24 שעות מפרוץ שריפת הענק במפעל שמן כוחות הכיבוי עדיין פועלים במקום.  חוקר הדליקות מטעם כבאות והצלה לישראל קבע: המחסן בער כתוצאה מהתפשטות של שריפת פסולת יזומה של המפעל בחצר האחורית. כמו כן בשעות הבוקר נודע כי כתמי שמן מהמפעל זיהמו את הים באיזור הנמל.

אתמול (חמישי) בשעות הצהריים התקבל דיווח על שירפה שפרצה במפעל שמן. בשריפה עלו באש 80 טונות של שמן המיוצר במפעל. עד מהרה האש החלה להתפשט וכוחות כיבוי ממחוזות סמוכים הגיעו לסייע לכוחות הכבוי המקומיים. במקום פעלו 36 צוותי כיבוי.  עשן שחור סמיך התמר בכל האזור ועלה חשש לזיהום באיזור בנוסף עלה באש גג של מחסם העשוי אסבסט, שהווה לכשעצמו סכנה לשוהים במקום.

בשעות הערב החלו כוחות הכיבוי להשתלט על האש. אז נמסר מהמשרד להגנת הסביבה שבדיקות ניטור שנעשו במוקדים שונים באיזור חיפה והקריות  נמדדו בחלקן ערכים גבוהים אולם לא חריגים. לפיכך לא ניתנו הזהרות לציבור.  במקביל קיבלו בעלי הנכס הנחיות כיצד לפעול בעקבות האזבסט.

הנחיות הכוללות תיחום המפגע בסרט, מניעת כניסה של  אנשים למפגע, איסור הוצאת חפצים וכלים מאזור השרוף עקב חשש לסיבי אזבסט על החפצים, ביצוע הרטבה, שילוט ואזהרה מסכנה אסבסט, וכן, פינוי כל מפגע האזבסט על ידי קבלן אסבסט פריך מורשה תוך 7 ימים.

כתמי שמן. צילום: המשרד להגנת הסביבה

אולם בכך לא תמו השפעות השריפה על הסביבה. הבוקר נודע כי שמן מהמפעל זרם דרך תעלות הניקוז אל הים. תצפית שבוצעה מנמל חיפה חשפה כתמי שמן רבים במי הים בנמל.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בעקבות דיווח מתצפית נמל חיפה, צוות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה איתר לפני שעה קלה כתמי שמן צמחי, שקוף ברובו, המפוזרים בין רציף כרמל ורציף מזרחי בנמל חיפה. ההערכה היא כי מדובר על שמן מחברת "שמן תעשיות", שהגיע לים מכיוון המפעל, שכובתה בו אתמול שריפת ענק במחסן השמנים.

"חברת נמלי ישראל הפעילה את הקבלן "מעגן", פרסה חוסם והיא פועלת לניקוי השפך. אנשי היחידה הימית של המשרד נמצאים בשטח, וימשיכו לפקח אחר פעולות הניקוי. כוחות כיבוי והצלה, בשיתוף המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, מבצעים חקירה של אירוע השריפה אתמול במפעל".

כמו כן, נכון לעכשיו, 24 שעות מפרוץ שריפת הענק במפעל שמן לוחמי האש עדיין פועלים במקום. יתרה מכך חוקר דליקות שהיה במקום קבע כי השריפה פרצה כתוצאה משריפת פסולת יזומה של המפעל.  

מכיבוי אש נמסר: "מבנה המחסן המרכזי שחלקו קרס עדיין בוער בנקודות מסוימות והעשן הרב ממשיך להראות ממרחק רב . האש נמצאת בשליטה אך פעולת לוחמי האש במפעל צפויה להמשיך שעות רבות. חוקר הדליקות מטעם כבאות והצלה לישראל קבע כי המחסן בער כתוצאה מהתפשטות של שריפת פסולת יזומה של המפעל בחצרו האחורית הצמודה לקירו הצפוני של המבנה וגובלת ברחוב טובים" .             

פעולות הכיבוי. צילום: כיבוי אש מחוז חוף

מעיריית חיפה נמסר: ״עיריית חיפה עובדת מול המשרד להגנת הסביבה, אשר באחריותו לטפל בשפיכת השמן לים. בנוסף העבירה העירייה דרישה למפעל ״שמן״ לטיפול מיידי בנזקים ופינוי השמן מהכביש.

אנשי אגף הבטחון של העירייה נמצאים בשטח לעקוב אחר הטיפול בנושא ביחד עם המשרד להגנת הסביבה. כמו כן , איגוד ערים להגנת הסביבה יפעל לביצוע דיגומים לבדיקת שאריות אסבסט באיזורים אליהם הגיע העשן מהשריפה ואזורים שנפגעו מהשמן שזלג.״

ראש העיר, עינת קליש רותם: "כך זה נראה כאשר הפטרוכימיה וחומרים מסוכנים יושבים בלב עיר. כדי שהמציאות הזו תשתנה, נדרשת עבודה עיקבית לטווח הארוך. בלי התלהמויות, בלי סיסמאות, עבודה שקטה אך נחושה. בדיוק מה שבכוונתי לעשות."