"זה סיפור אהבה של המון שנים. בשלב די מוקדם הבנתי עד כמה החיות יכולות לסייע לטיפול בילדים מהחינוך המיוחד, ולא רק להם. אני מקרב ילדים לעולם החי ופותח בפניהם אופקים חדשים", אומר מוטי אדלשטיין מקרית אתא, בעל העסק "חיית מסיבות" וההצגה "בוא להיות חיית מסיבות".

תוכי בשירות הפיזיותרפיה. מוטי אדלשטיין וחברים. צילום: נחום סגל

אדלשטיין (39), נשוי פלוס שניים, מחזיק ומטפח עשרות תוכים, שרקנים, תרנגולים, יונים, אוגרים ועוד.

"הסיפור שלי עם החיות התחיל כשהייתי בן שנתיים - לקחתי דלי לאסוף חיפושיות. בבגרותי למדתי חינוך מיוחד וטיפול בעזרת בעלי חיים, ומאז יש לי את העסק והמופע, שבהם אני גם מעסיק נערים שזקוקים לטיפול הזה ומקבלים משכורת.

"בעזרת החיות אנחנו פותרים חלק מהבעיות. למשל, ילד סגור שלא מספר מה קורה לו, אני יושב איתו ועם תוכי, במין משולש. התוכי הופך לנושא שיחה, שוברים באמצעותו את הקרח, והילד נפתח".

מעסיק בחנות נוער בסיכון.  צילום: נחום סגל

במופע של מוטי, שרץ בגני הילדים ובמסגרות של מתנ"ס, הוא פותח בפני הילדים צוהר לעולם החי. עבור חלקם זו הזדמנות טיפולית. "לדוגמה, ילדה משותקת מהצוואר ומטה, שהיתה חייבת כל יום פיזיותרפיה לשרירי הצוואר, להזיז את הראש ימינה ושמאלה.

הפיזיותרפיסטים הצליחו להניע אותה להזיז את הראש 100 פעמים לשני הכיוונים. זה לא הספיק. אז באו אליי, ואני שמתי לה תוכי על הכתף. היא סובבה את הראש כדי לראות את התוכי 700 פעם.

"ילדה אחרת, חולת פוליו, היתה מגיעה לכיתה א' בכיסא גלגלים מסיבי, וזה הרתיע ילדים אחרים, שלא רצו כל קשר איתה, לא התקרבו. אמא שלה פנתה אליי, ואמרתי לה שהילדה תיקח איתה ארנבון לכיתה. אז היא היתה מגיעה לבית הספר עם ארנב קטן על כיסא הגלגלים, וכל הילדים היו באים לשאול עליו, ללטף ולשחק.

"אחרי מספר ימים אמרתי שדי, שתשאיר את הארנבון בבית, אבל בינתיים הילדים המשיכו לבוא אליה ולדבר איתה, כי הקרח כבר נשבר והספיקו להכיר אותה. סיפורים כאלה, של ילדים שעזרתי להם באמצעות החיות, יש עוד מלא".

אדלשטיין מציין כי בחופשת הקיץ הוא מעסיק נערים בסיכון אצלו בחנות, שיטפלו בחיות, יקבלו ארוחות ומשכורת וגם תעסוקה שתמלא להם את הזמן.

עצם העיסוק, הוא מדגיש, נותן להם תמיכה משמעותית. "אפשר להשיג המון דברים חיובים בעזרת החיות, וזה מה שאני עושה כיום".