אחרי שבשנה שעברה העניין לא יצא אל הפועל, השנה ייפתח בקרית מוצקין גן אנתרופוסופי ראשון בקריות, שיוקם בשכונת משכנות אמנים, וייקרא 'גן שחף'. הגן מיועד לילדי גן חובה, אולם לאחר מכן לא תהיה לילדים מסגרת המשך באותה הרוח. 

"נוצר חיבור אמיתי". ההורים מכינים בובות מלבד | צילום: פרטי

בשנה שעברה פנו מספר הורים מהקריות לראש עיריית מוצקין, חיים צורי וביקשו לפתוח להם גן אנתרופוסופי. מודל חינוכי זה דוגל בשיטת חינוך הוליסטית, בה הילד מתקדם על פי ההתפתחות האישית שלו, וניתן דגש לקשר של הילדים עם הטבע, עץ ואדמה, אומנות, מוסיקה. כמו יש דגש על ריהוט וסביבה טבעית ולא סינתטית.

בעירייה הביעו נכונות להיעתר לבקשה והחליטו ללמוד את הנושא, אולם בסופו של דבר הגן לא נפתח. ההורים לא ויתרו, וסביב הנושא קמה קהילת הורים מהקריות. "בהתחלה אמרתי להורים שיש להם שנה להקים קהילה, והם באמת עשו את זה, יצרו מערך של הרצאות להורים להיכרות מוקדמת", אמר השבוע מנהל אגף החינוך בעירייה, איל אורן. "כעת, אחרי דין ודברים ארוך עם משרד החינוך, המשרד ניאות ליוזמה".

בימים אלה החלו ההכנות לפתיחת שנת הלימודים, כאשר ההורים והצוות החינוכי יוצרים חלק מהדברים לבד. עד כה נרשמו לגן 30 ילדים מכל רחבי העיר. "בין ההורים נוצר חיבור אמיתי ושיח מקדם עוד לפני שנפתח הגן", אמרה אחת מהיוזמות, מיטל אינטרשטיין. "אנחנו מכינים את המקום לילדים. בשבועות האחרונים נפגשנו כדי ליצור את משחקי הגן, תפרנו בובות משחק מלבד, בנינו משחקים מעץ וצבענו את הגן. מקדמים משהו שלא היה בעבר, אג'נדה חברתית שהורים יוכלו לבחור את החינוך של ילדיהם".

אלא שנכון להיום, מדובר בשמחה זמנית בלבד, כי לא צפויה להיפתח מסגרת המשך אנתרופוסופית בקריות. "משרד החינוך קבע חד משמעית שזו תהיה התנסות יחידה בגנים, ושלא תהיה כיתה א'. אין המשך לימודים. לאחר מכן הילדים ישולבו בבתי הספר בעיר", הסביר אורן. אינטרשטיין עדיין מברכת: "כרגע המאמצים שלנו הם בפתיחת השנה. אחר כך נראה מה הלאה".