"המאבטח הכניס אותי לחדר צדדי ואמר לי תחכי פה עד שתגיע ניידת שלא יעשו לך לינץ' בחוץ", מספרת בבכי חברת האופוזיציה בקרית מוצקין, מרינה רחמימוב, שהותקפה על ידי תושבים בתום ישיבת מועצת עיר. "אחד הבחורים הסתובב לאחור, בעט בי וקילל אותי. מישהו שהיה לידו ירק עלי ועוד מישהי שם בעטה בי. לא שמעתי כלום, נלחמתי על החיים שלי", סיפרה.

עיריית קרית מוצקין. צילום: נחום סגל

אמש (רביעי) התקיימה ישיבת מועצת עיר בקרית מוצקין לאישור תקציב העירייה לשנת 2020. מבין חברי האופוזיציה הגיעו לישיבה יריב ענבר ומרינה רחמימוב. כמו כן, הגיעו עשרות תושבים, בהם פעילים של ראש העיר, חיים צורי, שהגיעו לישיבה על מנת למחות נגד חבר מועצת העיר ענבר והקשר שלו לדובר ארגון 'שוברים שתיקה', ניר כהן.

לאחר אישור התקציב, השיב מנכ"ל העירייה, יריב גסר, על השאילתות שהגישו חברי האופוזיציה. במהלך הדיון בנושא אפליקציה למערכת החינוך, ביקש חבר המועצה, ענבר לקבל עוד הסברים על הנושא. אז אמר לו צורי:  "גם בעיני לא מצא חן ששאלתי אותך פעם שעברה מאיפה החבר הזה שלך משוברים שתיקה, גם לא ענית לי". ענבר ביקש להשיב על כך למיקרופון, אולם עם תחילת דבריו החלו צעקות מצד היושבים בקהל. 'תתבייש לך', 'לך הביתה' ועוד.   

מאוחר יותר עלה הנושא פעם נוספת וענבר רצה להגיב, אך שוב החלו צעקות. "'עוכר מדינת ישראל', 'יא אפס', 'צריך לשטוף את הכיסא שישבת עליו', 'הידיים שלו מגואלות בדם של חיילי צהל', 'ברגע שיהיה טרנספר גם אתה תעבור איתם לעזה', הם צעקו לעברו ולא איפשרו לו לדבר. ענבר פנה לצורי וביקש לדעת מדוע הוא אינו מוציא אותם. אך צורי השיב לו, שאין לו סמכות.

ההשתלחות בענבר נמשכה דקות ארוכות לסירוגין, מבלי שאף אחד יעשה מאמץ אמיתי להפסיק את זה, ומבלי שאף אחד יוצא על ידי המאבטחים מהאולם.

גם רחמימוב פנתה לצורי ושאלה אותו אם מתאים לו לנהל דיון באופן כזה. צורי השיב לה: "תשמעי אני ביררתי במשטרה. אמרו לי שאם מישהו מפריע לי, שאני אלך למשטרה ויגיש תלונה. הם יעשו חקירה ואחרי זה הם יוציאו אותו החוצה". הקהל החל לצחוק ולמחוא כפיים ולקרוא קריאות עידוד לצורי.

בתום הישיבה פנה צורי לקהל פעם נוספת: "חברה, אני רוצה לשאול אתכם: אתם מוכנים להיות חמש דקות כולם בשקט כדי שיריב יספר לנו על החברות ארוכת הימים שיש לו, אם הוא ירצה, עם ההוא משוברים שתיקה". ענבר ניסה לדבר, אך שוב החלו צעקות והישיבה הסתיימה.

אולם בכך לא תם העניין, ובתום הישיבה עזבו ענבר ורחמימוב את האולם, אז היא גם הותקפה פיזית. "יצאנו מאולם הישיבות ונכנסנו למעלית שהיתה מלאה כבר. אז הגיעו קבוצה של כשמונה בחורים וניסו לחסום בכוח את הדלתות של המעלית כדי שהיא לא תיסגר תוך כדי שהם צועקים ומקללים אותנו.

"אחד מהם נכנס בכח למעלית עם הגב אלי וקרא לכולם להצטרף אליו כדי שהמעלית לא תוכל לרדת. הוא הלך אחורה ועלה עלי בכוח ודרך לי על הרגלים. הוא נצמד אלי ואני ניסיתי להדוף אותו ממני. אז הוא הסתובב אחורה, בעט בי וקילל אותי. מישהו שהיה לידו ירק עלי ועוד מישהי שם בעטה בי", היא מספרת בכאב.

האירוע נמשך מספר דקות עד שהגיע למקום מנהל הפיקוח. עד אז מספרת רחמימוב אף לא אחד נחלץ לעזרתה. "הפיקוח הגיע אלי, הפריד והצליח לסגור את הדלתות. ירדנו למטה והוא הכניס אותי לחדר צדדי כדי שאני אצליח לחייג למשטרה, כי במעלית לא היתה קליטה", סיפרה כשהיא חנוקה מדמעות.

"הוא אמר לי תחכי פה עד שתגיע ניידת שלא יעשו לך לינץ' בחוץ. זה לא מגיע לאף אחד. מה שהכי פגע בי שאף אחד לא עשה כלום לא במהלך הישיבה ולא אחריה. הם פשוט ישבו ונהנו מההצגה. לא חשבתי שזה יכול להיות עד כדי כך".

מה אמרו לך?

'בת זונה', 'אנחנו נפרק אותך' - קראו הבחורים לעברי. באיזשהו שלב כבר לא שמעתי כלום. ניסיתי להגן על עצמי, אף פעם לא נלחמתי ככה על החיים שלי", אמרה:

"אני לא אלך יותר לישיבות בלי הגנה. אני לא ישנתי כל הלילה. המצב בישיבות המועצה החמיר לגמרי. גם בישיבה הקודמת זה היה מזעזע ונורא, פוגע, מעליב ולא הוגן.

"אבל מעולם לא חשבתי שמישהו יעז לנהוג באלימות. הבעיה היא שראש העיר מלבה את האש ומחמם, ומפיץ שקרים. אחרי שאתה מלבה את האש אתה כבר לא יכול לשלוט עליה".

בעקבות הפגיעה, רחמימוב הנמצאת חודשיים בלבד אחרי לידה, סובלת ממכות יבשות בגוף. "בלילה התחלתי להרגיש כאבים ברגלים איפה שבעטו בי, כל הירך שלי כחולה", סיפרה.

מהמשטרה נמסר: "הוגשה תלונה במשטרה  שבגינה נפתחה חקירה".

בעקבות האירוע הקשה שלח אירגון 'חברי וחברות המועצה ברשויות המקומיות בישראל' מכתב לשר הפנים, אריה דרעי. 

"אמש הגיעה האלימות לשיא חדש, שפל המדרגה ועד כדי סכנת חיים. חברת המועצה וחבריה לסיעה הותקפו מילולית קשות מתמיד במהלך הישיבה עצמה, כשקברניטי העיר ואנשי הסגל השונים הממונים, עומדים מנגד וממלאים פיהם מים.

"חברת המועצה מסיעת "רוח חדשה" הדגישה בפנינו כי מדובר בהסתה מתמשכת וכי בה לקחו חלק בישיבה היו גם עובדי עירייה. ההתקפה הפיסית התבצעה במעלית הסמוכה מיד עם צאתה של הגברת מרינה קריאן רחמימוב מהמליאה", נכתב לשר.

חיים צורי בחר שלא להגיב.