רצועת החוף מול רפאל, בין קרית ים לעכו, אינה מוגדרת 'שטח אש', למרות השילוט המוצב במקום - כך אישר השבוע דובר צה"ל ל"מיינט קריות". בעיריית קרית ים טענו, כי רצועת החוף המדוברת היא חלק משטחה המוניציפאלי, והגדירו את התנהלות רפאל, שחסמה את הגישה לחוף, כ"התנהלות בריונית".

"נדרשת סגירה של המרחב הימי". הגדר מצפון לחוף הבתולה. צילום: נחום סגל

אלפי המתרחצים בחופי הקריות ידעו, מאז ומתמיד, כי רצועת החוף של הקריות מסתיימת בגדר רפאל, מצפון לחוף הבתולה בקרית ים. הנוהגים ללכת ברגל לאורך החוף היו מגיעים עד לגדר, מביטים צפונה לחוף השומם וחוזרים בחזרה. רפאל אף הציבה בקרבת הגדר מגדל שמירה, ובשנים עברו, מי שהתקרב לגדר הוזהר להתרחק.

"היו גם מקרים בהם הוזמנה משטרה כדי לטפל בתושבים שנכנסו לחוף האסור לכיוון עכו. על הגדר החוצצת נתלו לפני שנים מספר שלטים המזהירים ומודיעים כי מדובר ב"שטח אש".

צלם "ידיעות המפרץ", נחום סגל, אף נעצר לפני מספר שנים בעת שצילם בקרבת הגדר, נלקח למשטרה ותמונותיו הוחרמו. יצוין, כי בין רצועת החוף לרפאל חוצצת גדר היקפית גבוהה, וכניסה לחוף אין משמעותה כניסה לשטחי רפאל.

המצב הסטטוטורי במקום היה לא ברור, משום שעד היום רפאל לא היתה שייכת מוניציפלית לאף רשות מקומית. אולם, לפני שנה, שטחי רפאל סופחו לקרית ים, ובהם גם החוף, שנמצא כיום בתחום שיפוטה של קרית ים, וכך גם טוענים בעירייה. בשבוע שעבר פנינו לדובר צה"ל על מנת לבדוק האם רצועת החוף מוכרזת כשטח אש, כפי שנרשם בשילוט במקום. לאחר בדיקה, השיבו בדובר צה"ל כי השטח לא מוגדר כ"שטח אש".

תושבים בקרית ים אמרו כי לאחרונה, אין יותר הזנקות של כוחות מג"ב ושוטרים לכיוון מתרחצים שמתקרבים לגדר. תושב העיר (שמו שמור במערכת) אף נוהג לעבור את הגדר באופן קבוע בימי שבת ולרוץ עד לעכו, דרך רצועת החוף שבסמוך לרפאל.

ביום שני השבוע הגיע צוות "מיינט קריות" לגדר שסוגרת את החוף מדרום. מגדל השמירה עדיין במקום, אבל לא נראה כי יש מישהו בתוכו. במקום מוצבת גדר עם שילוט דהוי, לפיו מדובר בשטח אש והכניסה אסורה. חלק מהשלטים מחוקים כמעט לחלוטין, וקשה לראות מה כתוב בהם.

בקצה השמאלי של הגדר, לכיוון הים, נחסם המעבר באמצעות פלטות של בטון, סלעים וחומרי בניין אחרים. במאמץ קטן דילגנו מעל המשוכה לצד השני של הגדר, אבל איש לא שם לב לכך, וכוחות הביטחון לא הוזנקו למקום.

הכניסה אסורה?. צילום: פרטי

מטרים ספורים מהגדר ישב באותה שעה תושב שבחר להשתזף הרחק מהחופים המוכרזים. לדבריו, הוא, כמו כל פוקדי החוף, יודע שמדובר בשטח אש סגור השייך למפעל הביטחוני והכניסה למקום אסורה.

צעירה שצעדה לאורך החוף עד לגדר סיפרה שהיא מגיעה לשם כמה פעמים בשבוע. "אני יודעת שזה שטח ביטחוני אסור לכניסה, ומי שיעז לעבור את הגדר מסכן את חייו בגלל שזה שטח אש, כמו שכתוב בשלט", אמרה.

אגדת חומרי הנפץ
עבור תושבי הקריות, פתיחת רצועת החוף מול רפאל לרחצה חופשית תהיה בשורה משמעותית, במיוחד לאור הנסיגה החמורה בחופי קרית חיים וקרית ים בשל בניית הנמל החדש. חופי המפרץ סובלים בשנים האחרונות מסחיפת חול כתוצאה מבנייה של תשתיות ימיות, ובימים מסוימים, בשל משטר הזרמים, קשה למצוא חתיכת חוף סבירה.

נגישות לחוף באורך של כ-3 ק"מ ובעומק עשרות מטרים עשוי להיות פתרון מצוין לתושבים. עם זאת, הועלתה גם טענה כי על החוף ישנם חומרי נפץ וחומרים אסורים נוספים, שעלולים לסכן את המתרחצים באזור.

טענה זו תמוהה, שהרי מדי שנה מגייסת רפאל תלמידים מקרית ים, ומסיעה אותם לרצועת החוף שלה על מנת שהילדים ינקו את החוף. "אם את הילדים זה לא מסכן, גם הציבור יכול להיות בטוח בעת כניסה למקום", אמר גורם בעיריית קרית ים.

בשנים האחרונות גוברת הביקורת על תפיסת שטחים נרחבים בארץ בכלל, ולאורך רצועת החוף בפרט, על ידי מערכת הביטחון. מנתוני החברה להגנת הטבע עולה כי שטחי האש של צה"ל תופסים כ-35 אחוז משטח מדינת ישראל - ומשתרעים על פני כ-7.5 מיליון דונם (מתוך כ-21 מיליון דונם). מהנתונים עולה עוד כי יותר מ-30 ק"מ משטח החוף של מדינת ישראל, 16 אחוז משטח רצועת החוף, תפוסים על ידי מערכת הביטחון.

בעמותת צלול, שנלחמת כדי להחזיר כמה שיותר חופים לרשות הציבור, לא היו מודעים לבעיית רצועת החוף של רפאל, ובתגובה לפנייתנו אמרו: "צלול מאמינים שבמדינה כל כך קטנה, לא הגיוני שרק 14 ק"מ הם חופים מוכרזים לרחצה, והיתר הם חופים השייכים לצבא, תשתיות ונמלים, ולכן יש להחזיר את החופים לרווחת הציבור".

בעיריית קרית ים, שמנהלת בימים אלו מאבק משפטי נגד רפאל בנושא תשלום מס הארנונה, אמרו השבוע בהקשר לרצועת החוף כי "מדובר בהתנהלות בריונית של הנהלת מפעל ביטחוני, המנצל הגדרה זו כדי לגזול מהציבור את אחד הנכסים החשובים והיקרים ביותר העומדים לרשותו.

מדיניות זו של הנהלת רפאל חמורה במיוחד נוכח העובדה כי בין גדר המפעל לחוף הים מפרידה רצועה רחבה ביותר של עשרות מטרים, ולכן לא אמורה להיות כל מניעה להסרת המכשול המונע כניסה למקום. אנו פועלים בכל הדרכים החוקיות העומדות לרשותנו לשם הסרת המכשול מהכניסה לחוף ופתיחתו לטובת הציבור הרחב".

מרפאל נמסר: "רצועת החוף היא חלק בלתי נפרד ממכון דוד, שהוא מתקן ביטחוני בהגדרתו, ומכאן שכל כניסה אליו ללא אישור הינה בגדר הסגת גבול. מטעמי בטיחות, נדרשת סגירה של המרחב היבשתי והימי במשך כל ימות השנה. מטבע הדברים, לא נרחיב על מעגלי ההתרעה והאבטחה הקיימים בשטח".