עשרות צעירים תקפו ודקרו עובר אורח בצומת קרית אתא, ללא כל סיבה וללא התגרות מצידו. שניים מהם, שנתפסו, נשלחו השבוע ל-13 חודשי מאסר בפועל.

התוקפים היו תחת השפעת אלכוהול בזמן המעשה | צילום: shutterstock

השניים, בגילאי 19 ו-21, תושבי קרית ביאליק, הודו במיוחס להם במסגרת עסקת טיעון והורשעו בעבירה של חבלה בנסיבות מחמירות.

התקרית אירעה ב-4.1.19, לפנות בוקר. הנאשמים, יחד עם 20-30 חברים, תקפו עובר אורח במכות אגרוף בראשו ובעטו בכל חלקי גופו, תוך שהוא מנסה לחמוק מהם.

עובר האורח נפל, ובעודו שרוע על הרצפה, המשיכו הנאשמים וחבריהם לבעוט בראשו ולהכות בבטנו. בשלב זה הצליח הקורבן לחמוק מהחבורה האלימה, אך הם לא ויתרו, רדפו אחריו והמשיכו להכותו, עד כי ששוב נפל אפיים ארצה.

הנאשמים בעטו בו כשהוא שרוע על הרצפה, עד שאיבד הכרה והובהל לבית החולים באמבולנס, כשהוא עם חבלות בראשו, שטפי דם ודקור בשלושה מקומות שונים מתסקיר המבחן עולה, כי השניים היו תחת השפעת אלכוהול בזמן המעשה.

התובע, עו"ד יוסי בן עזרא, ביקש מבית המשפט לגזור על שני הנאשמים גם פיצוי לקורבן העבירה, ושופטת בית משפט השלום בקריות, איילת השחר פרלה-ביטון, נעתרה לבקשה ופסקה כי כל אחד מהם יפצה את עובר האורח ב-3,000 שקל.

השופטת לא קיבלה את טענת הסניגורים, כי יש להקל עם מרשיהם היות שהיו בסך הכל שניים מתוך חבורה של עשרות צעירים, ואין הם צריכים לשאת לבד את העונש של כולם.

בגזר דינה כתבה השופטת פרלה-ביטון: "מי שחובר עם אחרים ומבצע מעשה תקיפה בצוותא, ייקח בחשבון שעלול הוא לשאת בתוצאות המעשה בכללותו גם מבחינת הנזק שנגרם, כשם שהוא נושא באחריות פלילית על כל המעשים מתוקף החבירה יחד. לא מצאתי לערוך הבחנה איזו חבלה נגרמה כתוצאה מאיזו מכה של מאן דהוא ספציפי".

על המעשה כתבה השופטת: "הנאשמים פגעו בערכי יסוד של שלום אדם וביטחונו. מידת הפגיעה בערכים היא גבוהה, בהינתן שלקחו חלק יחד עם רבים אחרים בביצוע מעשה תקיפה מכוער וממושך".

כמו כן ציינה השופטת לחומרה כי הנאשמים לא פסקו להכות את הקורבן גם כאשר הצליח לברוח, אלא דלקו אחריו והמשיכו להכותו.