מבצע ההתרמה למען הצלת חייו של הכבאי קובי גבריאל מתקרב לקו הסיום: גבריאל זקוק ל-750 אלף שקל כדי לעבור ניתוח השתלת כליה בחו"ל.

סביבה תומכת. קובי גבריאל | צילום: נחום סגל

עד כה הצליחו חבריו ובני משפחתו לגייס כ-620 אלף שקל. חבריו של גבריאל, בהם נציגות העובדים בשירותי כיבוי והצלה, מנהלים מו"מ מול חברת הביטוח הראל, שהתחייבה לממן חלק מהעלות תחת סעיף "מחלות קשות", אבל מתנה את זה בשורת תנאים שגבריאל מתקשה לקיים.

המקרה של גבריאל פורסם ב-mynet קריות. הכבאי (46), נשוי ואב לארבעה, מתגורר במושב עין יעקב ושירת בתחנת זבולון של שירותי כיבוי והצלה. מזה כחודשיים הוא מושבת בבית, לאחר שמחלת הסוכרת שלו החריפה.

הוא מחכה לאישור לקבלת דיאליזה ביתית כפתרון זמני לכך שכליה אחת שלו לא מתפקדת, ובשנייה תפקוד של 4 אחוז בלבד. הפתרון של גבריאל הוא השתלת כליה, אבל בגלל התורים הארוכים בארץ, הוא נזקק לניתוח השתלה בחו"ל, שעלותו כ-750 אלף שקל.

טענות כלפי חברת הביטוח. קובי גבריאלי. צילום: נחום סגל

גבריאל: "אני עובר ימים לא קלים, הייתי בבית חולים כמה פעמים, רצו לאשפז אותי, אבל חששתי להידבק, בגלל שהמערכת החיסונית שלי חלשה".

לדבריו, גייס עד כה 620 אלף שקל. "זה מאוד יפה, יש אנשים מיוחדים מסביבי. המזל שלי שאני נמצא בקהילה תומכת במושב, ובמושבים סמוכים עשו קמפיינים בשבילי והתרמות וגייסו לי כסף. 

"האכזבה הכי גדולה שלי היא מחברת הביטוח הראל. אשתי הייתה שם, עם נציגי כבאות. הם אומרים שהחוק אוסר עליהם לממן השתלת כליה בחו"ל, אבל היו מוכנים לתת לי כ-150 אלף שקל על סמך סעיף של מחלה קשה, וגם חלק ממענק שמגיע למשפחה שלי אם חלילה אני מת.

"אבל דיברו על 150 אלף, בסוף אמרו 100 אלף בתנאי שאחתום להם על כל מיני התחייבויות שאני לא מוכן בשלב זה לחתום".

יו"ר נציגות עובדים בשירותי כיבוי והצלה, אבי אנקורי, ציין כי המקרה של קובי גבריאל היא תעודת עניות לכל מוסדות המדינה. "אנחנו עובדי מדינה, אנחנו מצילים חיים, ואין מי שיציל אותנו".

לדבריו, משרד האוצר ונציבות שירות המדינה לא הסכימו שכבאים יתרמו דרך תלוש המשכורת, או יתרמו ימי חופש. "הקמנו אפליקציה, ודרכה אנחנו תורמים. אם היו עוזרים לנו קצת, קובי כבר היה אחרי הניתוח".

מחברת הראל איחלו לקובי גבריאל בריאות, ומסרו כי התחייבו לשלם לו כ-340 אלף שקל במסגרת ביטוח "מחלות קשות והשתלות" ובמסגרת ביטוח החיים שברשותו.

בהראל הסבירו כי הפנייה של קובי לכיסוי ומימון השתלת כליה בחו"ל אושרה לפני כחצי שנה (ביולי 2018), אלא שעד כה לא נמצאה תרומה חוקית מתאימה שעומדת בתנאי חוק איסור סחר באיברים, ולכן אין באפשרותם לממן את ההשתלה. בחברת הראל הוסיפו כי החברה משלמת ללקוחותיה מדי שנה עשרות מיליונים עבור השתלות וטיפולים מיוחדים שעומדים בדרישות החוק.