במהלך סוף השבוע, עם הודעתו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן  על הבחירה באביב כוכבי כרמטכ"ל ה-22 של צה"ל, מאות מתושבי הקריות העלו בגאווה פוסטים ברשתות החברתיות ובירכו את האלוף - יליד קרית ביאליק ובוגר מערכת החינוך בעיר.

בבית הספר היסודי הבונים בקרית ביאליק. צילום: פרטי

מנהיג מלידה, איש ערכי ומלח הארץ - תיאורים אלו חזרו שוב ושוב בשיחות עם אנשים שליוו את הרמטכ"ל המיועד, האלוף אביב כוכבי (54).

כוכבי למד בצעירותו בבית הספר היסודי הבונים (71'-76'), בחטיבת הביניים דפנה (77'-79') ובתיכון אורט ביאליק (80'-82'). בסרטון ששלח לבית הספר לאחרונה ציין עד כמה השנים שבילה דווקא בחטיבת הביניים היו חשובות לעתידו.

לדברי האלוף כוכבי, ב"דפנה" הוא למד להטיל ספק, לשאול שאלות ולא לקבל דבר כמובן מאליו. "יותר  משמעותי ממה למדנו, היה הדבר של איך למדנו. בחטיבה ידעו לטפח אצל התלמידים, או לפחות אצלי, יכולת לחשוב באופן משוחרר, בצורה ברורה מאוד, עצמאי. זה היה מאוד משמעותי ואני מודה על כך לכל מורי ומורתיי".

המחנכת של כוכבי בחטיבת הביניים דפנה, טובה וגמן: "המינוי שלו הוא גאווה. הוא היה תלמיד מיוחד, בלט מהתחלה, נבון, חרוץ עם הרבה התמדה, תמיד שואף להישגים. ילד מיוחד שתמיד ידע לומר דברי טעם. גם כשביקר את המורים הוא עשה זאת בנימוס. אם יש צורך להעביר ביקורת הוא יעביר ביקורת, אין לו פחד, בן אדם ישר".

דבורה גולן, רכזת שכבה בחטיבת הביניים דפנה בעת שאביב למד בבית הספר: "כוכבי היה פעיל מאד, נדמה לי גם שהיה יו"ר מועצת התלמידים. היה צייר מוכשר מאוד. הוא למד ציור אצל צייר מוכר מחיפה, גרשון קניספל שעשה את התבליטים על גשר פז והיכל רוממה.

"את כל המקלט האחורי של אחד הבניינים בחטיבה הוא צייר בדמויות שחור לבן של החיפושיות. לפני שפרשתי הזמנתי אותו להרצות בפני תלמידים בחנוכה".

סיים את לימודי התיכון ב-82'. צילום: פרטי

מי שלמדה איתו מבית הספר היסודי ועד לתיכון היא דורית בן ברוך (גינץ) ששכלה לפני כשנה את בנה גיא בתאונת אופנוע. היא ויתר החברים לאותו מחזור ביסודי ובתיכון, מלאי גאווה על המינוי. הבוקר (ראשון) ציינה בן ברוך כי אין ראוי ממנו לכהן כרמטכ"ל. בסוף השבוע קבוצות הווטצסאפ השונות התמלאו תמונות מחזור של אביב במהלך לימודיו בקרית ביאליק.

דורית בן ברוך: "אביב תמיד היה מוקד חברתי, 'מלך הכיתה', ילד יפה תואר, מושא אהבתן של הבנות, בעל כישרון ציור נדיר ורגישות לפרטים.  תכונות של מנהיג ומוביל שהתגלו בו כבר בגיל צעיר מאוד, שקול, דעתן ובוגר מכפי גילו.

"ומשהו נוסף, מהשנה האחרונה. כשגיא בני נהרג, במהלך חודש האבל, אביב התקשר אלי ושוחח איתי. הוא לא יכול היה להגיע לשבעה כי היה בשליחות בחו"ל. השיחה איתו הייתה עמוקה, מחזקת ומנחמת מתוך מקום של הבנה עמוקה ורגישות רבה למצבי אבל ושכול. אחת השיחות הכי משמעותיות ומחזקות שניהלתי עם מישהו בתקופה הזו".

ראש עיריית קרית בילאליק, אלי דוקורסקי, למד עם כוכבי ביסודי והיה עימו בתנועת הנוער מחנות העולים. דוקורסקי: "ראינו אצלו תכונות של מנהיגות מההתחלה. כשהיינו נפגשים, בתנועת הנוער או בבית הספר, הוא קבע מה משחקים, כדורסל או מחניים.

"דמות מובילה, ספורטאי מצטיין, המנהיגות בלטה בו לאורך כל הדרך, מנהיגות חיובית. כבר בבית הספר כששני חברה רבו ביניהם, היו באים לאביב שיקבע מי צודק. לרוב הוא היה לצד החלש יותר. דמות למופת".

הוא ייכנס לעימותים עם הדרג המדיני, יעשה להם חיים קשים?

דוקורסקי :"הוא תמיד ידע לומר את דעתו, דעתו תשמע בכל מקרה. פגשתי אותו ביום שישי שעבר בחנות ירקות בקריות. הוא בא לבד, באזרחי, בלי אבטחה. התעניין בבחירות שלי ואני בשלו. דיברנו על המתח שלנו בתקופה הזו. הייתי בטוח שההכרעה אצלי תהיה לפני שיקבע מי הרמטכ"ל הבא, אבל אני מאוד שמח שהוא הקדים אותי עם המנוי".

האלוף כוכבי נשוי ליעל כהנוב (שממקומת בתמונת המחזור בתיכון אורט ביאליק ממש מעליו), לזוג יש שלוש בנות, אחת מהן משרתת באמ"ן והשנייה תתגייס בשבועות הקרובים והוא מתגורר ביישוב קהילתי קטן בצפון.