גלעד קאהן היה בן 15 וחצי כשנפטר מסרטן ב-1 במרץ 2018 לאחר שבמשך שנתיים נלחם על חייו בכל הכוח. הוריו, רונית ודנאל, שוקלים כעת להצטרף לתביעה נגד רמב"ם, בעקבות תחקיר "7 ימים" על הטיפולים הכימותרפיים במחלקה האונקולוגית של בית החולים בשנים 2016-17.

נער פופולרי ושחקן כדורגל מבטיח. גלעד קאהן ז"ל. צילום: פרטי
בכתב התביעה נטען כי בית החולים "ביצע טיפולים כימותרפיים בחולי סרטן, תוך רשלנות פושעת של ממש, באמצעות תרופות שפג תוקפן או תוך איחוד אמפולות, בניגוד לפרוטוקולים המקובלים, להוראות משרד הבריאות ולהנחיות יצרני התרופות".

אחד המטופלים אז ברמב"ם היה גלעד קאהן, אשר התגורר עם משפחתו ביישוב שכניה. הסרטן שלו בעצמות אובחן בבית החולים העמק, ומשם הופנה לרמב"ם. הוא היה נער פופולרי ושחקן כדורגל מבטיח, ולאחר גילוי המחלה, נאבק במשך שנתיים עד שנפטר בגיל בן 15 וחצי.

לאחרונה התפרסם ב"ידיעות כרמיאל" ראיון עם הבמאית דבורית שרגל, אשר בשיתוף פעולה עם רונית ודנאל, ההורים השכולים, יצרה את הסרט "הפרוטוקול של גלעד", שמתאר את המאבק שהסתיים בטרגדיה.

לפני מספר חודשים עזבה המשפחה את שכניה, אולם ב-1 במרץ הם ישובו לבית העלמין לציין את יום השנה לפטירתו של גלעד. לאחר מכן תיערך במועדון היישוב הקרנה של הסרט.

דנאל קהאן: "כשיצרנו את הסרט לא התכוונו להביע את ביקורתנו על בית החולים רמב"ם. הצוות המטפל היה מסור ונתן את נשמתו לגלעד. אבל היה כעס, והרבה. להבנתנו, היו מחדלים רבים וטעויות.

"על קברו של בני תיארתי בקצרה את מה שקרה. עדיין, מעט מזה יצא בסרט, לא יכולתי להימנע מכך לחלוטין.

"את טענותיי פרשתי בתלונה לנציב התביעות של בית החולים ולמשרד הבריאות. בזמנו סברתי שאחת הבעיות שגרמו לאי ספיקת הלב הנדירה של גלעד נבעה מטעות במינון יתר של כימותרפיה.

"היו מחדלים רבים וטעויות". דנאל קאהן עם בנו גלעד ז"ל. צילום: פרטי

הרופא, ששמו שמור אצלי, ענה שהכל היה תקין, שבדק ואין שום בעיה בכימותרפיה. מכתב התגובה לסילופי העובדות נכתב למגירה. הרגשתי שעוד תגובה מתנשאת שמסלפת את העובדות תהרוג אותי. המשכתי לשאול מה הסיבה לפגיעה הקשה של הכימו. בדקתי שוב את סטטיסטיקות ההחלמה של חולי אוסטיאוסרקומה מהמחלה - בין 66 אחוז ל-80 אחוז.

בשנתון הטיפולים של גלעד, 2016-17, שיעור ההחלמה שואף ל-0. ניתנו לכך הסברים של מצב המחלה בעת ההגעה למחלקה. ובכן, האם סביר שרק לרמב"ם הגיעו החולים הקשים, ובבתי החולים האחרים בארץ הגיעו הבריאים יותר? כעת מסתבר שהיתה בעיית זיוף תאריכים בבית המרקחת המספק את הכימו", כתב בצער בעמוד הפייסבוק שלו.

"לנקות את האורוות". בית החולים רמב"ם. צילום: דורון גולן

בעקבות פרסום התחקיר, בית החולים שיגר לבני המשפחות מכתב, בו ניסה לטעון כי מאז המקרה הנהלים שונו, אולם הדבר רק הגביר את זעמם של המשפחות. קהאן: "בית החולים שוב ושוב מנסה להתחמק מאחריותו ולגמד אותה. גלעד שלי צורח מהקבר לצדק - לפחות כך אני מרגיש מאז פרסום הכתבה.

"אני דורש שהמשטרה וועדת חקירה עצמאית רפואית יחקרו, שלא יסתפקו בש"ג - הרוקח. שיחקרו את ההנהלה, את יחידת התלונות, אלו שנפנפו את המתלוננים, בעוד שעל פי הודעת בית החולים ידעו שהתקיימו כשלים פושעים באותו בית המרקחת בשנים הרלוונטיות. לנקות את האורוות. כל אלו שחטאו לשבועת היפוקרטס - אינכם ראויים להמשיך יום אחד בתפקידכם".

מבית החולים נמסר: "אנו מצטערים על מקרים חמורים אלה, שקרו בשנת 2016, ומבקשים להביע את התנצלותנו הכנה בפני המטופלים ובני משפחותיהם. אנו מחויבים לבטיחות ואיכות הטיפול הרפואי.

"בית המרקחת עבר שינוי ארגוני מקיף, כולל החלפת שדרת הניהול והכנסת מערכות טכנולוגיות מתקדמות למעקב ופיקוח ממוחשב אחר מלאי ותרופות פגות תוקף. אמון המטופלים בנו הוא הדבר החשוב ביותר עבורנו וכמובן נסייע לכל בדיקה או חקירה".