יותר משבועיים ילד בן 6 מהקריות אינו הולך לגן במסגרת החינוך המיוחד, ואמו נאלצה לצאת לחופשה מהעבודה בשל כך. לדבריה, בנה שובץ לגן שאינו מתאים לו, והמערכת אינה מסוגלת להכיל אותו.

"המצב הזה קשה לשנינו". הילד | צילום: פרטי

לטענת אם חד הורית, צוות הגן מרבה להתקשר אליה בזמן העבודה ודורש לבוא ולקחת את הילד כי אינם יכולים להתמודד איתו. "לא אשלח את בני לגן, שלא רוצים אותו שם", אמרה השבוע.

לדברי האם, בנה סובל מבעיות התנהגות ושוהה בגן שפתי, שאינו עונה לצרכיו. "בני מאובחן עם ODD, הפרעות התנהגות, ומשובץ מזו השנה השלישית לגן שפתי, בשל העובדה שגנים עם בעיות התנהגות אינם קיימים באזורנו. משמע, בני נפל בין הכיסאות", סיפרה השבוע.

"מדי יום אני מקבלת הודעות ושיחות מהגן, במקרים רבים מבקשים ממני לבוא לקחת אותו באמצע היום, כי אינם יכולים להתמודד איתו. פעמים רבות אני נאלצת לצאת מהעבודה ולהגיע לגן.

"לפני כשלושה שבועות הוא סיפר לי שאחת מחברות הצוות אמרה לו שלמחרת לא יגיע לגן בלי הורים, שהוא חוצפן וכו'. נותנים לו תחושה שהוא לא רצוי בגן. הוא כל הזמן אומר לי שהוא לא רוצה ללכת לגן".

לדברי האם, בנה שוהה בבית יותר משבועים בעקבות חוסר היכולת של הצוות להתמודד עימו. "בני אינו מבקר בגן מזה ימים רבים כי צוות הגן אינו יודע לטפל, להכיל ולקדם אותו. תקופה ארוכה הוא מבקש לא להגיע לגן כי לא רוצים אותו. כמה אמא יכולה לעמוד מנגד ולראות את בנה סובל?

"בשירות הפסיכולוגי המליצו להעביר אותו לגן אחר. פניתי לעירייה והתקיימו פגישות בנושא, במהלכן הם ניסו להציג אותי כמי שפוגעת בילד שלי. הם גם לא מסכימים להעביר אותו לגן עליו המליצה הפסיכולוגית. הוא ממש סובל בגן ולא רוצה לחזור לשם".

נכון להיום, אמו, שהינה אם יחידנית, נשארת איתו בבית. "אני עובדת בהיקף של חצי משרה, כי אני גם צריכה לטפל בילדים שלי. נאלצתי לצאת לחופשה, ועכשיו גם את מעט השעות שהייתי עובדת כבר אין.

"אם לא אחזור לעבודה בקרוב, כנראה שאפוטר. אבל אין לי מה לעשות, הוא יהיה בבית עד שתימצא לו מסגרת מתאימה. הוא רוצה לחזור למסגרת, הוא רוצה לשחק עם חברים וצריך להיות בגן, זה חשוב להתפתחות שלו. המצב הזה קשה לשנינו".

ממשרד החינוך נמסר: "השיבוץ של הילד נעשה על ידי גורמי המקצוע במשרדנו וברשות, תוך שיקולים פדגוגיים להתפתחותו האישית. עוד נציין, כי נבנתה תוכנית התערבות לטובת הילד, הכוללת גם בנייה מחודשת של יחסי אמון, ביקור סדיר במוסד החינוכי לטובת השבתו ללימודים סדירים. אנו סומכים על הצוות החינוכי בקידום התהליכים".