מחקר של משרד הבריאות מצא כי במחוז חיפה, שיעורי האשפוז של ילדים בגילאי 1-14 כתוצאה מאסתמה הינו הגבוה בארץ. בגילאי 0-1, מחוז חיפה הוא השני, אחרי מחוז צפון. לדברי פרופ' איתמר גרוטו, המחקר מחזק מחקרים אחרים, המצביעים על הקשר בין התקפי אסטמה לזיהום אוויר.

חוק אוויר נקי לא שיפר את המצב. מפרץ חיפה. צילום: גיל נחושתן

המחקר בדק את מספר האשפוזים בגין אסתמה אצל ילדים בין הגילאים 0-14, ואת שיעור האשפוזים לפי נפות בארץ בין השנים 1996-2015. מטרת המחקר ליצור תמונת מצב מעודכנת, לאור נתונים הקיימים מזה שנים על קשר בין זיהום אוויר לתחלואת יתר בנפת חיפה במחלות כרוניות כגון סרטן ומחלות לב וריאה.

במחקר נבחנו מקרי אשפוז לשני לילות ומעלה כתוצאה מאסתמה בבתי חולים בארץ. מתוצאות המחקר עלה כי בקרב ילדים בגילאי 1 עד 14, שיעור האשפוזים הגבוה ביותר הוא בנפת חיפה. בקרב ילדים בגילאי עד שנה, השיעור הגבוה ביותר הינו במחוז צפון, וחיפה במקום השני.

"לאור זה שעודף האשפוזים בנפת חיפה הוא עקבי, מתאים למחקרים קודמים ולידע הקיים בספרות העולמית, ניתן לומר בסבירות גבוהה כי לגורמים הסביבתיים המאפיינים אזור גיאוגרפי יש תרומה ברורה לעודף האשפוזים בנפת חיפה", נכתב. עוד נטען כי עודף התחלואה בצפון נובע ככל הנראה גם מנגישות מועטה יותר לשירותי רפואה ולרופאים מומחים. גם לא נמצא הבדל בין שיעור האשפוזים לפני ואחרי שנת 2011, אז נכנסו לתוקף תקנות חוק אוויר נקי.

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "המספרים מצביעים על מתאם ברור. עודף התחלואה באסתמה בנפת חיפה גבוה מהממוצע הארצי לאורך שנים רבות, ונמשך עד שנת 2015. אנו יודעים כי התקפי אסתמה קשורים בין היתר בזיהום אוויר. המחקר זה מצטרף למחקרים רבים אחרים, המצביעים על הקשר האמור. אנחנו מחויבים לפעול יחד עם משרדי הממשלה האחרים הנוגעים בדבר לשיפור המצב".

לדברי אלה נווה מארגון 'אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות', מדובר בנתונים מדאיגים. "המידע שפירסם משרד הבריאות מהמחקר האחרון מעיד שילדים בחיפה מתאשפזים פי 2.3 יותר מהממוצע הארצי. הנתון הזה הוא תמרור אזהרה אדום חמור, וצריך להדאיג את ראש ממשלת ישראל.

"הזיהום לא יורד, התחלואה לא משתפרת, ומחלות רבות נמצאות בעלייה. אסתמה היא לא המחלה היחידה ממנה אנו סובלים יותר. לצערנו, המדינה לא סופרת את כל ההשפעות הבריאותיות, ומחקרים נגנזים.

"בפועל, מדינת ישראל זנחה את הילדים של חיפה והפקירה אותם לתחלואה חריגה. הדם של הילדים בחיפה נחשב עבור מקבלי ההחלטות שם בצמרת - זול יותר. במקום לפתור את הבעיה, המדינה החליטה להגדיל את תעשיית הזיקוק בכמה תוכניות שונות. אנו קוראים לראשי הרשויות באזור לעצור את המחדל לפני הכתבה הבאה בעוד חמש שנים, שבה יתברר כי לילדי חיפה יש פי 10 יותר אסתמה מבמקומות אחרים".