ברגעים אלו שורר זיהום אוויר גבוה ברחבי חיפה והקריות. מדובר ביום שני ברציפות בו אירגוני הסביבה מתריעים מפני ריכוזים גבוהים במיוחד של מזהמי נשימה וגופרית באזור.

זיהום אוויר בקריות. צילום: פרטי

לטענתם הירוקים, תושבים רבים שהתלוננו על קשיי נשימה וכאבי ראש. "אנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה לדחוף ליישום תוכנית מפרץ החדשנות להרחקת המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה", אמרו. במשרד להגנת הסביבה מצביעים על מזג האויר כמקור הבעיה.

כבר אתמול (שני) בשעות הבוקר התריע ארגון הסביבה 'מרכז מחקר סביבתי על ריכוזים גבוהים של מזהמים באוויר. לטענתם, בעקבות זאת התלוננו תושבים על תופעות כגון קשיי נשימה וכאבי ראש.

״משעות הבוקר המוקדמות נמדדים במרחב חיפה ריכוזים גבוהים במיוחד של מזהמי נשימה: חלקיקים, תחמוצות חנקן ואוזון קרקע. מזהמים אלה גורמים לשכבת ערפיח על העיר ואף מייצרים מזהמים שניוניים מסוכנים", אמרה ד"ר רויטל גולדשמיד ממרכז מחקר סביבתי חיפה.

ריכוזים גבוהים במיוחד של מזהמי נשימה בקריות. צילום: פרטי

"במרכז מחקר סביבתי חיפה קיבלנו הבוקר מספר פניות מתושבים שהתלוננו על קשיי נשימה וכאבי ראש".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "אתמול והיום שוררים ברוב אזורי הארץ תנאי יציבות מטאורולוגיםי שגרמו לתופעה שנקראת אינברסיה קרקעית. מצב זה, הבא לידי ביטוי בתנאי פיזור קשים של מזהמי אוויר, ונובע מאפיק ים סוף ורכס רום.

"ריכוזי חלקיקים דומים נמדדו גם באזור חיפה וגם בגוש דן - ללא חריגות מתקני איכות האוויר. במפעלי בז"ן מתקיימת הדממת מתקנים לצורך תחזוקה ובטיחות בהתאם לצורכי המפעל, ובמצב הדממה נקבעו למפעל ערכי פליטה מיוחדים כפי שמקובל בעולם.

"באשר לשאלה על ריכוזי הגופרית הדו-חמצנית, למרות שניתן לראות עליות בריכוזים בתחנות הניטור בימים האחרונים, לא נרשמו חריגות מערכי סביבה. המשרד להגנת הסביבה עוקב אחר הנתונים ויעדכן בהתאם לצורך".

אלא שלטענת האירגונים הסביבתיים מדובר בחומרים מזהמים המשפיעים ישירות על בריאות הציבור. "הגרפים מראים שהזיהום בגופרית דו חמצנית עלה משמעותית החל מסוף השבוע, וכי הריכוזים הגבוהים ביותר נמדדו ליד בתי הזיקוק והמפעלים הפטרוכימים בנשר וקרית בנימין.

"מרפסות ברחבי חיפה והקריות כוסו בגופרית צהובה", אמרה אלה נווה מארגון אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות. "דבר לא מפתיע שכן תעשיות פטרוכימיות וייצור חשמל מוכרים כפולטים עיקרים של מזהם זה, למשל בשנת 2013 בתי הזיקוק פלטו יותר מ-1,000 טון גופרית דו חמצנית בשנה - וכן בז"ן נחשבת לפולט משמעותי של גופרית, בנוסף התקיימו הודעות על תקלות בין היתר במתקן שיפלוט גופרית דו חמצנית החל מ-25 לאפריל.

"עלייה בגופרית דו חמצנית באופן חד מעלה את הסיכון לתמותה מכל הסיבות ומסיבה ספציפית בדרך לא לינארית, וכן גם תחלואה לבבית, ותחלואת נשימה, ואלו רק חלק מההשלכות הבריאותיות. בתי החולים התמלאו בחולים שהגיעו בשל סיבות קשורות זיהום".