המשרד להגנת הסביבה פירסם היום (ראשון) דוח על התקדמות בתוכנית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה בחציון הראשון של 2019.

התעשיות המזהמות עדיין כאן. מפרץ חיפה. צילום: נחום סגל

הדוח מפרט מספר פעולות שנעשו והטיפול בתחומים השונים שנקבעו בתוכנית, בהן נקיטת הליכי אכיפה והסדרה נגד תשעה מפעלים במפרץ בגין הפרות שונות של חוק אוויר נקי. אז מה היה בחצי שנה האחרונה? שתי דליפות של חומרים מסוכנים מצנרת, מספר לא מבוטל של הפרות תנאי היתר הרעלים, וחריגות מערכי הפליטות המותרים של בנזן, גרימת זיהום אוויר ועוד.

במסגרת יישום התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה והסביבה, פרסם המשרד להגנת הסביבה השבוע דוחות חציוניים. הדוחות כוללים דיווח על הפעולות שנעשו על ידו בתחומים שהוגדרו בתוכנית לצמצום בזיהום האוויר בתעשייה, צמצום סיכוני חומרים מסוכנים, תחבורה, ניטור, מדידה ומידע.

על פניו, טוענים גורמים סביבתיים, מהדוח נראה כי המצב במפרץ חיפה הוא טוב ואפילו משתפר, אולם בפועל הוא רק מוכיח שלא נעשה מספיק. מדובר בשישה חודשים בלבד, בהם על פי הדוח התקיימו מספר רב של אירועים, שבחלקם היה 'מזל' והסתיימו ללא פגיעה ממשית בציבור, כגון דליפת הגז מצנרת דור כימיקלים באזור קרית חיים.

כמו כן נרשמו אירועים חמורים לא פחות של חריגה בפליטת חומרים מסוכנים לאוויר ודליפת חומרים מסוכנים מצנרת של גדיב.

בתעשייה נערכו 41 סיורי פיקוח, מתוכם 26 סיורי פתע. בוצעו 401 בדיקות פתע ב-55 ארובות ב-15 מפעלים. כמו כן ננקטו מספר הליכי אכיפה והסדרה נגד שמונה מפעלים במפרץ חיפה, והתקיימו 14 שימועים למפעלים, בהם בזן, גדיב ודור כימיקלים, שלכל אחת מהם נעשו מספר שימועים בגין הפרות שונות של חוק אוויר נקי, הפרת תנאים בהיתר ועוד. כמו כן, בתחנות הניטור נרשמו מספר חריגות מערכים המותרים של בנזן.

מארגון מרכז מחקר סביבתי חיפה נמסר בתגובה לדוח: "הדוח מוכיח כרוניקה של עבריינות סביבתית בין מפעלי המפרץ, הכוללת חריגות בזיהום אוויר ודליפות מצנרות ביבשה ובים - דוח הגנ"ס 2019 לא מותיר ספק לגבי הצורך המיידי והדחוף לקידום התוכנית להבראת מפרץ חיפה - מפרץ החדשנות, הכוללת את הרחקת התעשיות המזהמות מהמטרופולין".