כבר בהיותו בן חמש הבחינו הוריו של מעיין טל מקרית אתא כי הוא ניחן בכישרון נגינה על פסנתר יוצא דופן. הם החליטו לסייע לו לפתח את היכולות שלו ובגיל 9 כבר הלחין את היצירה הראשונה שלו.

מעיין טל. צילום: נחום סגל

עוד לפני שמלאו לו 18, הוא ניגן הדרן עם דניאל סולמון, ייצג את ישראל בפסטיבלים מעבר אל הים ובחודש ינואר האחרון השיק את ספר הביכורים שלו Perpetuum Mobile לתרגול טכניקות נגינה. החלום הגדול, הוא מספר, הוא לחבר מוסיקה לסרטים בהוליווד.

הוא רק בן 18, אולם הוא נושא רקורד עשיר ויוצא דופן בנגינה על פסנתר והלחנה ונחשב למוסיקאי מחונן. מעיין טל, תושב קרית אתא הוא הבכור מבין שלושה אחים. כבר בהיות בן חמש לדבריו, הבחינו הוריו ביכולות נגינה גבוהות אצלו. "התחלתי לנגן בגיל 5, לפני שנכנסתי לכיתה א", סיפר.

"היה לנו בבית פסנתר, וההורים שלי שמו לב שאני ממש מתעניין בו. בדרך כלל ילדים קטנים שניגשים לפסנתר מנגנים ביד אחת, אבל אצלי זה לא היה ככה, וניגשתי אליו כבר עם שתי ידיים. אז הם החליטו לבדוק את זה ולקחו לי מורה לפסנתר".

מי עוד מנגן בבית?
"אמא שלי. אחי הקטן רצה ללמוד לנגן על פסנתר כמוני, אבל אז הוא גילה שזה קשה והפסיק. אבל הוא מאוד מוסיקלי, הוא שר. האח האמצעי מנגן בתופים, ועכשיו מתחיל לנגן על גיטרה".

כבר כילד קטן, בבית הספר היסודי, השקיע טל שעות רבות בנגינה. "באותה תקופה הייתי מתאמן כשעתיים כל יום. בזמן שהחברים שלי היו הולכים לשחק כדורגל, אני הייתי מתאמן בנגינה. אני הייתי היחיד בכיתה שניגן ברמה גבוהה. זה מאוד הפתיע אותם", סיפר.

"אני מאמין שאפשר להגשים כל דבר שרוצים". מעיין טל. צילום: נחום סגל

ההשקעה גם הניבה פירות, ההתקדמות של טל בנגינה היתה מסחררת ויוצאת דופן לגילו. בגיל 9 הפתיע את הסובבים אותו כאשר גילה כישרון רב בהלחנה. "לא רק שניגנתי יצירות של אחרים, אלא התחלתי ליצור בעצמי. אבא שלי סיפר לי שכבר בגיל 6-7 ניגנתי יצירה משלי, ולאחר מכן זנחתי אותה", סיפר.

"בגיל 9 הלחנתי את היצירה הראשונה שלי שקראתי לה 'מחול הפרפרים'. קטע סולו לפסנתר המתאר את חייו של הפרפר. היצירה הייתה מחזורית, מעגלית, בדיוק כמו חייו של הפרפר. אז ההורים שלי הבינו שזה יותר מרק הנגינה על הפסנתר אלא גם יכולת של הלחנה ושצריך לעשות עם זה משהו. הם לקחו אותי למורה להלחנה, יבגני קמינסקי".


בגרות במוסיקה

לאחר בית הספר היסודי עבר טל ללמוד בבית הספר השש שנתי רעות לאומנויות בחיפה במגמת המוסיקה. בשלוש השנים האחרונות הוא לומד אצל המורה עדה רוזנברג בקונסרבטוריון קרית אתא שאף הגישה אותו לבגרות במוסיקה. "ברסיטל הסיום העלתי קונצרט מיוחד במינו. ניגנתי שם הרבה קטעים מקוריים משלי. התגובות היו כל כך מחבקות ותומכות. אנשים אמרו שהם נהנו מכל רגע וזה משהו יוצא דופן. קיבלתי 100 בבגרות הזאת", סיפר.

במקביל זכה ב-2018 במקום הראשון בתחרות בינלאומית לנגינה בפסנתר בירושלים, מטעם קונסרבטוריון קרית אתא, מופיע עם תזמורת הביג-בנד של קונסרבטוריון קרית אתא ואף ייצג את העיר והמדינה עם התזמורת בפסטיבל אומנות לנוער שמתקיים בדרום קוריאה.

בתחילת השנה, מספר טל, הוא זכה לחוות חוויה יוצאת דופן כאשר ניגן עם הזמר והמלחין דניאל סולמון בחיפה. "באוקטובר עיריית חיפה השיקה במרכז הכרמל פסנתר שיהיה שם באופן קבוע. הם הזמינו את דניאל סולמון, בוגר רעות בחיפה, שישיק אותו. פנו אלי מבית הספר שאני אבוא לנגן איתו. ניגנתי איתו את השיר שלו 'אהבה'. זה היה השיר האחרון שלו. באיזו שלב בשיר הוא השאיר אותי לנגן לבד את השיר שלו, הוא נתן לי את הבמה. הוא הלך לשיר עם הקהל", סיפר בהתרגשות.

"זה היה כיף לא נורמלי. זו היתה חוויה בלתי נשכחת. קודם כל לנגן איתו כי הוא פסנתרן מדהים והוא גם שר נהדר. זה גם לא משהו שלא עשיתי אף פעם".

בחודש ינואר האחרון הצליח להדהים לא מעט אנשים כאשר עוד בטרם מלאו לו 18 שנים, הוציא לאור ספר תווים של יצירות לפסנתר. "עבדתי עליו במשך שלוש השנים האחרונות", סיפר. "אני חושב שזה הישג מרשים לנער בן 17. מדובר בספר לתרגול טכניקה של הפסנתרן. התגובות היו מדהימות. המורים שלי בבית ספר היו בשוק שדבר כזה קורה בגיל כזה מוקדם. בדרך כלל דבר כזה עושים רק בשלבים יותר מאוחרים. קיבלתי שבחים מכל עבר. הספר כבר מוצע למכירה בחנויות שונות".

מה התוכניות לעתיד?
"תמיד ההתלבטות היתה אם להיות פסנתרן או מלחין. הגעתי למסקנה שאני אוהב את שניהם, אבל אני אוהב יותר ליצור דברים משלי. אני לא אזנח את הפסנתר, אבל אני אעסוק הרבה בהלחנה. שהדברים שלי יחשפו להרבה יותר אנשים.

"אני רוצה ללמוד באקדמיה למוסיקה. אולי אני אצליח לעשות את זה במקביל לשירותי בצבא", אמר. "אבל החלום הגדול הוא הוליווד, להלחין שם מוסיקה לסרטים. החלום עוד רחוק, אבל אני מאמין שאפשר להגשים כל דבר שרוצים. השנה הפתעתי את עצמי. הגשמתי לעצמי הרבה דברים".

למה דווקא הוליווד?
"יש סרט משנת 2014 שנקרא 'בין כוכבים'. הדבר הראשון ששמתי לב אליו הוא הפסקול יוצא הדופן שלו. הוא בכלל לא מתאים לפסקול של סרט מדע בדיוני. מאז הפסקול הזה מלווה אותי, אין יום שאני לא מקשיב לו. יש בו הרבה רגש ועומק. כששמעתי את זה הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות".