המועצה האזורית מטה אשר וקיבוץ אפק מתנגדים לתוכנית לקידוח נפט באזור שמורת הטבע עין אפק, שתעלה לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בשבוע הבא. לטענת המועצה, גם רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע מתנגדות לתוכנית.

עין אפק. צילום: רשות הטבע והגנים
המועצה האזורית קיבלה הודעה על כך שמשרד האנרגיה העניק רשיון לביצוע קידוחי ניסיון באזור קיבוץ אפק, כדי לגלות האם באזור קיימים מאגרי נפט.

הדאגה ברשות המקומית ובקיבוץ היא מהעובדה שהקידוחים אמורים להתבצע ליד שמורת עין אפק ומעיינות המים שבאזור, אחד ממקורות המים הבודדים בגליל המערבי. הם אף שלחו מכתב חריף לוועדה המחוזית בדרישה להוריד את הדיון המתוכנן מסדר היום. בכך הצטרפו לעמדת המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע.

ראש המועצה, משה דוידוביץ', פנה ליו"ר הוועדה בבקשה שלא לאפשר קידוחי הנפט באזור כה רגיש סביבתית, קידוחים העשויים להמית אסון אקולוגי כבד, והבהיר כי המועצה תפעל בכל האמצעים כדי למנוע מפגע זה.

בשיחה למיינט קריות אמר דוידוביץ': "אני לא מבין את המדינה הזו. אין מספיק זיהום גם כך באזור מפרץ חיפה, צריך גם קידוחי נפט? אני לא יודע אם ימצאו בכלל נפט, אבל בטוח יפגעו בשמורה ובמקורות המים, ויגרמו לנזק אקולוגי.

"זו החלטה שלומיאלית, חסרת התחשבות. נעשה כל מה שצריך כדי שהאסון הזה לא יבוא ויתרחש עלינו, לא משנה מה יש או אין שם. אני מקווה שהוועדה המחוזית לא תאפשר את ביצוע הקידוחים".