הסקר של עמותת אור ירוק ביקש לבדוק את הרגלי הנהגים בישראל המשתמשים בטלפון נייד ברכב, לרבות דיבור, מסרונים, אפליקציות וכדומה ואת תפישת הסיכון הכרוכה בפעילויות אלה.

מסמסים ונוהגים. צילום: עמותת אור ירוק
מהסקר שבוצע בסוף חודש נובמבר באמצעות מכון הסקרים "מאגר מוחות" עולה, כי כל נהג שני מתושבי אזור חיפה והצפון קורא או כותב הודעות בסלולארי בזמן נהיגה. אלו תוצאות הסקר באזור חיפה והצפון:47 אחוז מתושבי חיפה הצפון העידו כי הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית לעיתים.

49 אחוז מהנשאלים הודו כי לעתים הם קוראים או כותבים הודעות בנייד בנהיגה. 77 אחוז מהנשאלים חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד. 90 אחוז מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.

צילום: עמותת אור ירוק

92 אחוז מהנשאלים חושבים שלגלוש באינטרנט (אתרי חדשות, רשתות חברתיות וכו') בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ההערכות הן שהיסח דעת בנהיגה היא אחת מהסיבות המרכזיות לתאונות דרכים קטלניות. בעולם הבינו מזמן כי מדובר בגורם מרכזי לתאונות דרכים ונלחמים באמצעות הגברת האכיפה והענישה במקביל למציאת פתרונות טכנולוגיים אשר יצמצמו את השימוש בטלפון בזמן נהיגה.

"בישראל, לצערי, קורה דבר הפוך ומעבר לאכיפה לא נעשית עבודה רצינית כדי לצמצם את תאונות הדרכים שנגרמות בשל שימוש בטלפון הסלולארי. חייבים להמשיך ולחזק את האכיפה והנוכחות המשטרתית בכבישים במקביל להגברת הענישה ומציאת פתרונות טכנולוגיים והטמעתם לטובת הצלת החיים בכבישים".

המחקר בוצע בסוף חודש נובמבר 2018 באמצעות סקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 509 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה במדינת ישראל. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4 אחוז.