ביום ראשון האחרון החל שלב החקירה הנגדית בתביעה שהגיש ראש עיריית מוצקין, חיים צורי, נגד החוקר הפרטי אלכס גולדשטיין ואיש העסקים יוסי עמרה. תביעת לשון הרע, שעל פניו נראית תביעה רגילה ולא מזיקה, תפסה כיוונים לא צפויים. על ספסל בית המשפט נפגש צורי עם יריביו, בהם יריבו הוותיק גבי בן גלים.

בית המשפט, השבוע. מימין: בן גלים, עמרה, צורי וגולדשטיין. צילום: נחום סגל

למתבונן מבחוץ היה יכול להיראות המצב תחילה כמפגש ידידותי. הצדדים שוחחו ביניהם לפני הכניסה לדיון, לעיתים התלוצצו. אולם בין כותלי בית המשפט השתנתה האווירה וגלשה להשמצות שלעיתים גם השופט עצמו, שניסה לשמור על קור רוח לכל אורך הדיון, לא הצליח לעצור.

לאורך החקירה עימת בא כוחו של גולדשטיין, עו"ד יאיר אבני, את צורי עם קשריו ליגאל פדידה ולרשת המתנ"סים. צורי מצידו השיב באופן עקבי כי כל השאלות אינן קשורות אליו, ואין לו כל קשר לפדידה או לרשת המתנ"סים כלל. עם זאת, בסופו של דבר הודה שהיה המום מכתב האישום נגד פדידה, ולפי דעתו,

יש להשעות את פדידה מהעבודה, והוא ימליץ על כך ליו"ר רשת המתנ"סים. מצד שני הפתיע צורי את הנוכחים כשסיפר שהרשת מנהלת מו"מ עם פדידה, בליווי עורכי דין, על מנת להוציאו מהרשת. "אדם שהשתלט לכם על הנכסים אתם מנהלים איתו גישור? אם מתנהל מו"מ, הוא ייצא עם כמה מיליונים", תהה עו"ד אבני.

התביעה עוסקת בדוח של החוקר הפרטי גולדשטיין, שפורסם בפברואר 2014, ובו הועלו מספר טענות נגד צורי. אחת הטענות העיקריות נסובה סביב טענתו של עמרה כי הוא שותף של צורי ושל יגאל פדידה בלונה פארק שבתוך החי-פארק בקרית מוצקין. עוד נטען בדוח כי לבקשת פדידה, המיר עמרה צ'קים של המתנ"ס בסכום של כ-100 אלף דולר אצל חלפן כספים בנצרת, אליו הגיעו יחד עם צורי.

דוח החוקר הוזמן על ידי גבי בן גלים, שאף צירף אותו כמסמך בעתירה שהגיש נגד רעייתו של ראש העיר, דפנה צורי, בבג"ץ, בנוגע למינויה למנכ"לית התיאטרון.
בעקבות פרסום הדוח, באפריל 2018 הגיש צורי תביעה בגין הוצאת לשון הרע נגד עמרה וגולדשטיין.

בתביעה נטען כי בדוח החוקר, על בסיס עדות של עמרה, נטען כי קיים חשד שצורי ביצע עבירות של הלבנת הון, גניבה, שוחד וקבלת דבר במרמה. לטענת צורי, אין בדברים הללו אמת, ומטרתם היתה לפגוע בשמו הטוב ובעיסוקו.

חיים צורי בבית המשפט. צילום: נחום סגל

40 אלף שקל בחודש
הדיונים החלו כבר בחודש יולי השנה, אז נחקר צורי בחקירה נגדית על ידי בא כוחו של עמרה, עו"ד שמעון צח. השבוע התקיימו שני דיונים בהם נחקר צורי על ידי באי כוחו של גולדשטיין, עו"ד יאיר אבני ועו"ד לימור פורר, במשך שעות ארוכות.
הדיונים עסקו באירועים שהובילו לכתב האישום שהוגש לפני כשלושה חודשים נגד יגאל פדידה, הכולל ארבעה אישומים, בהם צ'קים שיועדו לספק של החי פארק, מהם הוסרה הגבלת הסחירות, והם נפרטו אצל חלפן כספים בנצרת.

זאת, כפי הנטען, בעוד שחלק מהכסף הועבר לפדידה בתמורה לכך שיפעל להקדמת מועד התשלומים המגיעים לספק, וכן יבטיח את המשך זכייתו במכרז או בהליך לקבלת הצעות מחיר. בעקבות זאת ועוד, מואשם כיום פדידה בסעיפים של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, איסור הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט.

כבר מתחילת הדיונים ניסה אבני לערער את אמינותו של צורי, כדי להוכיח בסופו של יום כי הטענות של גולדשטיין לשחיתות אינן בעלמא, וכי בין צורי ליגאל פדידה, מנהל החי פארק, קיימים יחסים קרובים מאוד, עד כדי שותפות עסקית לכאורה. לצורך כך נבחנו בקפידה יחסיו צורי עם פדידה על כל היבטיהם.

בעוד צורי מנסה להפחית מעומק החברות, אבני טען אחרת. ראשית שאל אותו האם יש בינו לבין פדידה היכרות קרובה. צורי השיב שאין לו איתו שום דבר מעבר להיותו מנהל גן החיות. אבני מצידו, ביקש את התייחסותו לדברים של פדידה בחקירתו במשטרה, כשאמר: 'נעשינו ידידים ברמה של אני הולך אליו פעם בשבוע הביתה. יושבים ומדברים כמה שעות בנושאים אישיים, על חי פארק ונשים, יושבים במסעדות, ונסענו לחו"ל עם הנשים שלנו פעמיים'.

"נשמע שאתם ממש חברי נפש", אמר אבני. צורי: "אנחנו ידידים"
אבני: "יגאל פדידה לא משקר?".
צורי: "לא".
לאחר מכן אימת אבני את צורי עם עסקיו הרבים של פדידה בתוך החי פארק, מלבד משכורתו החודשית. לדברי אבני, בדוח של רשם העמותות על חמשת שיאני השכר לשנת 2018, פדידה עומד בראש הטבלה עם שכר של כ-456 אלף שקל ברוטו לשנה, כ-40 אלף שקל לחודש. אחריו דפנה צורי עם שכר עם שכר של 357 אלף שקל ברוטו לשנה.

בשנת 2014, לדבריו, פדידה היה במקום השלישי, עם שכר של כ-276 אלף שקל בשנה ודפנה 286 אלף שקל. "האם אתה יודע מדוע תוך ארבע שנים מוכפל שכרם?", שאל אבני. צורי טען שלא, והמשיך לטעון כי רשת המתנ"סים אינה קשורה אליו. כמו כן חזר ואמר שאסור לו להתעסק בענייני המתנ"ס בהוראת בג"צ - טיעונים שיחזור עליהם לאורך כל החקירה, פעם אחר פעם.

"כולם משקרים?"
עוד ביקש אבני לדעת האם צורי מודע לעובדה שמזנון 'הזולה', הפועל בתוך גן החיות, נמצא בבעלות אשתו של פדידה, דינה, וכן כי היא גובה כסף עבור הרכיבה על גמלים וסוסים. "במילים אחרות, יש פעילות של רכיבה, ואת הכסף הזה משלשל פדידה לכיסו", אמר אבני.

לדברי צורי, הוא שמע על כך, ובירר עם יו"ר המתנ"ס, עומר זוהר, שאמר לו שיש הסכם בנושא בין הצדדים. אולם לטענת אבני, הסכם מסוג זה לא קיים כלל.
עוד ציין עו"ד אבני כי בחי פארק יש קיוסק נוסף, שמופעל על ידי איש קש, אשר אישר במשטרה כי הוא מפעיל אותו עבור פדידה. "בהנחה שכולם אומרים אמת במשטרה, מנהל החי פארק בשכר של 40 אלף שקל בחודש הוא הבעלים של שני קיוסקים, מפעיל את הרכיבה על סוסים וגמלים ומתקני הלונה פארק. נשמע לך הגיוני?".

צורי ענה שהוא לא ידע על חלק מהדברים.
אבני: "האם זה משהו שאתה מקבל בשוויון נפש?".
צורי: "ממש לא".
אבני: "תדרוש את פיטוריו של יגאל?". צורי: "אם זה נכון כל מה שאתה אומר, זה לא נראה לי תקין. אני מתכוון להביא את זה להנהלת המתנ"ס, ושהם יפתרו את הבעיה".

השאלות של אבני בנושא המתנ"ס הצליחו מספר פעמים להרגיז את צורי, שחזר ואמר שהמתנ"ס לא קשור אליו. אולם בסופו של דבר, הסרת האחריות לכאורה של צורי מכל העניין הצליחה לעורר את חמתו של השופט שדה. הדיון עסק בעניין דוח מבקר העירייה, בו לא הופיעו ארבעה מהצ'קים שמופיעים בכתב האישום.

השופט הבהיר לצורי שאינו יכול להסיר מעצמו אחריות לחלוטין, שכן אחרי הכל הוא ראש העיר, מזמין הדוח, ועומד בראש הפירמידה. "אתה כאן גם כראש עיריית קרית מוצקין, אי אפשר להיות ראש ננס בעמדה שאתה נמצא, זה לא יכול לעבור", אמר השופט.

עמרה , גולדשטיין ובן גלים. צילום: נחום סגל

בעניין הפגישה אצל חלפן הכספים, אבני אף הקריא בפני צורי עדות של החלפן למשטרה, לפיה צורי היה עם עמרה ופדידה אצלו, ובאותו מעמד הוא נתן את הכסף. לדברי צורי, 90 אחוז מהדברים הם שקר. "כולם משקרים חוץ ממך", השיב לו אבני, "אם העדות נכונה, זה ברור שאתה שותף בקבלת הכסף".

צורי, שאף הוא נחקר במשטרה בעניין, שב והזכיר שלא הוגש נגדו כתב אישום בנושא זה, מה שלדבריו מצביע באופן ישיר על חוסר מעורבותו.

"אתה עושה מה?"
דבריו של צורי לוו כל העת בהערות וקריאות גנאי מצד עמרה, שישב בספסל מאחוריו. הוא התפרץ לדיון וצעק לעבר צורי: "אתה שקרן, השופט השביע אותך לומר אמת, ואתה משקר בבית משפט".

במקרה אחר אף קרא לשופט להזמין משטרה כדי לעצור את צורי בו ברגע. ההפרעות של עמרה לא התקבלו בהבנה אצל השופט. "הוציאו אותך הרבה מבית ספר? אתה מפריע לחקירה של אבני, וזה לא טוב. אתה יורה לעצמך ברגל", אמר לו השופט שדה, וביקש ממנו להפסיק לדבר.

בתום הדיון ביום ראשון, פנה השופט שדה והציע לבא כוחו של צורי לשקול להגיע לפשרה בין הצדדים. ואכן, בדיון שהתקיים ביום שלישי בבוקר, ניסו הצדדים להגיע לפשרה, אולם ללא הצלחה. צורי נותר בעמדתו כי הוא נפל קורבן למעשה עוקץ, ומזימה נרקמה על ידי המעורבים על מנת לפגוע בו. הוא בחר להמשיך את המשפט במטרה שהאמת תצא לאור, לדבריו, ולהוכיח כי אחרי 30 שנה שכיהן כראש עיר והביא אותה לשגשוג ופריחה, שמו מוכפש על ידי יריבים.

הדיון נמשך, וצורי חזר אל דוכן העדים להמשך החקירה. אבני המשיך לשאול על ההתנהלות של פדידה ומערכת היחסים בין העירייה לרשת המתנ"סים. בא כוחו של צורי התנגד לקו חקירה זה, וטען כי הדברים אינם רלוונטיים לתביעה, אולם השופט דחה את ההתנגדות.

"אדוני שואל מה הוא חוקר לכיוון המתנ"ס", אמר השופט שדה, "אומר אדון צורי, אני לא קשור. הוא נחקר על האימרה שלו. אם יתברר שהוא כן קשור, וטענתו שאינו קשור אינה אמת - לדבר הזה יש השלכה ממשית על התיק. מה לעשות? זאת האמת".

אבני המשיך בחקירה, וביקש לדעת מה עשה צורי לאחר שגילה שפדידה הוא בעליו של הלונה פארק. "לא היתה פעם אחת ששאלתי את פדידה אם הלונה פארק בבעלותו, והוא אמר לי שכן", השיב צורי, אולם התשובה לא סיפקה את אבני, שהמשיך ושאל: "אתה עושה מה? זה מדליק לך אור אדום?".
לדברי צורי, הוא שוחח על כך בעבר עם יו"ר המתנ"ס לשעבר, איציק הרשקוביץ, שאמר לו שפדידה הוא לא הבעלים.

"לא מסדר עבודה"
אבני המשיך לאמת את צורי עם עובדות נוספות לגבי אנשים שעבדו בחי פארק, ושהעסקתם ברשת היא בעקבות דרישה של צורי עצמו לכאורה, כגון איציק הרשקוביץ, שכהן כיו"ר רשת המתנ"סים בעבר, ובומה ברח"ד, שעבד כקניין ברשת לדבריו, לאחר שפנה לצורי וביקש ממנו שיסייע לו למצוא עבודה.

אבני שאל את צורי: "אתה מזהה כאן איזושהי תבנית? אני אגיד לך איך חדר המכונות של שחיתות עובד...".
צורי ענה שהוא לא מסדר עבודה לאף אחד.

בהמשך, השאלות של אבני הוציאו את צורי משלוותו. באחד המקרים כינה את אבני ברברן וקשקשן. "אל תגיד לי שזה אני. אתה כבר יומיים מנסה להדביק לי דברים שלא קשורים אלי", צעק עליו צורי. מנגד השיב לו אבני באחת הפעמים כי מתקבל רושם שהוא קשור מאוד לכל מעשי הגניבה והשחיתות המדוברים. אבני אף אמר כי הבג"ץ שצורי מנפנף בו השכם וערב אינו אוסר עליו לעסוק בכל ענייני המתנ"ס, אלא רק בענייני החי פארק.

בא כוחו של צורי, עו"ד לטוש, המשיך להתנגד לקו החקירה, אולם השופט שב ודחה את ההתנגדות, כאשר הוא מורה לאבני להיצמד יותר לעובדות. "לגבי הרלוונטיות, כל התיק הזה עוסק בלשון הרע שהוצאה על מר צורי כביכול, בנוגע למעשים, מחדלים, שחיתויות והעברות כספיים, לא בעירייה אלא ברשת המתנ"סים", אמר השופט.

אבני ביקש לדעת מה עשה צורי מאז שגילה בדיון הקודם כי פדידה הוא בעלים של הלונה פארק. לדברי צורי, נודע לו מיו"ר הנהלת המתנ"סים, עומר זוהר, כי יש שיחות שמתנהלות בין הרשת לפדידה על כל נושא הלונה פארק והקיוסקים, כדי להוציא את פדידה משם. שיחות בהן, לדבריו, לוקחים חלק עורכי דין ושמאים.

תשובתו של צורי הביאה לתמיהה של עו"ד אבני: כיצד ייתכן שמנהלים מו"מ עם אדם שלכאורה סרח, במקום להשעותו מיידית. "אדם שהשתלט לכם על הנכסים, אתם מנהלים איתו גישור?", אמר אבני, "אם מתנהל מו"מ, הוא ייצא עם כמה מיליונים".

הקלטת של בן גלים
ניסיונות ההתנערות של צורי מהשאלה על עתידו של פדידה ברשת גרמו לשופט להתערב ולנסח את השאלה בעצמו, ואף לבקר את התנהלותו של צורי. "האם אדוני לא צריך לקרוא לפדידה, לשאול אותו אם מה שאומרים עליו זה נכון או לא, להגיע להחלטה ולהפעיל את כל הכלים? ויש כלים", אמר השופט.

"האם אדוני יכול לעמוד מנגד ולומר שהדברים נראים נקיים? האם לא הגיע הזמן לעמת אותו עם מה שקורה מסביב. ראש עיר, שהוא בעל כוח רב, 30 שנה זה המון זמן...".

עוד אמר השופט לצורי שאם המקרה היה קורה אצלו בלשכתו, עם אחד מעובדיו, עם כל רגשות החיבה הוא היה דואג שיעיפו אותו.

אבני מצידו לא הרפה והמשיך לדרוש לקבל תשובה לגבי ההתנהלות מול פדידה לאחר הגשת כתב האישום. "איך יתכן שאדם שמוגש נגדו כתב אישום כזה חמור, שנוגע למקום העבודה שלו, נותר בעבודתו, ולא זומן לשימוע כדי להעיף אותו?", אמר אבני. הוא שאל את צורי מה הוא חושב באופן אישי על הדברים. "ככל שזה תלוי בך, אתה אומר שצריך להעיף אותו משם?".
צורי: "אחרי בדיקה, כן".
אבני: "צריך להשעות אותו?".
צורי: "לפי דעתי האישית כן, אם יש חוק. אם אני הייתי שם בעניינים, זה מה שהייתי עושה".

עוד ציין בתשובותיו לשאלות של אבני כי הופתע מכתב האישום נגד פדידה. "אני המום מכתב האישום. לא תיארתי לעצמי. אם הדברים נכונים, אני המום ביותר. מה שאני כן מתכוון לעשות זה לפנות ליו"ר רשת המתנ"סים, או להמליץ לו כיצד לפעול".

לאחר חקירתו של צורי, החלה חקירתו של גבי בן גלים, שנשאל על מערכת יחסיו עם צורי. במשך דקות ארוכות הציג בן גלים בפני בית המשפט את סיפורו, ואף הודיע שיש בידיו הקלטות שיוכיחו את חוסר יושרו של צורי לכאורה. את הקלטות אלה ביקש ממנו השופט להציג בדיון הבא, בהמשך חקירתו.

יצוין, כי עד כה הוצגו רק טיעוני ההגנה. בהמשך צפויים להיחקר עדים נוספים, ביניהם ככל הנראה עומר זוהר ויגאל פדידה. בדיונים הבאים צפוי עו"ד לטוש לחקור את עמרה וגולדשטיין, ולהוכיח את הטענות על פגיעה בשמו הטוב של צורי.

כפי הנטען בדיון, בידיהם קלטת שתוצג בפני בית המשפט, וצפויה כפי הנראה לשפוך אור על הפרשה כולה, ולהוכיח כי צורי דובר אמת. מה שבטוח - לא יהיה משעמם.