כעשרה ימים לפני תחילת שנת הלימודים נודע למשפחת גיוס מקרית אתא כי בתם בת ה-7 לא תעלה לכיתה א' יחד עם חבריה. האם, בתאל גיוס (33), טוענת כי אין מסגרות בקריות המתאימות לאליאן, המאובחנת על הספקטרום האוטיסטי.

בעיריית קרית אתא טענו כי הנושא נמצא באחריות משרד החינוך. ממשרד החינוך נמסר: "אנו עושים כל מאמץ כדי שתלמידי החינוך המיוחד יקבלו את מלוא הסל החינוכי שמגיע להם".

הפוסט של האם. צילום: מתוך הפייסבוק

מתוך הפוסט שפירסמה האם וזכה למאות שיתופים ותגובות:."איך אני אספר לבת שלי שהיא השנה נשארת בבית. כשכל הילדים והחברים שלה יתחילו את שנת הלימודים בהתרגשות בכיתה א', היא תישאר בבית.

"כבר קנינו בהתרגשות תיק בית ספר של ברבי וחד קרן שהיא כל כך רצתה, אבל הוא ישאר בארון. הבת שלי אליאן כמעט בת 7, צריכה לעלות לכיתת תקשורת בבית ספר רגיל – לא צריך להיות כל כך קשה – יש אבחון ואיתו יש המלצה , אבל אין כיתות!

"הבת שלי מאובחנת על הספקטרום האוטיסטי עם הצרכים המיוחדים שלה ומערכת החינוך פשוט סותמת אוזניים. אנחנו תושבי הקריות והדבר היחידי שהציעו לנו זה בה"ס בטבעון עם הסעה של מעל שנה וחצי.

"לא יכול להיות שילדה או ילד בחינוך המיוחד (גם בחינוך רגיל) יתחיל את הבוקר שלו בלהתעורר ברבע לשש, כדי להספיק להסעה שתצא בעשרים לשבע, לנסיעה של שעה וחצי לכל כיוון!

"ואז הציעו כיתה רגילה – הלוואי שהבת שלי היתה מתחילה כיתה רגילה, בכיף של להיכנס לכיתה רגילה ולהבין מה קורה סביבה. אבל זה לא ככה. הבת שלי לא תסתדר עם עוד 30 ילדים בכיתה רגילה.

"אז כן, היא תקבל סייעת אישית שתשמש כבייביסטר, אבל לא תקלוט כלום ולא תבין מה קורה סביבה ובמקום לצמצם פערים, הפערים רק יגדלו.

"מה גם שלמורה בחינוך הרגיל אין כלים להתמודד עם הבעיה או להתעכב על החומר הנלמד בכיתה רק בשביל הבת שלי. מבחינת משרד החינוך זה העיקר שתשב בכיתה בגלל חוק חינוך חובה. הבת שלי זקוקה לעזרה מלאה בשירותים ולגישורים חברתיים ושיסבירו לה אחד על אחד. היא לא מבינה מצבים חברתיים וסכנות".

בתאל פנתה למפקחת במשרד החינוך שאמורה לטפל במצב כמו שלה ולטענתה הבטיחה לה לבדוק את הנושא, אך כיום היא כבר לא עונה.  בתאל: "היא חסמה אותי בשיחות ניכנסות, בהודעות ובווטסאפ ולא עונה יותר ולא חזרה עם תשובה".

עוד מציינת בת אל בפוסט כי פנתה ללשכה של מפקח המחוז, סער הראל, אבל לטענתה נאמר לה שהיא לא תוכל לשוחח איתו ושוב היא הופנתה לאותה מפקחת שמסננת אותה.

עוד כתבה האם בפוסט: "פניתי לעיריית קרית אתא, לאחת שמשבצת את הילדים המיוחדים והיא אמרה לי שכמו הבת שלי יש עוד 17 ילדים שאין לה איפה לשים אותם כי אין כיתות".

מעיריית קרית אתא: "נושא התקנים לחינוך המיוחד נמצא באחריות משרד החינוך ואנו בודקים מולם את הנושא כדי לנסות ולסייע במידת האפשר".

ממשרד החינוך נמסר: "אנו עושים כל מאמץ כדי שתלמידי החינוך המיוחד, כולם, לרבות התלמידה המוזכרת בפנייה, יקבלו את מלוא הסל החינוכי שמגיע להם, חרף המחסור התקציבי".

יצוין, כי משרד החינוך העביר למיינט קריות כעבור שעתיים וחצי תגובה מעודכנת: "מבדיקה נוספת התברר שבינתיים התלמידה שובצה בבית ספר בקרית ביאליק בהתאם לבקשת האם".