מחאה שקטה בקריות וכוחות מתגוברים של המשטרה ומשמר הגבול. הערב (רביעי) בשעה שש החלו מפגינים להגיע לצומת קרית אתא, אך למראה עשרות השוטרים שהמתינו להם, הם הביעו מחאה שקטה ועמדו על המדרכה מבלי להפריע לתנועה.

המפגינים בצומת קרית אתא, הערב. צילום: שי רגב

קומץ מפגינים הצליח לרדת לכביש, וכוחות משמר הגבול מיד העלו אותם חזרה. לא נרשמה כל תקרית חריגה.

השוטרים עמדו כחומה בין המפגינים שעמדו על המדרכה לכביש ולא נתנו להם לרדת מהמדרכה ולשבש את התנועה במקום.

כוחות הביטחון מונעים את הירידה לכביש במתחם ה-i-way. צילום: שי רגב

גבי וורקו, ממנהיגי המחאה: "החלטנו על מחאה שקטה היום בגלל שההורים ביקשו להיות מתונים עד אחרי השבעה. אנחנו גם עושים הערכת מצב ואתמול צמרת המשטרה קיימו דיונים והבנתי שהולכים לשבור ידיים ורגליים. 

"אנחנו רוצים להעביר מסר לאזרחי המדינה שיבינו אותנו, שהדם שלנו לא הפקר, אבל לא רוצים לשפוך עוד דם. לא מצד השוטרים ולא מצד הצעירים שלנו ולכן החלטנו היום לא ללכת ראש בראש עם המשטרה שנמצאת בכוחות מתוגברים מאוד.

מפגינים ליד מועדון הנוער 'נירים'. צילום: שי רגב

בשעה שמונה בערב צעדו המפגינים לזירת הירי ברחוב השיירה בקרית חיים וקיימו טקס זיכרון מאולתר: עמדו דקה דומייה והדליקו נרות לזכרו של סולומון טקה ז"ל.

מדליקים נרות לזכרו של טקה בזירת הירי. צילום: שי רגב

כמו כן, במהלך היום הובאו לבית המשפט 19 עצורים שנעצרו במהלך הפרות הסדר אתמול. כולם שוחררו בתנאים מגבילים, חלקם במקום וחלקם לאחר דיון משפטי. 

בין העצורים, צעיר בן 24, תושב קרית ביאליק שאינו בן העדה האתיופית. הוא שוחרר ליומיים של מעצר בית לילי. צעירה ממוצא אתיופי בת 20 החשודה בעבירות של הצתה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, שימוש פחזני באש ובחומר דליק והתנהגות פרועה במקום ציבורי - שוחררה.

"כולנו סלומון טקה". אחד המפגינים בצומת קרית אתא. צילום: שולי נאור זוארץ

בדיון המשפטי בבקשה להארכת מעצרה ציין רנ"ג תורג'מן: "החשודה הודתה במיוחס לה. אני ער לכך שאין לה רישום פלילי וזאת עבירה ראשונה שלה, אולם טובת החקירה וטובת הציבור עדיפה על פני חרותה.

סניגורה ביקש מבית המשפט לשחררה בטענה כי אינה מהווה סיכון.  שופט בית משפט השלום בקריות, שלמה מיכאל ארדמן, נעתר לבקשה ושיחרר את הצעירה בערבות למעצר בית בבית סבתא.

בהחלטתו כתב: "החשודה קושרת את עצמה לביצוע עבירה. לחשודה אין עבר פלילי. נוכח גילה אלך לקולא ואורה על שחרורה בתנאים מגבילים". כמו כן הוציא השופט לצעירה צו הרחקה מצומת קרית אתא וממשטרת זבולון למשך חודש ימים".

עו"ד משה טברו, מנהל מחלקת מעצרים וראש תחום הייצוג בסנגוריה הציבורית במחוז: "שנים אנו עדים לתופעה של שיטור ייתר כלפי יוצאי אתיופיה וצעירים רבים מעוכבים רק בגלל שהם בני העדה.

"התנהלות זאת זו הובילה לתחושת ניכור וקיפוח אצל החשודים נעצרו. לצערנו הגענו להפגנות שהובילו למעצרים רבים. בית המשפט הבין את מורכבות האירועים, נקט ברגישות ושיחרר את המפגינים".

יצוין, כי מעצרו של אחד המפגינים החשוד בניסיון דריסה של שוטר, הוארך למספר שעות עד לשעות הערב והוא שוחרר.