במשך כשבוע לפחות, לטענת מנהל מחוז המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, דלף גז מסוג 4C, גז פציץ ודליק, בצומת הום סנטר בקרית חיים בקו שבין דור כימיקלים לבז"ן.

ההיתר הזמני נשלל. סגירת הכביש בשבת. צילום: נחום סגל

אלא שלטענתו, נודע לו על כך רק ביום שישי בלילה. במשך הזמן הזה, המרכז המסחרי שכולל את החנויות רמי לוי, הום סנטר, טיב טעם ועסקים רבים נוספים המשיכו לפעול כרגיל ולשקוק חיים. כאשר אף אחד אינו מודע לסכנה.  

חרף תלונות של תושבים לגורמים השונים, רק ביום שבת בבוקר, הצליחו לזהות את מקור הדליפה. מיד לאחר מכן, המשטרה סגרה את כל הגישות לצומת, העסקים נסגרו, האנשים פונו והזרמת הגז בקווים הופסקה.

למחרת בשעות אחר הצהריים, נפתח האזור לתנועה. האירוע לכאורה הסתיים, אבל הותיר שאלות מטרידות, כרגע ללא מענה. כיבוי אש: "דיווח בנושא הועבר בזמן אמת למשרד להגנת הסביבה שידע מזה".

בהלה רבה אחזה בתושבי הקריות וחיפה בשבת עם היוודע דבר הדליפה, בעיקר בגלל חוסר מידע ששוחרר לציבור, כמו איזה סוג גז דולף ומה הסיכון, כיצד יש לנהוג כדי להימנע מסכנה והאם יש שליטה על האירוע ועוד. 

השאלה הגדולה היא איך יכול להיות שגז דולף במשך שבוע שלם, מבלי שאף אחד יודע על כך. עד עתה, אף אחד לא יודע כמה זמן הדליפה נמשכה, איזו כמות של גז נפלטה, ומהו בכלל המקום המדויק של הדליפה. במקום שורר עדיין ריח של הגז הכלוא המשתחרר לאוויר, אולם הוא אינו מהווה יותר קיימת סכנה לציבור.

"זה חומר שנקרא c-4, גז תעשייתי שדומה מאוד לגז שיש בכל בית, בוטאן",  מסביר מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ: "הוא רעיל רק באחוזים גבוהים וכאשר נושמים אותו ישירות. הבעיה שהוא פציץ ודליק. הנזק שהוא עלול לעשות הוא בטווח של 100 ל-200 מטר".

צומת הום סנטר. צילום: נחום סגל

מה היה צריך לקרות כדי שזה יתפוצץ?

"חומר בעירה, שזה הגז, חמצן וניצוץ. על מנת שיתרחש פיצוץ בקרית חיים היה צורך שהריכוזים יעלו עוד ויהיה ניצוץ שידליק אותו. כל רכב שעובר יכול ליצור ניצוץ. לכן עצרנו את התנועה דבר ראשון".

מתי ידעתם על הדליפה?

"ביום שבת ב-2 בלילה ביום שבת מתלונות שהגיעו למרכז מידע שלנו. אבל מסתבר שכיבוי האש ומוקד 106 של העירייה קיבלו תלונות כבר שבוע קודם, והסתובבו סביב זה בלי ליידע אותנו.

"מיד כשידענו, הוצאנו כונן ואת כל הגורמים המעורבים - בז"ן, קצא"א, תש"ן ודור כימיקלים. גילנו שזה בקו שבין דור כימיקלים לבז"ן ועצרנו את פעילות הקווים".

שלמה כץ. צילום: המשרד להגנת הסביבה

איך יכול להיות ששבוע שלם, המשרד להגנת הסיבה לא יודע על דליפת גז?

"הם (כיבוי אש-מ"פ) מדדו ערכים שלא חרגו, ולא הרגישו צורך ליידע אותנו. אנחנו הרמנו את השוחות של הבקרה של הרמזורים ושל התאורה, שם היו ערכים גבוהים. ברור שיש פה מחדל. ברגע שידענו מזה עצרנו את התקלה".

אז בעצם המזל שיחק פה?

"רק  מקצועיות של האנשים שלנו. הם הגיעו ומיד זיהו את החומר, גם בריכוזים קטנים וגם בריכוזים בעייתיים, ועצרו את זה בזמן".

התושבים התלוננו על חוסר במידע על ההתנהגות הנדרשת.

"יש נוהל טיפול באירועים חומרים מסוכנים. מי שאחראי לידע את הציבור הוא משטרת ישראל".

הגיוני שמפעלים לא יודעים על דליפה במשך שבוע?

הם טוענים שהם לא ידעו. לי זה לא נראה הגיוני, אבל אנחנו נבדוק את זה. בשביל זה פשטנו על המפעל, בשביל לדעת אם הם ידעו ולא אמרו לנו, או שהם באמת לא ידעו. שתי האפשרויות חמורות באותה מידה".

אין מערכת התראה על דליפות?

"זה בדיוק מה שאנחנו ביקשנו לבדוק בפשיטה. יש כמה מערכות לבדיקת דליפות ובדיקות לחץ שצריך לעשות. את כל זה אנחנו בודקים עכשיו במסמכים שתפסנו".

הם לא השיבו לכם על זה?

"לא רצינו לשאול אותם ואז לתת להם אפשרות לשבש ראיות".

איך קורה שלא מוציאם את מקום הדליפה?

"מדובר בקו תת קרקעי באורך של כ-6 ק"מ ובעומק של כ- 1.5 מטר מתחת  לפני הקרקע, כך שקשה לדעת כי לא רואים אותו".

בימים אלה עסוקות הרשויות השונות בבדיקת הארוע והטלת סנקציות על האחראים, עד כדי נכונות להביא לסגירת המפעל. המשרד להגנת הסביבה אסר על הפעלת קווי הגז, וגם עיריית חיפה ביטלה את ההיתר הזמני שניתן לחברה לשנע חומ"ס בצנרת התת קרקעית.

עד מתי הם הקווים יישארו סגורים?

"עד שאני יהיה בטוח שכשהם פתוחים, לא יהיו עוד תקלות. אבל למפעל הזה יש רקורד של תקלות, יש לו כבר צווי סגירה שלי, שימועים שלי ותיקי חקירה. אנחנו כעת שוקלים המשך פעילות אכיפה והפסקת הפעילות שלו. אנחנו שוקלים בנוסף לשלול להם את היתר הרעלים, שבלעדיו לא יוכלו לעבוד".

במכבי האש שוללים את הטענות של המשרד להגנת הסביבה: "נקראנו למקום בעקבות דיווח על ריח לא מזוהה ממקור לא ידוע. ההודעה דיברה על אזור כללי אולמי נוביה. הגענו למקום, חיפשנו, מכשירי הניטור לא הראו כל נתון חריג או זיהוי של חומר ספציפי.

"מכל מקום, דיווח בנושא הועבר בזמן אמת למשרד להגנת הסביבה שידע מזה. אין אצלנו בלקסיקון להקל ראש בדיווח שכזה, גם אם הוא מעורפל. בקריאה נוספת באותו ענין, שהתקבלה בלילה שבין שישי לשבת, צוותי הכיבוי היו אלו שזיהו ערכים חריגים, וגם איתרו את המקום בו הצטבר הגז - בשוחות התקשורת התת קרקעיות".

ממפעל דור כימיקלים נמסר: "החברה מחויבת בראש ובראשונה לבטיחות בעבודה וסביבתה, ובהתאם לכך פועלת ועומדת בתקנים המחמירים ביותר, כולל מעקב, ניטור ובקרה של כלל פעילותה.

"גם במקרה זה, החברה מתנהלת בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם הרשויות, כך שנמנע כל נזק סביבתי או בטיחותי. החברה תמשיך לעמוד בסטנדרטים המחמירים ביותר של בטיחות ולנטר את פעילותה באופן שוטף".

ממשטרת ישראל נמסר: "עם קבלת הדיווח הראשוני בערב שישי, סמוך לחצות, בדבר ריח של גז באזור מפרץ חיפה, זומנו כוחות כב"ה שערכו ניטור ומדידת ערכים בתא השטח ובהתאם לחוות הדעת המקצועית מטעמם, נערכו חסימות על פי שלבי הבדיקה, בסמיכות למעגל הקרוב לצומת הום סנטר.

"בשבת בצהריים ביצענו הערכת מצב נוספת, והוחלט למקד טיפול ולחסום את  הצומת הן להולכי רגל והן לכל רכב. הודעה הופצה לציבור בהתאם, כמו גם הודעות עדכון נוספות בנושא הסדרי התנועה בתום כל הערכת מצב, עד לשלב  הפתיחה ביום ראשון, באופן שמנע סיכון לציבור. זה המקום להדגיש, כי לא נדרשו הנחיות אחרות לציבור".   

מעיריית חיפה נמסר: "ביום רביעי (15.5) בערב (18:28) התקבלה במוקד העירוני 106 פנייה על ריח של "זיהום אוויר" בצומת הום סנטר ולמחרת בבוקר (יום ה') התקבלו במוקד העירוני שתי פניות נוספות  בנושא. כל הפניות הועברו באופן מיידי לאיגוד ערים להגנת הסביבה – חיפה, האמון על התחום והטיפול במפגעים".