משטרת ישראל הודיעה לעיריית חיפה כי החל מהשבוע הבא יבוטל השיטור המשולב הכולל ניידת בה פקח ושוטר במסגרת רה ארגון שהיא מבצעת. השיטור העירוני יופעל כעת עם סיירי ביטחון של העירייה בלבד. בקריות השיטור משולב נכון לעכשיו יפעל כרגיל בליווי שוטרים.

ניידת שיטור. צילום: נחום סגל

לפני כתשע שנים הקימה עיריית חיפה את השיטור העירוני המשולב. מטרת השיטור היא להגביר את תחושת הביטחון של התושבים ברחובות. לצורך כך הוחלט על שיתוף פעולה בין העירייה והמשטרה במסגרתו המשטרה הקצתה שוטרים, שיתלוו לסיירי העירייה בניידת. 

מערך הביטחון של העירייה כולל 6 ניידת שיטור כאשר שתיים מהם פועלת במסגרת שיטור משולב של פקח או סייר בטחון עירוני ושוטר. הניידות האחרוןת מאוישות על ידי סיירים של העירייה בלבד. אלא שלטענת העירייה, לאחרונה קיבלה עיריית חיפה הודעה מהמשטרה כי במסגרת רה ארגון בכל הקשור לשיטור המשולב, הוחלט להפסיק להקצות שוטרים לשיטור העירוני בחיפה.

בעיריית חיפה טוענים כי למרות ההודעה אין כוונה להפסיק את פעולת השיטור העירוני, אלא להמשיך להפעילו רק על ידי סיירת הביטחון העירונית. כך, שתחושת הביטחון של התושבים לא תפגע. יתרה מזאת יש הטוענים כי מדובר בצעד מבורך שרק יגביר את נוכחות כוחות הביטחון השונים בשטח. שכן, השוטרים ימשיכו לסייר בעיר מטעם המשטרה במקביל לשיטור העירוני.

מנגד יש מי שטוען, ששיטור עירוני ללא שוטר במדים פחות אפקטיבי. זאת מאחר ויכולת האכיפה של סיירי הביטחון הינה מוגבלות כמו גם היכולת לבצע עיכוב או מעצרים.

יצויין, כי טרם נודע על החלטה דומה בקריות האחרות הפועלות במתכונת דומה של שיתוף פעולה עם המשטרה. מכל הרשויות נמסר כי לא קיבלו הודעה מסוג זה.

מעיריית חיפה נמסר: "עיריית חיפה קיבלה את הודעת המשטרה על החלטתה לקיים רה ארגון בכל הקשור לפעילות השיטור המשולב בארץ. עיריית חיפה תמשיך מכל מקום להפעיל באופן מלא את כל ששת ניידות הסיור העירוני עם סיירי הביטחון של העירייה למען בטחון ורווחת התושבים".

ממשטרת ישראל נמסר: "בתום בחינה מקצועית הוחלט, כי פעילות השוטרים בעיר חיפה ובקרית חיים תהא בניידות הסיור המשטרתיות (בשונה מניידת משולבת), על מנת לאפשר מענה מבצעי ואפקטיבי לקשת רחבה יותר של אירועים ופניות מצד תושבי האזור, למען שלום כלל הציבור וביטחונו.  

 לצד זאת, המשטרה תמשיך ותסייע ככל שיידרש לפקחי הרשויות המקומיות, ליישום החוק,  והסדר הציבורי".