הקיבוצים רמת יוחנן ואושה, השוכנים בגוש זבולון בצמוד לקרית אתא, עתרו לבית המשפט המחוזי בחיפה כנגד הותמ"ל (ועדה לתוכניות מועדפות לדיור) של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

"החלטה מקוממת". שטחי החקלאות בזבולון, צילום: ערן גילווארג

הקיבוצים טענו כי בותמ"ל קיבלו לאחרונה החלטה שתביא "לחיסול החקלאות" כלשונם בתחומם, לנוכח הכוונה לעקור את מטעי האבוקדו שלהם הנטועים על פי שטח של כ-1,000 דונמים, ולהעביר את השטחים שיתפנו לתחום השיפוט של קרית אתא לפרויקטים בתחום הדיור.

"ההחלטה פירושה גזילת קרקעות ונישול הקיבוצים מנכסיהם, אשר תגזור כליה על תושביהם ועל העובדים בענף החקלאות שכן הקיבוצים מתפרנסים ונשענים על החקלאות לצורך קיומם", נכתב בעתירה אותה הגיש בשם הקיבוצים עו"ד רון רוגלין.

מדובר בקרקע חקלאית המעובדת ב-80 השנים האחרונות בידי הקיבוצים, והיא כוללת מטעי אבוקדו מסוג האס ודמוי האס, הנחשבים לזנים הטובים יותר שמהווים את ספינת הדגל של הייצוא הישראלי. באותו השטח ממוקמת גם חוות לולים המשמשת לגידול תרנגולות לרבייה.

"תמוהה ומקוממת עוד יותר ההחלטה, על רקע העובדה שעל פי נתוני עיריית קרית אתא כלל אין מחסור ביחידות דיור בעיר. יתרה מכך: ישנן כ-15 אלף יחידות דיור שטרם מומשו ונבנו, אף על פי שהן כבר מתוכננות ומאושרות", סיכמה העתירה.

ד"ר אבנר אחיטוב, חבר רמת יוחנן ועד לאחרונה המנהל הכלכלי של הקיבוץ, עומד גם בראש הוועד להצלת החקלאות בעמק זבולון שבו חברים יישובי הגוש: רמת יוחנן, כפר המכבי, אושה, כפר ביאליק ושער העמקים.

"הסיפור גדול יותר". אחיטוב, צילום: אלבום פרטי

"הסיפור גדול יותר מהעתירה שהגשנו", הודה אחיטוב. "למעשה קרית אתא הגישה שני ותמ"לים: האחד גדול על שטח חקלאי של 10,000 דונמים והשני, קטן, על 1,000 דונמים. אנחנו מדברים עכשיו על הקטן יותר, שכבר אושר בידי הוועדה, למרות התנגדויות שהוגשו והוא בשלב מתקדם. לכן לא ניתן לעתור לגביו. השני, הגדול יותר, נמצא בשלב מקדמי לפני התנגדויות".

מה צריך לקרות עכשיו מבחינה משפטית?

"הדיון המקדמי בבית המשפט אמור להתקיים ב-6.11, אז ייקבע סדר הדיונים להמשך שאמורים להימשך, על פי ההערכה שלנו, כשישה חודשים. בתי המשפט עובדים לאט. עיקר הטענות שלנו שקרית אתא לא זקוקה לעתודות קרקע נוספות לבנייה על אלו שכבר קיימות אצלה.

"בשנה רגילה יש בנייה של 500 יחידות, ובשטחים שיתפנו ניתן יהיה לבנות עוד 50 עד 60 אלף. משמעות הדבר: רזרבות קרקע לעוד 200 שנה. אני לא יודע מה הכוונה לעשות באותם שטחים, אבל אני יודע שהם נחוצים לנו ומיותרים להם. בעבר כבר ויתרנו על קרקעות חקלאיות בשיעור גדול".

אחיטוב קרא לקיבוצים נוספים להצטרף למאבק. "הפעולות של הותמ"לים עלולות להתרחש בקיבוצים נוספים ובאזורים שונים של המדינה. היום זה אצלנו ומחר זה אצלם. גם הפיצוי שניתן על קרקע חקלאית שנלקחת לטובת בנייה, קטן מזה שמקבלים עבור כבישים ומדרכות".

מעיריית קרית אתא לא התקבלה תגובה לדברים עד למועד פרסום הידיעה.