כוחות כיבוי גדולים הוזעקו היום (חמישי) לחוף שמן בעקבות שריפת ענק במפעל שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל. 

מדובר באירוע בקנה מידה גדול מאוד בפיקוד של מפקד תחנת חיפה, טפסר חזי לוי, ובסיוע של כוחות כיבוי ממחוזות מרכז וצפון שבדרכם למקום. כרגע פועלים 18 רכבי כיבוי וסולמות גבהים, האירוע מחולק לשתי גזרות עבודה. 

בוצע פינוי למפעלים שבסמוך למפעל שמן וכן לוחם אש נפגע קל פונה לקבלת טיפול רפואי.

צילום: איחוד הצלה כרמל

כוחות מתחנת חיפה פועלים במקום ובדרך כוחות סיוע מתחנות זבולון וחדרה.
במקום בוער מחסן עם 80 טונות של שמן. לוחמי האש מתחילים בכיבוי האש.

צילום: איחוד הצלה

הצוותים מדווחים על קרינת חום חזקה מאוד עם מעורבות אזבסט. לוחם אש נכווה ברגליו בצורה קלה מאוד ופונה לטיפול בבית חולים. 

שלומי פדר, מתנדב איחוד הצלה בגזרת השריפה בחוף שמן: "הוזעקנו לשריפת ענק באחד המפעלים בחוף שמן. כרגע שומרים על מרחק בטיחות וצוותים גדולים של כיבוי פועלים במקום.

"מבקשים מסקרנים ואזרחים לא להתקרב לאזור עקב חשש לשאיפות עשן רעיל. מומלץ בשלב זה מתושבי האזור לסגור חלונות עקב העשן הסמיך". 

המשטרה מבצעת חסימות באזור כך שאין להגיע לאזור חוף שמן.

צילום: כיבוי אש מחוז חוף

מפקד תחנת חיפה, טפסר משנה חזי לוי: "השריפה פרצה במפעל בסביבות השעה 14:00 בצהריים במחסן שהיו בו משטחי שמן לבישול, מסיבה שעדיין לא ברורה. עיקר המשימות שלנו עכשיו זה להגן על שלושה מחסנים שמלאים בכמות גדולה של סחורה. העבודה היא מאוד ארוכה ותיקח כמה שעות".

עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, הנחתה את צוותי מחלקת אויר וצוותי מחלקת חומ"ס לצאת לשטח ולבדוק את הנתונים ולבחון את ההשפעות הסביבתיות והבטיחותיות.

הנתונים ייבדקו גם בשטח וגם בתחנות הניטור. עידכונים יועברו בהמשך.

הסדרי תנועה בעקבות שריפה במפעל בחיפה: נחסם לתנועה כביש 22 ממחלף חירם לכיוון רחוב אופיר בחיפה. ציבור הנהגים מתבקש להשתמש בדרכים חלופיות ולהישמע להנחיות ולהכוונות התנועה.

מחברת שמן נמסר: ״השריפה פרצה במחסן של סחורה ארוזה. השריפה מטופלת על ידי לוחמי האש ברגעים אלו. לשמחתנו, אין חשש לנפגעים ולחיי אדם״.

עדכון מהמשרד להגנת הסביבה: בשעה זו מתרחשת שריפה במחסן בשטח מפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה, שבו מאוחסנת תוצרת גמורה של שמן – כלומר, שמן למאכל. השריפה מתוחמת לשטח המפעל. כוחות של כבאות והצלה וחירום, מגיבי קו ראשון, מטפלים בכיבויה של השריפה בשעה זו.

צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

צוותי המשרד להגנת הסביבה נמצאים בחפ"ק שנפתח וכן מנטרים חלקיקים באזור המגורים בעיר ובקריות, ויעבירו הנחיות במידת הצורך, לפי ממצאי הניטור. בתחנות הניטור לא נמדדות בשעה זו חריגות.

יצוין, כי גג המחסן עשוי מאזבסט, ולכן בסיום השריפה ולאחר כיבויה בידי כוחות כיבוי והצלה, כונני המשרד להגנת הסביבה יעבירו הנחיות לגבי פינוי המפגע ומניעת חשיפה לאוכלוסייה.

עידכון - דובר כבאות והצלה, אלון מזר: עד עתה נשרפו מספר מחסנים המכילים שמן צמחי. עפ"י הערכות במקום מאוחסנים כאלף משטחים של שמן צמחי-במשקל טון כל אחד.

עשן שחור מיתמר באיזור אולם כרגע לא נשקפת סכנה מיידית לאזרחים.
נציב כבאות רב טפסר דדי שמחי יגיע בדקות הקרובות למקום האירוע לעקוב מקרוב אחר פעולות הכיבוי. הנציב הנחה את קצין חומ"ס ארצי לערוך ניטור חלקיקים בשכונות הסמוכות באמצעות המשרד לאיכות הסביבה.

כרגע פועלים בשטח 36 צוותים של לוחמי אש ,2 צוותים נוספים בדרכם למקום האירוע.

הכוחות בשטח פועלים בשימוש התזת קצף .על פי הנחיית נציב כבאות והצלה הכוחות נערכים להפעלת תותח קצף ענק בשיתוף מפעל בז"ן.

לאחר כארבע שעות מפרוץ השריפה מפקד תחנת הכיבוי הודיע כי הושגה שליטה בשריפה.