חברה לתקשורת ומחשבים מקרית ביאליק תפצה בסכום של 9,000 שקל תושב העיר, חובש כיפה, שלא התקבל לעבודה בחברה בשל היותו שומר שבת.

"לרוב פשוט לא אומרים את האמת בפרצוף". יוסף ופאר | צילום: נחום סגל
אריאל יוסף (32) גדל במשפחה דתית לאחר שאביו חזר בתשובה עוד בימי נעוריו. מילדות הוא שומר שבת ומצוות, ולרגע לא ציפה שהעובדה הזו תעמוד כחוצץ בינו לבין עבודה נחשקת. בעזרת בא כוחו, עו"ד מימון פאר, הוא הגיש תביעה בגין אפליה בקבלה לעבודה, והשבוע זכה.

יוסף למד במכללת ג'ון ברייס במשך שנה ניהול רשתות, וקיבל תעודת גמר המעניקה לו את התואר מנהל רשת בכיר. עם סיום לימודיו, שלחה המכללה את קורות חייו למעסיקים פוטנציאליים שונים, בהם חברת או.אם.סי.

מחשבים ותקשורת. מנהלת גיוס העובדים בחברה פנתה אל יוסף וערכה עימו ראיון טלפוני, ולאחר שעבר את הסינון הראשוני, היא הזמינה אותו לראיון פרונטלי ומבחנים. יוסף שמח על ההזדמנות להשתלב במקום עבודה חדש ונערך לראיון ולמבחנים ברצינות.

מכתב התביעה עולה, כי ביום ובשעה שנקבעו הגיע יוסף למשרדי החברה, ושם ציפתה לו הפתעה לא נעימה - מנהלת גיוס העובדים, אשר הבחינה כי הוא חובש כיפה, אמרה לו מיד: "אתה בחור עם כיפה ואנחנו עובדים בשבת, לכן אני לא יכולה לקבל אותך ולהפלות בכך אחרים". הוא יצא מהמקום מבלי לעבור ראיון ומבחנים.

יוסף: "זאת השפלה גדולה. הרגשתי שאני נחות מאחרים בגלל שאני שומר שבת. זו לא פעם ראשונה שזה קורה לי בראיונות עבודה, אבל בדרך כלל מראיינים אותך ואחר כך לא חוזרים אליך, וזהו. אבל הפעם היא אמרה לי בפרצוף, באופן ישיר, בלי להתבייש. הייתי המום. זה אבסורד שבמדינה יהודית מפלים אותך לרעה בגלל שאתה שומר שבת. זה מצער שאני לא יכול להרגיש שווה כמו כולם, ועוד יותר מצער שהיא קראה לשבת 'מגבלה'".

יוסף פנה לעו"ד פאר ממשרד עורכי הדין פאר-לוגסי, וזה הגיש תביעה לבית הדין לעבודה בגין עוולת אפליה על רקע דת לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

חברת או.אם.סי הגישה כתב הגנה, בו ציינה כי היא מספקת שירותיה ללקוחות בארץ ובחו"ל, וכפועל יוצא מכך נדרשת ממנה עבודה ופעילות רצופה של 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה, כולל יום כיפור. המחלקה אליה ביקש יוסף להתקבל מורכבת מכמות מצומצמת של עובדים (3 עד 5) אשר עובדים במשמרות, כולל שבת וחגים.

לטענתם, כשמנהלת גיוס העובדים הבחינה שיוסף חובש כיפה, היא הסבירה לו כי במחלקה זו נדרשת עבודה במשמרות שבת, אך ציינה שביכולתה לבחון עבורו חלופות אחרות בחברה, אך הוא כעס מאוד.

כבר בדיון הראשון עזרה שופטת בית הדין לעבודה מיכל פריימן לצדדים להגיע לפשרה, על פיה חברת או.אם.סי תפצה את יוסף בסכום של 9,000 שקל. פשרה זו קיבלה תוקף של פסק דין.

יוסף: "אני מקווה שבעתיד היחס של מקומות עבודה לאנשים שומרי שבת ישתנה. עם זאת, אני בתחושה שהמציאות לא תשתנה, פשוט לא יגידו לך את האמת בפרצוף".