבכים את מותו ומרגישים את חסרונו והחיוך שלו חסר לנו.

"אני מבקש לכל הורה במדינת ישראל שלא תחוו את הצער שאני חווה כיום. כל התקווה שלי שילדיכם ייצאו מהבית ויחזרו בשלום. מותו של סלומון החשיך את האור והתקווה שהייתה לנו.

"הייתה לנו תקווה שרשויות החוק יחקרו ויגיעו לחקר האמת אבל במקום זה אנחנו עדים להכפשות ולפגיעה בשמו הטוב של סלומון. אין לכם חמלה? אין לכם רחמים? איך אתם מוכנים להתאכזר לאנשים כמוני? איך אפשר לחלל את שמו של אדם שקבור באדמה שלא מסוגל להגן ולטהר את שמו?

"זה מעשה שאינו מתקבל על הדעת, אנחנו לגמרי מזועזעים. אני מגדיר את זה שהורגים לי את הבן פעם שנייה.

"תהיו רגע במקומי, מה הייתם אומרים אם הבן שלכם היה יוצא מהבית ולא שב הביתה? סלומון לא עשה דבר כשנורה. הוא נורה ונהרג רק בגלל צבע עורו ומוצאו.

"אני מבקש מהעיתונאים להעביר את המסר שלי לכל בית בישראל. אני אומר לכם את האמת כאבא. כמי שמכיר מגיל אפס את סלומון ועד היום הוא היה מושיט עזרה".