"היא קיבלה את כל סוגי הטיפולים האפשריים. הקאנביס הוא המוצא האחרון שנשאר לנו. אנחנו נאחזים בזה בשארית כוחותינו", אמרה השבוע בעצב שרונה דביר, אמה של שיר בת ה־12, שחלתה בסרטן בפעם החמישית בחייה הצעירים.

"עזרו לנו לממן את הטיפול היקר". שיר דביר והוריה. צילום ארכיון: גיל נחושתן

כעת הם פונים לציבור שיסייע להם לממן את הטיפול היקר. אם לא יצליחו להגיע לסכום המלא בתוך מספר ימים,  הכספים שנתרמו עד כה יוחזרו לתורמים.

בגיל 8 וחצי אובחנה שיר, השנייה מבין שלושה אחים כחולה בסרטן עצמות נדיר – אוסטאוסרקומה שמופיע לרוב בגילאים מאוחרים יותר. מאז חיי המשפחה השתנו ללא היכר.

במהלך השנים עברה שבעה ניתוחים ועשרות טיפולים כימותרפיים וביולוגיים. "זה התגלה בבדיקה שגרתית לפני שלוש שנים, סיפרה אמה שרונה. "היא אמרה שקצת כואבת לה הרגל ולקחתי אותה לרופא. בהתחלה אמרו לנו שזה רק כאבי גדילה והיא צריכה מנוחה.

"התעקשתי ואמרתי שאני רוצה לבדוק את זה יותר לעומק. הלכנו לאורתופד פרטי, וכבר מהצילום הראשון שהוא עשה לה, הוא ראה את הגידול בעצם ברגל. מאותו רגע נכנסנו ללופ של טיפולים, מבלי שהיה לנו זמן לעכל. התחלנו בתוך כמה ימים טיפול כימותרפי עם כל מה שנלווה לזה, נשירת שיער, הקאות בחילות, ירידה במשקל, חשיפה לחיידקים".

בנוסף נדרשה שיר לעבור ניתוח מורכב כריתת מפרקי הירך והברך והעצם. "היא עברה ניתוח מאוד קשה ברגל. הוציאו לה את כל העצם והכניסו לה משתל במקום. היה לה מאוד קשה להתאושש מהניתוח הזה. מאז קיבלה טיפולים ביולוגיים שלא הועילו, והסרטן שלח גרורות לריאות", אמרה בכאב.  

בעוד כשבוע, תחגוג כאמור שיר את בת המצווה שלה כשהיא מרותקת לכיסא גלגלים, אחרי שהסרטן התפשט פעם נוספת. הפעם לעמוד השידרה."היא עברה שלושה ניתוחים, באחד מהם הוציאו לה ריאה שלמה. הסרטן חזר. הפעם בעמוד השדרה. התחלנו הקרנות שפגעו בה והיא לא יכולה ללכת. היא על כיסא גלגלים ולא יכולה להזיז את הרגליים", סיפרה.

כעת, לדברי שרונה, הטיפול היחיד שעומד לרשותה הוא שמן הקאנביס, שמצליח להקל במעט על הכאב ולשפר את מצבה. "היא חייבת את זה כדי לנסות למגר את הסרטן. כי עדיין יש גרורות ומבחינת הרופאים אין ניתוח או משהו לעשות. היא קיבלה את כל סוגי הטיפולים האפשריים. הקאנביס הוא הדבר האחרון שנישאר לנו, ואנחנו לא נוותר על זה. אנחנו נאחזים בזה בשארית כוחותינו", אמרה בכאב.

אלא שבמשך השנים נקלעה המשפחה לקושי כלכלי. "כל הבית התהפך, אני נאלצתי לעזוב את העבודה. בעלי, אלי, נהג מונית והוא פסיק לעבוד באופן רציף. הוא צריך להיות תמיד בסביבה למקרה שאני צריכה אותו או שהיא לא מרגישה טוב", אמרה.

"עד כה הסתדרנו עם הלוואות, משפחה עזרה, אבל עכשיו זה כבר בלתי אפשרי. הגענו לקצה היכולת שלנו. עבור ההוצאות על תרופות, הקנאביס, תזונה מיוחדת צריך אלפי שקלים בחודש".

למרות הקושי הרב שבמעשה, נאלצו בני המשפחה לפנות לעזרת הציבור. לעזרתם התגייסה מועצת הנוער בקרית מוצקין שפתחו בגיוס המונים. עד כה הצליחו להשיג רק חצי מהסכום שנדרש, כ־25 אלף שקל.

אם לא יצליחו להגיע לסכום המלא, הכספים שנתרמו עד כה יוחזרו לתורמים. מועד סיום גיוס התרומות חל ביום תחגוג שיר את בת המצווה שלה בשבוע הבא, 2 בנובמבר.

אורי פרידמן. דובר מועצת הנוער במוצקין: "גיוס הכספים לשיר, הוא יוזמה של מועצת הנוער העירונית שעברה במליאה פה אחד כי כולנו רוצים לעזור לשיר, להחזיר לה את החיוך ולנצח את הסרטן.

"הצלחנו לגייס מחצית מהסכום  - 25 אלף שקל ובתוך שבוע צריך לגייס עוד 25 אלף שקל ובגיוס המונים זה "הכל או לא כלום", כך שאם לא נגיע ליעד של 50 אלף שקל לא יגיע כלל כסף לילדה.

"אני קורא קורא לציבור הרחב: תראו את הלב הרחב שלכם ותתרמו לשיר באתר giveback  - מצילים את שיר".