"דורשים ענישה", "גננת מתעללת בתא נשארת", צועקים יחד מאות הורים הערב (ראשון) בהפגנה בצומת צבר בקרית ביאליק נגד האלימות בפעוטונים.

"ילדינו אינם הפקר". צילום: מירית פנחס

בקהל ניתן לראות הורים עם עגלות תינוקות וילדים קטנים שממלאים את הצומת, נושאים שלטים הדורשים הגברת פיקוח והחמרה של ענישה נגד עובדות שפגעו בפעוטות.

להמחשה.צילום: מתוך סרטון האבטחה מהאירוע בראש העין

לפני כשנה יצאו ההורים לרחובות לאחר מותה של התינוקת יסמין וינטה ז"ל, על פי החשד על ידי סייעת בפעוטון. אז דרשו ההורים להגביר את הפיקוח על הפעוטות. מספר חודשים לאחר מכן, באוקטובר 2018 אושר בכנסת חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות.

על פי חוק זה יורחב הפיקוח על כלל המעונות שבהם שוהים יותר משבעה ילדים. אולם לטענת ההורים, אין בכך דיי.

מאז, עלו מקרים נוספים בהם עלה חשד לאלימות מצד צוות הגן כלפי פעוטות. כאשר המקרה האחרון, חשיפת מקרה ההתעללות לכאורה בראש העין, הוציא שוב את ההורים לרחובות.
בעקבות זאת, בשעה זו מתקיימות הפגנות הורים במקודים שונים בארץ. בין הדרישות של ההורים הדרישה להעביר את הפיקוח על הפעוטונים למשרד החינוך. וכן, להחמיר את הענישה על הגננות המתעללות".

הפגנת הורים בצומת צבר. צילום: מירית פנחס

אני בעוד תקופה קצרה צריכה לחזור לעבוד אחרי חופשת לידה", סיפר תושבת קרית ביאליק, מירי גנון, אם לארבעה: "אני בפחד נוראי מהרגע הזה. עוד לא רשמתי את ביתי לגן, אבל בסוף אני אצטרך לעשות את זה. שכיחות כזו של מקרים ברמה אכזרית כזו, זה מפחיד.

"אני חייבת לצאת לעבודה ולהשאיר את הבת שלי נתונה לחסדים של אחרים. אני חייבת לציין שלושת הילדים הגדולים שלי היו במסגרות טובות. לא היה לי לרגע חשד אפילו הכי קטן. ולמרות זאת מכל מה שקורה אני פשוט מפחדת. זה סודק אותי נפשית הדבר הזה. אף אחד לא מציע לנו פתרון".

אלי דוקורסקי. צילום: באדיבות עיריית ביאליק

לדברי גנון אחד הדברים שירגיעו אותה הוא הצבת מצלמות בגנים. "אני רוצה להיות און ליין. לראות בכל רגע מה קורה בגן. אני רוצה גישה חופשית להסתכל בכל שעה", אמרה.

"אני יכולה להבין את הגיון למה בגנים עירונים אין מצלמות, למרות שאני לא מסכימה עם זה. אבל בגנים עירוניים לפחות יש כל הזמן פיקוח. דבר שני הייתי רוצה שקיפות, שיודיעו לנו על כל דבר שקורה בגן בלי לקבוע אם משהו הוא פיוט ולא חשוב".

לדברי הורים אחרים, הדרישה היא בין היתר צוותים שעברו בדיקה והכשרה מתאימה לטפל בילדים. "לא יתכן שכל אחד יכול לעבוד בגן בלי הכשרה ובלי הסמכה", אמרה אם אחרת מקרית חיים: "צריך איזו הכשרה מינימלית לעובדים עם ילדים.

"כמו כן צריך לבדוק את הרקע של כל עובדת. לא יתכן שאנחנו נצטרך להמר על חיי ילדנו. להכניס אותם לגנים בלי שאנחנו יודעים שיש שם צוות שלפחות נבדק קודם לכן".

"ריבוי המקרים פשוט מחריד", אמרה אם אחרת: "צריך הרבה מזל ששולחים את הילד לגן. עכשיו שומעים שגם בגהים עם פיקוח יש מקרים של התעללות. זה פשוט מפחיד. אנחנו דורשים מצלמות אונליין, פיקוח מוגבר מגיל 0 וצוות מיומן".

ראש העיר קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, דרש לפעול יחד עם מרכז השלטון המקומי לשינוי החקיקה על מנת שגן ילדים יהיה עסק טעון רישוי: "אין מאבק צודק יותר, מאשר המאבק למען ילדינו".