במכתב חריף ששיגר בסוף השבוע ראש העיר, דוד אבן צור, למנכ"ל רפאל, האלוף במיל' יואב הר אבן, הוא קורא לו לאפשר לאלתר מדידה של השטחים הבנויים בתחומי המפעל לצורך תשלום "מס אמת" של הארנונה.

מכתב חריף. רפאל. צילום: נחום סגל

לדברי אבן צור, המייצג בפנייתו גם את ראשי העיר של עכו, קרית ביאליק, קרית מוצקין והמועצה האזורית מטה אשר, יש בידיו מסמכים רשמיים וממוסמכים המוכיחים בעליל כי היקף השטחים הבנויים בתחומי רפאל גדולים בצורה דרמטית מהנתונים בהם מוכנה הנהלת רפאל להודות.

בין עיריית קרית ים להנהלת רפאל קיים מאבק נוקב בנושא גובה תשלומי הארנונה. בהנהלה מונעים מדידת אמת של השטחים בטענה שמדובר במתקן ביטחוני.

"אין ספק בליבי כי אם לטכנאי מזגנים, עובדי תחזוקה חשמלאים ושרברבים, ניתן להוציא אישור ביטחוני, יש דרך להפיק אישור כזה גם למודד מוסכם", כתב ראש עיריית קרית ים למנכ"ל רפאל.

במכתבו ציין אבן צור: "תהיה זו מבוכה אדירה לרפאל ולכולנו אם ימנה בסופו של יום בית המשפט מודד שכזה אשר יאושש את תביעתנו".

עוד ציין אבן צור במכתבו: "אין זה סוד כי לקרית ים, על עשרות אלפי תושביה, אין כיום כל אזור תעשייה לבד מרפאל, שאנו מעריכים ואוהבים. אלא ששכנות זו גובה מאיתנו מחיר כבד בהטרדות,  פיצוצים, הגבלות בנייה דרקוניות המונעות כל אפשרות להתחדשות עירונית, גוזלת חלק מחוף הים ועוד".

בעיריית קרית ים ציינו השבוע, כי מדובר בפער של כ-50 מיליון שקל בין נתוני האמת שבידי העירייה לבין הנתונים שבהם מוכנים להודות ברפאל.

בעירייה אף מצביעים על העובדה שבהעדר תשלום זה נקלעה העירייה למשבר כלכלי חריף המאיים על מערכות עירוניות רבות. בשבוע שעבר פורסם, בלעדית, במיינט קריות כי משרד הפנים אף מינה, לראשונה בהיסטוריה של העיר, חשב מלווה לעירייה.

"עצוב לגלות שבהנהלת מפעל ביטחוני וציוני חשוב כמו רפאל מוכנים לפגוע בילדי העיר והתושבים השכנים רק כדי לחמוק מתשלום מס אמת", אמרו בעירייה.

מרפאל נמסר: ״מאז ומתמיד רפאל עומדת בכל מחויבויותיה, ופועלת בהתאם למגבלות החלות עליה, כך גם במקרה הנוכחי.

"צר לנו שנזרקים לאוויר סכומים וסיסמאות שאין להם כל ביסוס עובדתי. יצוין, כי הצעת הפשרה שהוצעה לעירייה מטעם רפאל, תחת המגבלות הקיימות, נדחתה על ידה.

"רפאל תמשיך להוות נדבך מרכזי לא רק בביטחון המדינה, אלא גם בשיתופי הפעולה השונים עם הרשויות הסובבות אותה ובתוכן קרית ים בה אנו שותפים בקידום פעילות חינוכית קהילתית, קידום תכניות בינוי והסרת מגבלות, אישור וקידום משותף של תכנית המתאר הראשונה של העיר ועוד״.