חמישה תלמידי י"ב מבית הספר אורט מוצקין התייבשו במהלך טיול שנתי בדרום הארץ. התלמידים הקיאו, חשו ברע ולא הצליחו לסיים את המסלול. הטיול קוצר ביום אחד, והתלמידים ישובו הערב (רביעי) הביתה בין היתר בשל החשש לשיטפונות.

טיול במדבר. צילום: ShutterStock

סערה בקרב הורים לתלמידי שכבת י"ב באורט קרית מוצקין. ביום שני יצאו התלמידים לטיול שנתי בן ארבעה ימים בדרום הארץ. אתמול (שלישי), באמצע המסלול באזור מכתש רמון, החלו כמה תלמידים לחוש ברע. "לא היה להם מספיק מים", סיפרה אחת האמהות בכעס.

"הילדים נתקעו באמצע המסלול בלי מים, בחום כבד מאוד. הצוות לא לקח איתו ג'רינקנים נוספים, כפי שנהוג. מספר ילדים החלו לחוש ברע, הקיאו וסבלו מסחרחורות וחולשה עקב התייבשות. עשרות ילדים לא הצליחו לסיים את המסלול. זה מחדל וחוסר אחריות משווע של הצוות".

לדברי ההורים, מדובר ברצף של טעויות שהביא למצב. "תחילה דובר על מסלול של 6 ק"מ", סיפרה אם. "לאחר מכן הוא הוארך ל-12 ק"מ. הילדים מדדו את המסלול עם מכשירי הטלפון, וטענו שמדובר במסלול של 18 ק"מ. באותו יום (שלישי) שרר חום כבד מאוד. בנוסף לכך שהמסלול הוארך, גם לא נערכו אליו נכון".

ההורים הכועסים דורשים לקבל תשובות. "אין ספק שמדובר במחדל", אמר הורה אחר. "במסלול באורך הזה יש צורך לפחות ב-5 ליטר מים לכל ילד. הילדים היו צמאים ולא נשארו מים. היה בכי וצעקות. בנות טענו שהן מצאו עצמן לבד באמצע המסלול, כאשר המורה לשלח רץ מקדימה, והמורות במאסף.

"למיטב ידיעתנו, עשרות ילדים לא סיימו את המסלול, והוציאו אותם באמצע הדרך. כמו כן, לאור המצב והתייבשות הילדים, הביאו עוד עשרות ליטרים של מים לאמצע המסלול. לחלק זה היה קצת מאוחר".

לדברי ההורים, למרבה המזל לא נדרש פינוי של התלמידים למרכז רפואי. "הם טופלו על ידי החובש, ואחרי פרק זמן התאוששו וחשו טוב יותר. בכל מקרה, זה לא היה צריך לקרות. אנחנו מצפים לתשובות מהנהלת בית הספר על מה שנראה לנו כחוסר היערכות המתאים למסלול".

בעקבות המקרה, וכן בעקבות התראות על השיטפונות הצפויים ביום חמישי באזור הדרום, הוחלט לקצר את הטיול. התלמידים חזרו לביתם ביום רביעי במקום ביום חמישי. "ההתראות על מזג האוויר גורמות ללחץ היסטרי בקרב ההורים", אמרה אם. "אנחנו לא מעוניינים באסון נחל צפית נוסף. אנחנו מעדיפים שהם יחזרו הביתה".

ממשרד החינוך נמסר: "הנושא ייבדק על ידי הגורמים המקצועיים במשרדנוי".