החל משעות הבוקר החלו לרדת גשמים בעוצמה רבה בקריות. בתוך זמן קצר רחובות שלמים הוצפו, וצירים מרכזיים נחסמו לתנועת כלי רכב. צוותי החירום וההצלה נקראו לעשרות חילוצים ברחבי חיפה והקריות.

נהג חולץ מרחוב ויצמן בקרית מוצקין. צילום: פרטי

כמויות גשם עצומות הציפו את כל רחבי מטרופולין. קריאות רבות הגיעו למוקד 102 של מחוז חוף על אזרחים הלכודים בממקומות שונים ממכוניות פרטיות, מבני מגורים ומסחר ועד לבית ספר שהוצף. תושבים רבים התריעו כי יכולים לצאת הבוקר מבתיהם. "המים מכסים כבר את המדרכות", אמרו תושבים ברחוב גושן במוצקין.

רחוב יוספטל בקרית ים. צילום: זוהר שייב

אושרי פלג, תושב מוצקין המתגורר בשכונת הפנטגון, חולץ מרכבו שנתקע באמצע הכיכר ברחוב ויצמן. "הלכתי לסייע לאחי שנתקבע עם הרכב שלו במקום אחר בביאליק", סיפר.

"כשחזרתי לא שמתי לב לגובה המים, והמנוע כבה באמצע הכיכר. למקום הגיע אבי רפי פלג עם טנדר טויוטה. הוא נצמד לרכב שלי ועברתי אליו מהחלון. כעת אנחנו ממתינים לחילוץ של הרכב. מעבר ליום עבודה שהלך, הלך גם הרכב. קשה להאמין שהוא יניע שוב".

רחוב אביר מארק בקרית חיים מוצף לחלוטין, וכעת המים מתחילים לחדור אל בתי התושבים. "זה לא ייאמן מה שקורה פה", אמרה תושבת העיר: "הכל מוצף ומפלס המים עולה במהירות. כעת המים כבר בפתח דלתות הבתים. אף אחד לא יכול לצאת מהבית, לא הולכים לעבודה".

לדברי התושבים הנושא חוזר על עצמו בעונת הגשמים. "זה קורה בכל חורף, כל הרחוב מוצף ואי אפשר לצאת. שנים אומרים לנו שעושים עבודת תשתית, אבל המצב נשאר אותו הדבר", אמרה. "התקשרנו למוקד של העירייה ואמרו שבאים לשאוב את המים. אבל לאור המצב, זה לא נראה ככה".

רחוב יוספטל בקרית ים. צילום: זהר שייב

ברחוב יוספטל 16 בקרית ים מפלס המים עלה והנהגים הלכודים בכלי הרכב חולצו, בקרית חיים ברחוב הארזים התבצע חילוץ תושבים בשל הצפה בבית. צומת קרית אתא הוצף והתנועה שם זורמת לאיטה.

רחוב בר אילן בקרית שמואל. צילום: נחום סגל

בכביש 22 בין קרית אתא לצומת וולקן, נחל גדורה עלה על גדותיו והמים מתחילים לזרום לכיוון מפעלים באיזור. כוחות משטרה נמצאים במקום וסורקים בין המפעלים לוודא שאין אנשים לכודים בסכנת חיים.

לכודים ברכב ברחוב יוספטל בקרית ים. צילום: זוהר שייב

בקרית מוצקין הרחובות שדרות ויצמן, שדרות גושן החשמונאים ורחובות נוספים מוצפים במי הגשמים. "בבוקר מוקדם היה עוד בסדר", אמרה תושבת העיר. "אבל בתוך זמן קצר כל הכבישים הוצפו וכעת כל המדרכות מוצפות.

"אי אפשר לצאת מהבתים ואי אפשר להגיע לשום מקום. הדבר חוזר על עצמו כמעט בכל חורף, אבל לא רואים שיפור". 

רחוב החשמונאים בקרית מוצקין. צילום: נחום סגל

עיריית קרית מוצקין הודיעה לציבור: בשל כמות הגשמים יוצאת הדופן ובהחלטה משותפת עם כוחות הבטחון המנהרה בתחנת הרכבת ברחוב יששכר נסגרה משני הכיוונים.

"יש להימנע מהגעה לצירי הרחובות ויצמן, אוסישקין, גושן וחשמונאים מי שיכול להמנע מנסיעה במזג האויר הזה מתבקש לעשות כן. קיים כעת עומס על הקווים שיוצאים מן העיר. המצב בכל האיזור דורש זהירות ומחייב להשמע להוראות הבטיחות. המוקד העירוני זמין 24/7.

 

משטרת ישראל בשת"פ גורמי הפיקוח והבטחון ברשויות המקומיות חסמו לתנועה מספק צירים באזור חיפה והקריות למען בטחון הציבור ויחד עם כב"ה, מחלצים מספר אזרחים שנתקעו עם רכבם במקום .

במסגרת ההיערכות להצפות ועל מנת לשמור על בטחון משתמשי הדרך, נחסמו לתנועה הכבישים הבאים:

קרית מוצקין: מנהרת רכבת מוצקין-שמואל, גושן, אוסישקין, ויצמן, חשמונאים, 
דבורה, ברק, גרושקביץ, הרב קוק, דרך עכו, 

קרית ביאליק: קרן היסוד, העצמאות, פלמ"ח, קק"ל 61-45, 

קרית חיים+שמואל: שדה תעופה, יוליוס סימון

קרית ים: מוהליבר, שד' ירושלים

לאור מערכת מזג אוויר חורפית אשר מלווה במפגעים מסכני חיים שטפונות והצפות המשטרה מבקשת מהציבור להיות קשוב להנחיות מצילות חיים שמופצות על ידה באמצעי התקשורת השונים.

על הנהגים להתאים את מהירות הנהיגה לתנאי הדרך ולהימנע מכניסה אל מוקדי שטפונות והצפות מסכני חיים.

עדכון רכבת ישראל: בשל הגשמים העזים היורדים בשעה זו באיזור חיפה, הוצפה המסילה במספר מוקדים באיזור תחנת חיפה מרכז השמונה, ותנועת הרכבות מצפון לתחנה זו הופסקה באופן זמני.

לפי שעה רכבות בקווים חיפה-כרמיאל; חיפה-בית שאן; באר שבע-נהריה ומודיעין-נהריה, תחלנה ותסיימנה את נסיעתן מכיוון דרום בתחנת חיפה מרכז השמונה.

מומלץ לנוסעים בתחנת חיפה מרכז השמונה לעשות שימוש בקו 274 של אגד היוצא מהתחנה ומגיע לקריות, עכו ונהריה.

בנוסף, ניתן לרדת בתחנת חיפה חוף הכרמל הסמוכה לתחנת האוטובוסים המרכזית, ממנה יוצאים קווי אוטובוס ליעדים רבים בצפון.

צוותי רכבת ישראל נמצאים באיזור ופועלים לנקז את המים מהמסילות ולחדש את תנועת הרכבות בהקדם.