תלמידים בתיכון קרית חיים, שלא היו מרוצים מהציונים שלהם החליטו לטפל בעניין בדרך מקורית ובלתי חוקית. הם פרצו למערכת המשו"ב של המורים ושינו את הציונים שלהם ושל חבריהם. גורם חינוכי: "זה נמשך חודשים מבלי שיגלו דבר". 

 המורים התבקשו לבדוק את כל הציונים. צילום אילוסטרציה: ShutterStock

המשו"ב הינה מערכת אינטרנטית לניהול פדגוגי בבתי הספר. המערכת מאפשרת לרכז את כל המידע הפדגוגי, וליצור בסיס נתונים כגון ציונים, היעדרויות, דיווח כללי ועוד.

אל בסיס הנתונים נחשפים כל צוות ההוראה באמצעות הזנת סיסמה אישית. כמו כן, היא משמשת לכלי תקשורת בין הצוות החינוכי להורים ולתלמידים, אשר יכולים להיחשף לחלק מהנתונים במערכת הרלוונטיים עבורם.

לטענת גורם חינוכי בבית הספר המקרה התגלה לפני מספר שבועות. "המערכת פועלת באופן כזה שאם שלוש פעמים מכניסים סיסמה שגויה, לא ניתן להיכנס יותר וצריך סיסמה חדשה", סיפר.

"ככל הנראה, אחת המורות קיבלה הודעה מהמערכת שהיא שגתה ועליה לשנות סיסמה בשעת לילה מאוחרת, כאשר היא בכלל לא היתה מחוברת למערכת. זה הדליק נורה אדומה ונעשתה בדיקה".

הודעה בדבר הפריצה הועברה לצוות החינוכי. "המורים קיבלו הודעה מהנהלת בית הספר על הפריצה והתבקשו לבדוק את כל הציונים. לא בטוח שכבר ניתן לבדוק את זה, בגלל חלוף הזמן. בבדיקה שנערכה הצליחו לגלות מי התלמידים שעשו את זה.

"ככל הנראה מדובר בארבעה תלמידים שנכנסים כבר זמן ממושך למערכת עם סיסמה של המורים, וכפי הנראה משנים ציונים להם ולחבריהם. מדובר באירוע חמור ביותר, ולא ידוע מה גודל הנזק".

לדברי אותו גורם, "ככל הנראה אחד הילדים נחשף לסיסמה של המורים ונכנס בשמם למערכת. יש כאלה שמדביקים פתק עם הסיסמה שלהם על שולחן עבודה. אף אחד לא חשב על זה שתלמידים יכולים להיחשף באופן זה לקוד ולהשתמש בו.

"כנראה שדברים כאלה לא יקרו יותר. מדובר על שינויים קטנים של מספר נקודות, כך שקשה לעלות על זה. אחרי שמורה מקליד את הנתונים ובודק אותם, הוא לא נכנס אחר כך שוב כדי לבדוק, לכן קשה לגלות את זה".

ממשרד החינוך נמסר: "הנהלת בית הספר והצוות החינוכי ראו המקרה בחומרה רבה ולפיכך פעלו בהתאם לנהלים. הועבר דיווח לפיקוח ולגורמים ברשות, ננקטו תהליכים חינוכיים ומשמעתיים עם התלמידים הנוגעים בדבר. בשל צנעת הפרט לא נוכל לפרט מעבר לכך".