השוטר שירה והרג את סלומון טקה ז"ל, יואשם בעבירה של גרימת מוות ברשלנות. כתב האישום כפוף לשימוע.

העונש המרבי על עבירה זאת הוא עד שלוש שנות מאסר, אם כי העונש שנגזר בדרך כלל בגין הרשעה בגרימת מוות ברשלנות הוא חצי שנה מאסר שמרוצה בעבודות שרות.

כאמור, סלומון, 19, נורה ביום האחרון של החופש הגדול, על ידי שוטר מתחנת זבולון, כאשר שהה עם חבריו בסמוך לגן משחקים בקרית חיים.

טרם קבלת החלטה האם להעמיד את סלומון לדין ובאיזה עבירה, פנו משפחת טקה לבג"ץ בבקשה להעביר להם את חומר הראיות נגד השוטר, אך בג"ץ דחה את בקשתם.

ממח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים) נמסר כי לאחר בחינת מכלול נסיבות האירוע, לרבות העובדה שהשוטר ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרה, אך הותקף באבנים על ידי המנוח ונערים אחרים ואף נפצע באירוע, נמצא כי יש להאשים אותו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות.

מטיוטת כתב האישום עולה כי האירוע בו מצא סלומון טקה ז"ל את מותו התרחש ב-30 ביוני 2019, סמוך לשעה 20:05. חוקרי מח"ש הגיעו לזירת האירוע זמן קצר לאחר הירי ופתחו מיד בחקירת המקרה.

במסגרת פעולות החקירה שנעשו,  תושאלו עדים לאירוע ונתפסו מצלמות אבטחה אשר ממוקמות ברחוב בו אירע הירי. ואולם, לא נמצאה כל מצלמת אבטחה שתיעדה את רגע הירי, אלא רק של הרגעים שלפני הירי ולאחריו – ההליכה לעבר זירת הירי והמנוסה לאחר הירי - שתועדו במצלמות של הבתים הסמוכים לזירת הירי עצמה.

למען הסר ספק גם נעשתה פנייה לעיריית חיפה ונבדקו כל המצלמות הרלוונטיות באזור, אך הבדיקה לא העלתה ממצאים נוספים.

זירת הירי בקרית חיים. צילום גיל נחושתן, סלומון טקה ז"ל. צילום: מתוך הפייסבוק

עוד נטען כי בשעות הערב הגיע קצין המשטרה - שלא היה בתפקיד – לפארק ציבורי בקרית חיים, במסגרת בילוי עם בני משפחתו: אשתו וילדיו, בני ה- 8, 5 ותינוק בן מספר חודשים. אותה עת היו בפארק גם שלושה קטינים בגילאי 16-14, אשר נפגשו עם קטין אחר, כבן 13.

בצאתם מהפארק סיפרה אשת החשוד לחשוד כי ראתה שהקטין בן ה-13 מוסר לנערים שטר כסף, שמעה אותם משוחחים עימו על תשלום נוסף, תוך איום לכאורה, והדבר עורר את חשדה.

החשוד הורה לה להמתין עם ילדיהם ברחוב, בעוד הוא ניגש חזרה לפארק לבדוק את החשד לפיו הנערים מאיימים לכאורה על הקטין בן ה-13 ונוטלים את כספו. 

השוטר ניגש אל הקטין בן ה-13 שעמד בסמוך לנערים, הזדהה כאיש משטרה ושאל אותו על שאירע. הקטין אישר שמסר לנערים שטר בסך 50 שקל. השוטר פנה לנערים, הזדהה בפניהם כאיש משטרה תוך שהוא מציג תעודה משטרתית, והורה לאחד הנערים לרוקן את תכולת כיסיו.

בשלב זה הצטרף סלומון טקה ז"ל, שהיה כבן 19 בעת האירוע, אל הנערים ושאל את השוטר לזהותו ולפשר מעשיו.

הוריו של סלמון טקה. צילום: גיל נחושתן

השוטר הזדהה שוב כאיש משטרה גם בפני המנוח והציג את התעודה המשטרתית, אך בתגובה טען בפניו המנוח כי התעודה מזויפת. בשלב זה, הנערים והמנוח החלו להקניט את החשוד ולקללו ובשלב מסוים, כאשר הבחינו כי הוא נושא אקדח, פנה המנוח לחשוד ואמר לו שלא מדובר באקדח אמיתי, תוך שהוא והנערים הולכים אחרי החשוד וממשיכים להקניטו ולקללו.

קצין המשטרה החשוד, אשר חשש כי האירוע עלול להסלים, החליט לעזוב את הפארק והחל עושה דרכו לרחוב הסמוך. שניים מהנערים והמנוח המשיכו ללכת בצמידות אחריו והמנוח אף השמיע כלפיו אמירות מאיימות.

החשוד התקשר למוקד 100 של המשטרה, הזדהה כאיש משטרה וביקש להזמין ניידת למקום תוך שציין שהוא מאויים.

בשלב זה הבחין החשוד ברעייתו ושלושת ילדיו ממתינים בקרבת מקום, כ-25 מטרים משם. הוא החליט שלא להמשיך ולהתקרב אליהם, מחשש לשלומם, ונכנס לחנייה פתוחה של בית סמוך. בעודו בחנייה, הרימו המנוח וחלק מהנערים אבנים.

בתגובה, צעק החשוד לעבר הנערים והמנוח להשליך מידיהם את האבנים, אך הם לא נענו לקריאותיו. המנוח ונער נוסף יידו אבנים לעבר החשוד, ושתי אבנים פגעו בשכם ימין שלו ובזרוע שמאל, וגרמו לו לחבלות.

בתגובה, פסע השוטר מהחנייה אל עבר מרכז הכביש, בעוד שניים מהנערים והמנוח עומדים מולו, במרחק של 4-3 מטרים לערך,  שלף אקדח, דרך אותו, כיוונו לעבר הנערים והמנוח, במטרה להרתיעם, צעק לעברם להתרחק לאחור ומיד לאחר מכן, כיוון את אקדחו אל האספלט, במרכז הכביש, סמוך לשמאלו של המנוח ומעט לפניו, וירה יריה אחת, בודדת.

אירועים אלה התרחשו בתוך שניות בודדות. כפי שעולה מחומר הראיות, לרבות מהבדיקה הבליסטית וחוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, מדובר בירי של כדור בודד, הקליע פגע באספלט, ובעקבות הפגיעה באספלט התפצל הקליע וליבת הקליע ניתזה היישר מהאספלט אל בית השחי של המנוח, חדרה אל גופו וגרמה למותו.

המנוח החל לרוץ חזרה לכיוון הפארק, אך לאחר ריצה של מספר מטרים בודדים, התמוטט בעודו מדמם. אזרחים שחשו לזירה שניות לאחר הירי, לרבות שכנה שעיסוקה ברפואה דחופה, ביצעו החייאה במנוח, וצוותי רפואה שחשו למקום המשיכו במאמצי ההחייאה והמנוח הובהל לבית החולים, אך למרבה הצער, כל המאמצים להצילו עלו בתוהו.

כאמור, בחינה מדוקדקת של התיק הביאה את מח"ש למסקנה כי קצין המשטרה החשוד גרם ברשלנות למותו של טקה ז"ל, כאשר רשלנותו באה לידי ביטוי בעיקר בכך שביצע ירי  לעבר האספלט, ולא הסתפק, לכל היותר, בירי אזהרה באוויר לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד, והכל בניגוד לפקודות המשטרה המחייבות בנושא ולנהלי המשטרה בנוגע לירי, שאינם מתירים ירי לעבר הקרקע, בנסיבות ובאופן בהם פעל החשוד. לפיכך נשלח לחשוד כתב החשדות.

סניגורו של החשוד, עו"ד יאיר נדשי: "נודע לי לפני זמן קצר שהוחלט להגיש נגד מרשי כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות בכפוף לשימוע. כנמו רבים בציבור חש מרשי שאלמלא המחאה הציבורית האלימה ששטפה את הארץ לא היו בוחרים להעמידו לדין.

מרשי עומד על טענתו על פיה פעל מתוך הגנה עצמית וללא כוונה לגרום לתוצאה. צרוף נסיבות נדיר ובלתי צפוי הסתיים בתוצאה הטראגית כאשר בנסיבות המקרה אף אדם סביר לא יכול היה לצפות את התוצאה. אנו סבורים כי אין מקום להעמיד לדין את מרשי ואנו נוכיח טענה זו בפני הגורמים הרלוונטיים".                                   

עו"ד ציון אמיר, שמייצג את משפחת טקה, אמר אחרי הודעת מח"ש: "המשפחה קיבלה את זה קשה מאוד. ביקשנו להיחשף לחומרי החקירה כדי שנוכל לשפוט אם זו החלטה נכונה. המשפחה, מאופקת ואצילית, אמרה שמבחינתה מדובר ברצח ושהיא מרגישה שרצחו את סלומון פעם נוספת.

"ביקשנו לראות את חומר הראיות ובמשרד המשפטים אמרו שהם ישקלו את זה. המשנה לפרקליט המדינה הקשיב באורך רוח והסביר שהחלטות צריכות להתקבל לא מתוך לחץ ציבורי אלא מתוך בחינת הראיות".