בית המשפט דחה את בקשת עיריית חיפה לסגור את כל צנרת מפעל חיפה כימיקלים, אולם קבע כי שני הקווים החשודים בדליפה יישארו סגורים עד להחלטה אחרת. כמו כן קבעה השופטת תנאים בהם צריך המפעל לעמוד על מנת למנוע דליפה נוספת.

בדיון בעתירה של מפעל דור כימיקלים נגד עיריית חיפה, שהתקיים השבוע, עלה כי תלונה ראשונה על הדליפה התקבלה שלושה שבועות קודם לגילויה. כמו כן נטען כי מקום הדליפה עדיין לא ידוע, וגם לא בטוח שמקורו בצנרת שנסגרה.

ביהמ"ש אסר בינתיים על הפעלת הקו. צילום: המשרד להגנת הסביבה

ביום חמישי שעבר הגיעו כ-200 מתושבי האזור להפגין בצומת האצטדיון בקרית חיים נגד המפעלים המזהמים, בדרישה לפנות אותם.

כזכור, בעקבות הדליפה אסר המשרד להגנת הסביבה על המפעל להפעיל את שני הקווים שמהם על פי החשד התרחשה הדליפה. כמו כן, עיריית חיפה ערכה שימוע לחברה, ובסיומו הודיעה על ביטול ההיתר הזמני שניתן לחברה. זו פנתה לביהמ"ש לעניינים מינהליים בחיפה.

בשבוע שעבר אמר מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, כי הדליפה התרחשה לפחות שבוע מבלי שידעו על כך. אלא שמדברי היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין, עולה כי מדובר בפרק זמן ממושך יותר, של כשלושה שבועות.

עוד טענה קליין כי נמסר לה מהמפעל שבדיקת תקינות הקווים תארך שלושה חודשים, וכן כי החברה רוצה להפעיל צינור אחר, שכעת לא פעיל, לצורך הזרמת הגז, אולם הדבר לא דווח כנדרש. מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה, ד"ר עופר דרסלר טען שהמערכת לגילוי דליפה לא עבדה.

"להערכתנו זו טכנולוגיה שלא מספיקה היום", אמר. בא כוח המפעל, עו"ד משה מזור, דחה את טענות העירייה, ואמר שעד כה לא הוכח כי היתה רשלנות מצד המפעל.

"עצם העובדה שמאז שניתן הצו הוזרמו כמויות לא מבוטלות בצנרת הזו, ולא היה שום אירוע בעייתי מעידה מאליה שאין כרגע סיכון ממשי, ולא הוכח כי היה היתה רשלנות מטעמנו". בדיון השתתפה גם ראש העירייה, עינת קליש שאמרה: "אם חלילה היה פקק קטן בצומת ומישהו נוהג עם סיגריה, היינו מדברים אחרת".

בהחלטה שנתקבלה היום (ד) קבעה השופטת כי הצו האירעי, שנתנה קודם הכולל האיסור על הפעלת הקו החשוד, עד לזיהוי וניטור מלא של התקלה, יישאר בתוקף. זאת, עד להחלטה אחרת בנושא.

מדובר בהחלטה זהה לזו שיקבל המפעל מהמשרד להגנת הסביבה. אולם לא אישרה את סגירת כל הצנרת של המפעל, כפי שדרשה עיריית חיפה.

כמו כן, קבעה השופטת מספר תנאים אותם צריכה דור לקיים על מנת למנוע הישנות של מקרה מסוג זה בעתיד. מועד לדיון בעתירה נקבע לתחילת חודש יולי.